دیر بالا آمدن ubuntu

درود خدمت شما روی یک سیستمی که قبلا ویندوز بوده الان کلا لینوکس اوبنتو وصل شده ولی یک مشکلی نیست به ویندوز دارم اینکه متاسفانه خیلی دیر بالا می یاد و بعد از لاگین هم یکمی طول می کشه تا دیلی ای که داره از بین بره مثلا روی صفحه اپلیکیشن می زنه اولین بار تا بیاد نفسش در می یاد.

نسخه ۱۸ اونتو نصب کردم

حالا سوال اول چطور دیباگ کنم ببنیم مشکل از کجاست انقدر دیر بالا می یاد؟
بعد از لاگین چرا انقدر زمان می بره رو چطور در بیارم مشکلش چی هست ؟

با تشکر

سلام
مشخصات سیستم چیه؟

1 Like

درود توماج جان
دقیق مدلشو نمی دونم چون الان ندارمش.

ولی ۴ گیگ رم داره
یک سیپیو i3 داره
فکر کنم ۵۰۰ گیگ هارد داره

روش ویندوز ۷ نصب بود و خیلی سریع بالا می اومد با اینکه مشخصاتش پایین هست ولی سرعتش خوب بود

همیشه یک گیگ از swap و یک گیگ از رمش free هست

خیلی پیشنهاد می کنم تنظیمات گراب رو تغییر بده تا مد verbose کرنل رو فعال کنه. اینجوری موقع بوت شدن می بینی چه اتفاقی داره می افته

2 Likes

سمیر عزیز چون من لینوکس سررشته ندارم منظور شما این هست؟

بله :+1:

روی سیستم شخصیم فعال کردم نوشته هاش می یاد خیلی سریع هم رد می شه

ولی بعد از اینکه مادربرد نمایشش تمام می شه تا نوشته ها شروع بشند یک صفحه خاکستری رنگ تقریبا نزدیک به بنفش یک چند ثانیه ای می مونه

نوشته ها لامصب خیلی سریع رد می شه فقط یک جا متوجه شدم چندتا نقطه قرمز پر شد بعد رفت تسک بعدی سبز کرد
نمی شه سرعشو کمتر کرد ؟

مقدار GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT تغییر بده به “” و تنظیمات رو با update-grub اجرایی کن

sudo vim /etc/default/grub
/GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
:x!
update-grub

ممنون توماج جان در بالا انجامش دادم.و نوشته ها اومدن

این دیتا لاگ می شه رو دیسک می تونی از تو لاگ های هر کدوم ببینی مشکل کجاست. syslog و dmesg رو ببین

1 Like

درود .
سمیر جان من اینو پیدا کردم syslog ولی اون یکی نداشت روی سیستم منظورم dmesg . الان حجم لاگی که داخل syslog هست خیلی زیاده چیجوری مشکل دارا رو پیدا کنم. داشت سیستم بالا می اومد یکی دوتا فیلد دیدم ولی زود فیلد هاش رد شد. ولی همینجوری مثلا چشمی دیدم تو لاگ هاش خیلی مواردی هست که failed شده هست.

راهنمایی می فرمایید چطور سرچ کنم و چی رو ؟

dmesg رو می تونی با کاربر روت اجرا کنی و خروجیش رو نگاه کنی. یه فایل با همین اسم هم توی var/log/ هستش که همون محتوا رو داره. syslog هم عموما زمان داره و از روی اون می تونی ترک کنی. اگر خواستی محتوای dmesg رو بزار که منم ببینم

لطف می کنید
این لاگ دستوری که فرمودید

کرنلت که بنظر بدون مشکل میاد. احتمال زیاد systemd و سرویس هات ممکن هست مشکل داشته باشد. اون syslog رو بده ببینم

سمیر جان من چون می خواستم کپی کنمش داخل یک فایل زیاد بود یک سرچ زدم گفتند مثل اینکه از نرم افزار logs داخل اوبنتو در تب سیستیم می شه گرفتش من دوتا تایم ریبوت رو دانلود کردم

اگر نیازه همون فایل syslog مستقیم تو ترمینال باز کنم و کپی کنم
این گیست آبدیت شد

یک احساسی می کنم که این خود اون فایل syslog نیست!!

این کامل گرفتم از ترمینال

اول از همه که یه سری خطا در مورد sdb وجود داره که بنظر میاد هارد دومت یه مشکلی داره. بعد یه سری از سرویس هات هم به نظر مشکل دارن. البته سطحی نگاه کردم. سر فرصت کامل نگاه می کنم. تا اون موقع یه لیست از سرویس هایی که systemd کنترل می کنه رو بهم بده لطفا

1 Like

ممنون سمیر جان دوباره فردا سیستم می گیرم سریع خدمت شما می فرستم ممنون از اینکه وقت می زارید

فقط یک موردی این لپ تاپ قدیمی هست فکر نکنم هارد دوم داشته باشه!!

برای این موردی که شما فرمودید منظور شما این دستور می باشد؟

systemctl list-unit-files | grep enabled

نمی دونم چطور تشکر کنم خیلی خیلی ممنونم

حتی اگر همه اون خطا ها برطرف بشه بعید میدونم که ubuntu desktop گزینه مناسبی برای سیستم های قدیمی باشه،
یه تست با Lubuntu بزن شاید نتیجه بهتری گرفتی، البته انتظار معجزه نداشته باش اما قطعا تاثیر خوبی داره، از نظر کاربری تفاوتی ندارند با هم فقط Lubuntu سبکتره

2 Likes

درود سمیر جان ببشخید دسترسی به سیستم دوستم نداشتم.

اینجا کل سرویس ها فعال و و کل سرویس هارو قرار دادم

آیا این مشکل قابل حل هست ؟

اگر حل می شند یکمی وضعیت بهتر می شه تا اونجا امکان داره روی این اوبنتو بمونه واقعا نصب سیستم عامل جدید خیلی وقت می گیره. ولی اگر واقعا حل شدنی نیست لبونتو نصب می کنم

1 Like