آیا استفاده از Vim یا Emacs تصمیم درستی هست؟

سلام
من قبلا از Atom برای کدنویسی استفاده می کردم ولی انقدر سنگین و کند بود و باگ های عجیب در حین نصب پلاگین داشت که مجبور شدم از VS Code استفاده کنم. حالا یه مشکل خیلی عجیب دیگه با VS Code دارم که چند ثانیه بعد از باز کردن این نرم افزار خود به خود بسته میشه! از اول هم نصبش کردم ولی فایده ای نداشت. چند ثانیه وارد نرم افزار میشه و بدون این که کاری انجام بدم کرش می کنه و خود به خود خارج میشه! کمتر از ۱ ماهی با Vim کار کردم و خیلی ازش خوشم اومد ولی انقدر سرعت کارم پایین اومده بود که مجبور شدم باز هم از ادیتور های رایج استفاده کنم. فکر می کنم نرم افزارهایی که با فریم ورک الکترون نوشته شدند چندان پایدار نیستند.
این درسته که میگن Vim و Emacs در دراز مدت سرعت کدنویسی رو بالا میبره؟
خواهش می کنم اگر تجاربی دارید از ما دریغ نکنید.
ادیتور اصلی شما برای استفاده چی هست؟ آیا میشه از Vim و Emacs به عنوان ادیتور اصلی استفاده کرد؟ خودتون از این ادیتور ها به عنوان ابزار اصلی استفاده می کنید یا صرفا به عنوان Fun و تفریح میاید سراغش؟
ممنون :rose:

3 Likes
1 Likes

من Emacs ی هستم. اما در کل به نظر من این دو ادیتور رو میشه ادیتور نامید و بقیه سوسول بازین :smile:
اول ممکن هست براتون سخت باشه اما در دراز مدت واقعا فرق رو خواهید دید. در مورد Vim چیزه زیادی نمی دونم اما Emacs عالیه. الان حدود ۱۱ سال هست که استفاده می کنم ولی هنوزم پیش میاد که امکاناتی رو می بینم که انگشت به دهن می مونم.

5 Likes

در این ک شکی نیست : ) ولی تند تند آپدیت میدن و رفع میکنن مشکلات رو … بهتر آخرین نسخه رو همیشه داشته باشید … و یا اینکه ببینید ک خودتون خطای خاصی رو بروز نمیدید (با نصب یا حذف پکیج ها … یا باز کردن فایل های خیلی سنگین) …

سابلایم رو توصیه میکنم … بشدت سبک و کم مصرف و عالیه …ولی برای فارسی نویسی مناسب نیست … مشکل کاراکتر داره …

من با ویم زیاد کار کردم … به میانبر هاش تسلط پیدا کنی خیلی برات شیرین و سریع میشه … اما شاید خیلی طول بکشه عادت کنی… و یه چیزی ک هست راجبه این ادیتورای ساده ک دوسش ندارم اینه ک … باعث خواهند شد یا همش داکیومنت جلوت باز باشه … یا اینکه سینتکس به خاطر بسپری… ولی من دوس دارم بصورت اتوماتیک و در حین کار این اتفاق بیفته : ) بخاطر همینم ادیتورای گرافیکی و سطح بالا استفاده میکنم

2 Likes

جناب سمیر رحمانی خیلی ممنون از پیامتون :slightly_smiling_face:
از اینکه شما پیام گذاشتید واقعا خوشحال شدم :wink:
حق با شماست… من با سایر ادیتور های دیگه مثل geany, gedit, brackets, light table و …کار کردم و هیچ کدوم راضی کننده نبودن, ولی ظاهرا دیگه چاره ای ندارم و باید پی vim رو به تنم بمالم :grin:

خیلی بهت پیشنهاد می کنم spacemacs رو امتحان کنی. یه bundle از Emacs هست که برای کاربران Vim ساخته شده.

