کانفیگ سیستم در ubuntu

سلام وقت بخیر من ابونتو نسخه 18.0.4 lts رو نصب کردم
1-به چه صورت میتونم پایتون نسخه آخر رو نصب کنم ؟
2-به چه صورت میتونم pip نسخه آخر رو نصب کنم ؟
3-یه فیلتر شکن خوب معرفی میکنید به همراه طریقه نصب ؟
4-برای شورع کار برنامه نویسی باید چه کانفیگ هایی روی سیستم انجام بدم ؟
5- به صورت پیش فرض وقتی دستور python --verison رو میزنی میاد روی نسخه 2.7
چطوری باید به فایل bachrc دسترسی پیدا کنم و این دستور رو توش بنویسم alias python python3.8

برای پاسخ به سوالات لطفا کد هاشو بنویسین که چه کدی باید توی ترمینال بنویسم تا به نتیجه برسم
ممنوم
@SMMousavi
@pouya-abbassi
@samdvr

سلام.
چندتا نکته.
اولا عنوان تاپیک رو عوض کردم. مشکل املایی داشت. Ubuntu != Ubunto
دوما بهتر بود مطالب رو در تاپیکهای جداگانه مطرح میکردید که پاسخ دادن و بحث درموردشون راحتتر باشه.
سوما پرسیدن سوالاتی مثل «چطوری فلان کارو انجام بدم» و «چه کدی بزنم که فلان اتفاق بیفته» نشون دهنده‌ی اینه که اصلا درمورد اون مطلب خاص سرچ نکردید و اصولا باعث میشه مطلب شما رو نادیده بگیریم و پاسخی دریافت نکنید. (در این وبسایت، در IRCها و البته در StackOverflow)

من اوبونتو ندارم پس پاسخهام نمیتونن دقیق باشن، ولی سعی میکنم هرکدوم از مطالب رو پاسخ بدم:

1. ورژن آخر پایتون رو با دستور sudo apt install python3 میتونید داشته باشید. آخرین ورژن پایدار پایتون، که توسط تیم Ubuntu تست و کامپایل شده برای معماری CPUی شما. نسخه‌های جدیدتر هم احتمالا وجود داره که میتونید از منابع دیگه بگیرید (که امن نیست. بهتره همیشه فقط از پکیج-منیجر خود سیستم استفاده کنید) مطمئن نیستم ولی اصولا میشه نسخه‌ی nightly رو (که سازندگان پایتون همین الآن دارن میسازن) از سرور گیت‌ی که استفاده میکنن (آدرسشو نمیدونم) دانلود کنید و خودتون کامپایل و نصبش کنید، که اینکار یه کم سخته و البته اصلا پایدار نیست چون تستهای کمی روش انجام شده.
    درکل همیشه بهتره از پکیجی استفاده کنید که توسط سیستم‌عاملتون ارائه میشه. نصب و به‌روز‌رسانیش راحته، تست شده و مطمئنه.
  2. مثل پایتون، با دستور sudo apt install pip3
  3. بنابر قوانین داخلی و خارجی، امکانش وجود نداره.
  4. بستگی به زبان و پلتفرمی که میخواید براش کارکنید داره. با کمی جستجو توی مطالب مرتبط با کارتون میتونید بهش برسید. مثلا شاید بخواید برای نوشتن کد، از pyCharm یا Sublime یا Atom استفاده کنید. با هیچکدومشون زیاد کار نکردم و مطمئنا گزینه‌های بهتری مثل #vim و #emacs وجود داره ولی یه مقدار برای کسی که تازه داره شروع میکنه، استفاده ازشون سختتره.
    استفاده از VirtualEnv و PipEnv هم برای استفاده از پایتون لازمه. حداقل VirtualEnv باید حتما استفاده بشه.
    قطعا لازم دارید از Git هم استفاده کنید پس یادگرفتنش لازمه.
  5. اگر پیشفرض سیستم شما برای python ورژن ۲ هست، بهتره بهش دست نزنید و همین باقی بمونه. میشه تغییرش داد به ۳ ولی چون نرم‌افزارهایی روی سیستم شما نصب هستن و قراره نصب بشن که فکر میکنن دیفالت ورژن ۲ هست، ممکنه باعث خرابی یا اشکال در اجرا بخشی از سیستم بشه.
    نیازی نیست که ورژن پیشفرض رو تغییر بدید. شما برای پروژه‌هاتون میتونید از هر ورژنی که میخواید استفاده کنید. فقط کافیه برای اون پروژه، یک Virtual environment درست کنید که ورژن دیفالت پایتونش، چیزی باشه که قراره استفاده کنید. (و قبل از ران کردن پروژه، وارد اون virtual env بشید)
    فایل bashrc در داخل دایکتوری home یوزر شما قرار داره. یعنی به آدرس:
/home/<username>/.bashrc

یا:

~/.bashrc

در سیستم‌عاملهای یونیکس، فایلی که اسمش با dot شروع بشه، hidden هست و توی فایل‌منیجرها یا دستورهایی مثل ls و tree نشون داده نمیشه (مگر اینکه کانفیگ فایل منیجر رو تغییر بدید یا دستور رو به شکل ls -a یا tree -a وارد کنید)
البته همونطور که گفتم، بهتره ورژن پیشفرض پایتون رو تغییر ندید، پس بهتره این فایل رو ویرایش نکنید.
این فایلیه که وقتی ترمینال باز میشه، اجرا میشه. اگه کامند اشتباهی داخلش زده بشه میتونه خیلی مشکل ساز باشه.

