محافظت از سورس برنامه های نوشته شده با روبی

سلام دوستان
من به تازگی مطالعه برای یادگیری زبان روبی و Ruby on rails رو شروع کردم و خدا رو شکر این سایت رو که فکر می کنم تنها مرجع روبی در ایران هست رو هم پیدا کردم. اما یه سئوال ذهنم رو در همین ابتدا به خودش مشغول کرده و اون هم روش محافظت از سورس کد پروژه های تحت روبی هست.
پروژه های دات نت که کامپایل میشن و دسترسی به سورسشون از بین میره. روی پروژه های تحت PHP هم فکر می کنم یه سری نرم افزارها برای محافظت ازشون وجود داره تا جایی که شنیدم. اما برای روبی راهکار چیه ؟ آیا روش یا نرم افزاری هست برای محافظت کردن از پروژه ها یا قفل گذاری روی اونها ؟
ممنون میشم دوستان با تجربه ای که حضور دارن در این سایت راهنمایی کنن من رو. چون به هر حال زمان گذاشتن برای یادگیری یک زبان جدید زمانی حس بهتری داره که بدونی نتیجه نهایی کارهایی که بخوای با اون زبان انجام بدی قابل حفظ شدن هستن و از بین نمیره زحمت هات …

متشکرم

سلام در مورد ريلز بايد بگم كه بايد سرور رمزنگارى بشه، و براى روبى هم راه هايى براى كمپايل وجود داره،
شايد اين لينك به كار بياد

ممنونم از پاسختون. میشه در مورد رمزنگاری سرور که گفتید یه توضیح بدید ؟ یا لینکی مرتبط با این موضوع رو معرفی کنید به من ؟

https://wiki.centos.org/HowTos/EncryptedFilesystem
https://wiki.centos.org/PhilipJensen/TransparentEncryptionForHomeFolder
https://help.ubuntu.com/community/EncryptedHome

شايد اين لينك هم كه در مورد زمزنگارى روبى هست به كار بياد
https://www.rubyencoder.com/

2 پسندیده

خیلی متشکرم از منابعی که معرفی کردید. مخصوصاً RubyEncoder که فکر می کنم یک راه حل ساخته شده برای همین منظور هست و طبق چیزی که در سایتش نوشته گویا هم برای روبی و هم ریلز کار می کنه

به نظر من نیازی به رمزنگاری سورس کد نیست واقعا. مگر اینکه رو لپ تاپ شخصی باشه و نگران دزدیده شدن کد باشید. وگرنه رو سرور که اصلا جای نگرانی نیست

درسته حرفتون. من الان در ابتدای راه کار با روبی هستم اما به هر حال امیدوارم به زمانی برسم که بتونم به تولید محصول هایی بر پایه روبی برسونم خودم رو و به قولی کار تجاری باهاش انجام بدم. واسه همین اینکه الان می دونم راهکارهایی هست برای موضوعی که نگرانش بودم باعث میشه با خاطر راحت تری مسیرم رو ادامه بدم و از انتخابی که کردم به عنوان یک زبان جدید رضایت بیشتری داشته باشم
البته شاید مواردی باشه که شما می دونید و من به دلیل تجربه خیلی کمم ازش بی اطلاع هستم که خوشحال و ممنون میشم بهم بگیدشون

بزرگ ترین مشکلی که رمزنگاری کد داره اینه که پرفرمنس رو بشدت پایین میاره.

بله مسلما اجرای سورس خام با سورس رمزنگاری شده تفاوت داره ولی باید دید این تغییر در سرعت اجرا در چه حدی هست به نظر من. شما تجربه ای دارین روی این موضوع و دیدید تفاوتشون رو ؟ بعضی وقتها شاید اگر تفاوت محسوس نباشه بی ارزه به اینکه مالکیت پروژمون رو از دست بدیم

روبی زبان مفسری هست و طبیعتش کند هست. رمزنگاری کردنش می تونه چندین برابر سرعتش رو کمتر کنه. از طرفی من نمی تونم درک کنم نگارنی از دزدیدن سورس رو سرور برای چی هست ؟ کسی که بر سرورهای شما اینقدر دسترسی داشته باشه که بتونه سورس رو برداره کارهای خیلی بدتری می تونه انجام بده.

2 پسندیده

شاید من منظورم رو بد رسوندم. منظورم دزدیده شدن سورس از روی سرور خود برنامه نویس نیست. منظورم زمانی هست که شما یک محصول بر پایه روبی درست می کنید ، و قصد دارین اون رو به افراد مختلفی بفروشین که در اون زمان ممکن هست مشتری الزام داشته باشه پروژه رو روی سرور خودش نصب کنه. اگه همینجوری سورس پروژه رو به مشتری بدیم که هر کاری می تونه باهاش بکنه
اشتباه میکنم سر این موضوع ؟
اگرنه مسلما تا زمانی که همه چی دست خودمون هست و روی سرور خودمون که هیچ جای نگرانی ای نیست

نه این می تونه یه نگرانی باشه. ولی باز درکش برای من ممکن نیست. افرادی که نگران این موضوع هستند اعتقادی به نرم افزار آزاد ندارند عموما

3 پسندیده

البته باز هم میگم که تجربیات شما دوستان مسلما از من بیشتر هست در زمینه روبی و هدفم از طرح این سئوال و پیگیری پاسخ هاتون رسیدن به همین تجربیات هست. واسه همین هم از شما 2 دوست عزیز که زمان گذاشتین برای پاسخ به سئوالاتم و با حوصله به اونها جواب دادین ممنونم

كلا بيشتر بايد روى دسترسى و امنيت ارتباط با سرور كار كنيد:

شما ميتونيد نرمافزارتون رو به صورت سرويس بفروشيد

بله. این هم روش خوبی بود که پیشنهاد دادین
البته تا برسم به سرویس نویسی با روبی مسلما زمان زیادی باید سپری بشه واسم ولی ممنونم از این پیشنهاد خوب

بله با حرفتون کاملا موافقم. اما به هر حال برنامه نویس ها در دنیا یکی از منابع کسب درآمدشون کارهای تجاریشون هست و عموماً با برنامه نویسی به شکل متن باز نمیشه انتظار کسب درآمد داشت. مورد نگرانی من مربوط به بخش تجاری سازی نرم افزارها هست

در اشتباهی دوست عزیز. احتمالا .NET استفاده کردی قبلا که اینو می فرمائید . تعداد بی شماری شرکت نرم افزاری تو دنیا دارن از نرم افزار های آزاد کسب در آمد می کنن.

1 پسندیده

چرا نميشه با اپنسورس كسب درآمد كرد؟
براى نمونه كافيه يه سر به themeforest بزنيد، اپنسورس به معنى رايگان نيست.

بله من دات نت کار می کنم و به عنوان یک زبان جدید بعد از تحقیقاتی روبی رو انتخاب کردم. شاید دلیل این دید من هم همین موضوع باشه.
اما به هر حال حتی اگر فرض کنیم که بشه با ارائه نرم افزارهای آزاد و متن باز درآمد زایی کرد ، ریسک انتشار و استفاده غیر مجاز از اون نرم افزار همیشه سر جای خودش باقی هست. حتما هستند افرادی که هزینه کنن برای نرم افزارهای متن باز ، ولی افراد سودجویی هم هستن که دنبال انتشار غیر مجاز و یا دستکاری کردن در نرم افزارهای دیگران و استفاده از اونها به اسم خودشون هستن. نمونه های این موارد کم نیست و حتما شما هم باهاش سر و کار داشتید و دیدینشون