1 Likes

واقعا ممنون که باز هم منو راهنمایی کردید جناب salvador.
راستش sublime دو تا مشکل داره: یکی این که پولیه :sweat_smile: و یکی اینکه نرم افزار آزاد نیست :wink: بنابراین خیلی نمیشه دستکاریش کرد!

2 Likes

spacemacs بهترین انتخاب هست!
اسمش رو تا به حال حتی نشنیده بودم!
بسیار سپاس گزارم

:rose:

1 Likes

https://giant.gfycat.com/CircularGaseousDugong.gif

1 Likes

نسخه های آزاد هم هست مثل Lime …

سابلایم اکثر کدش اوپن هست . .بجز قسمتیش ک کامپایل شده …

اجبار به خرید هم نمیکنه . اگه اون پیامش رو مخت نره: D

1 Likes

یه سوال از دوستان ویمی و ایمکسی
آیا شما از ورژن cli استفاده میکنید یا gui؟

1 Likes

من فقط از cli

2 Likes

شما از ویم استفاده می کنین؟؟

1 Likes

بله از vim استفاده میکنم

3 Likes

مشکل دیگه ای که من با sublime و ویرایشکر های مشابه دارم اینه خیلی باعث اشتباه میشن

2 Likes

درود . من فکر نکنم این مشکل از طرف Atom زیاد بوده باشه چون بسیار سبک هست و باگ های کمی داره مخصوصا که پلاگین های پرطرفدار اون زبان رو روش نصب کنید براش به روز رسانی زیاد می یاد

1 Likes

@shahryarjb
با سلام مجدد از پیام شما متشکرم…
این مشکل توسط خیلی ها گزارش شده… حتی گفته میشه فایل های خیلی سنگین به وسیله Atom باز نمیشه! سخت افزار من خیلی قوی هست و هیچ مشکلی با پردازش نرم افزارهای دیگه نداره…

1 Likes

در کل شما vim یا ایمکس رو یاد بگیرید که خیلی خیلی خوب می شه مخصوصا کار با کیبوردتون بسیار قوی می شه و در طولانی مدت خیلی جلو می افتید . متاسفانه من با اینکه vim خیلی دوست دارم ولی همیشه در پروژه هایی هستم که زمانش خیلی کمه به همین دلیل نمی تونم برم یک بار اساسی یاد بگیرمش

1 Likes

بله atom و vscode هر دو مشکل پرفرمنس دارند

1 Likes

اولا که ادیتور فقط Vim
دوما گفته میشه که Vim محبوب sysadminهاست. چون تقریبا همیشه دیفالت نصبه رو سیستم و خیلی سریعه و در کل واسه کساییه که میخوان سریع برن توی یه فایل، ادیت کنن و بیان بیرون.
و گفته میشه Emacs واسه کساییه که میخوان توی ادیتور زندگی کنن. در حقیقت ادیتور نیست. یه سیستم عامله.

من به شخصه vim رو ترجیه میدم. زیاد از emacs خوشم نمیاد و فکر میکنم خیلیها به خاطر سادگی short-cutها و کامندها، vim رو بیشتر دوست داشته باشن. چون مثلا پلاگین داریم برای emacs که شورت-کاتها و کامندهای ویم رو اجرا میکنه (و تقریبا برای هر ادیتوری همچین پلاگینی داریم) ولی برعکسش مشاهده نشده :slight_smile:

مسیر یادگیری توی vim یه کم زیادی شیب تندی داره. احتمالا سختترین ادیتوره برای شروع. ولی بعد از چند دقیقه تمرین (و احتمالا چاپ کردن یه cheat sheet برای روزهای بعدی) سرعت و راندمان کاری خیلی بالا میره. طوری که آدم دیگه نمیتونه با ادیتور دیگه ای کار کنه.
قابلیت کاستومایز کردنش به اندازه ی emacs نیست ولی اونقدر بالاست (و اونقدر پلاگینهای زیادی داره) که راحت میشه تبدیلش کرد به یه IDE کامل. (با auto complete و…)

3 Likes