1 پسندیده

ممنونم بابت پاسخ گویی
میخوام کدی که با پایتون نوشتم رو یتوی ترمینال اجرا کنم
گفتم بجای اینکه بنویسم python3.8 و بعدش اسم فایل رو بنویسم
با دستور alis بگم هر موقع نوشتم python برو برام python3.8 رو اجرا کن
این روش مشکلی برای سیستم ایجاد میکنه .
پایتون پیش فرض رو تغییر ندادم که

مساله اینه که وقتی از virtualenv استفاده کنید، دیگه نیازی به اینکار نیست.
من اوبونتو ندارم ولی احتمالا این کامندهایی که میگم دقیقا به همین شکل، مشکل شما رو حل کنن:

sudo pip3 install virtualenv

این کامند sudo داره چون باید یه چیزی رو به صورت گلوبال نصب کنه. بقیه نیازی به sudo ندارن. حتی وقتی میخواید چیزی رو داخل virtualenv نصب کنید.

virtualenv -p python3.8 venv

اینجا میگیم ورژن پایتون چی باشه و اسم virtualenvی که ساخته میشه venv باشه. مسلما میتونه هر اسمی داشته باشه. (احتمالا نباید اسمهای رزرو شده‌ی پایتون (مثلا اسم توابع اصلی پایتون) باشه)

source venv/bin/activate
# or
. venv/bin/activate

با این دستور، درحقیقت وارد virtualenv شدیم. حالا کامندهایی که بزنیم (مثلا pip یا python) با چیزهایی ران میشه که داخل این virtualenv وجود داره. اگه لایبرری خاصی نصب کنیم، فقط همینجاست و با بقیه‌ی سیستم تداخل پیدا نمیکنه.
الآن اگه توی ترمینال بزنیم:

python --version

میبینیم ورژن ۳ هست.

حالا میتونید لایبرریهای مورد نیاز رو با استفاده از pip نصب کنید. مثلا:

pip install pillow

حالا میتونید یه فایل پایتون درست کنید و این اسکریپت رو داخلش قرار بدید (برای تست و فان)

from PIL import Image #Python Image Library
import sys # To get user input

def xor(location):
    # Create a greyscale image (L), 256x256 pixels, fill it with black (0)
    img = Image.new('L', (256,256), 0)

# for each pixel in the image
    for x in range(img.size[0]):
        for y in range(img.size[1]):
            # Change the pixel value of the pixel to the xor (^) of it's position.
            img.putpixel((x,y), x^y)

# Resive image so it's 2times bigger than its original size.
    img = img.resize((img.size[0]*2, img.size[1]*2))
    # Save the image in PNG format in the location recieved from cammndline.
    img.save(location, 'PNG')
    return 0

if __name__ == '__main__':
    # Send user's 1st argument to the function. (the 0th argument is the name of our script)
    if len(sys.argv) == 2: # TODO: Check if it's a valid filename
        xor(sys.argv[1])
    else:
        print("Enter a filename with `png` extension. (example: `python xor.py myxor.png`)")

و به این شکل اجراش کنید:

python xorg.py myxor.png

وقتی دیگه نیازی به این virtualenv نداشتید، میتونید با این کامند ازش خارج بشید:

deactivate

در اغلب زبانهای برنامه نویسی برای ساخت محیط توسعه، از روشی مشابه این، برای کنترل ورژن کامپایلر/مفصر و لایبرریها استفاده میکنن و ورژنی که باهاش کار میکنن هیچ ربطی به دیفالت سیستم‌عامل نداره.
درپایتون، میتونید از virtualenv و pyenv برای اینکار استفاده کنید.

1 پسندیده

چه نیازی هست نسخه آخر را نصب کنید؟
خوده اوبونتو به صورت پیش فرض نسخه 3.6.9 را نصب داره و با دستور python3 --version قابل شناساییه
در سرور ها هم نسخه 3.6 نصبه که برنامه نویسی با نسخه های بالاتر باعث تداخل میشه و مشکل ایجاد میکنه

با یه سرچ ساده میتونی راحت نصب کنی

فیلتر شکن vpn makers که با vpn خوده لینوکس کار میکنه توی سایتش راهنماش هست
https://vmbest3.site