رباتیک و روبی

در حوضه رباتیک ، پایتون برتری نسبت به روبی داره؟ مثلا در رزبری پای ، همه کتاب خانه های موجود برای پایتون ، برای روبی هم هست؟ چون همه مثال ها با پایتون نوشته شده. و مثال های روبی خیلی کم. انگار با روبی نمی شه همه کار هایی که با پایتون میشه روی رزبری پای انجام داد رو انجام بدیم. آیا این درسته؟ یا مثلا برای kodi ، من پلاگین هایی که با پایتون نوشته شدن زیاد دیدم. ولی آیا میشه با روبی هم برای kodi پلاگین نوشت؟ در واقع سوال من اینه که آیا در این جور زمینه ها ممکنه یه سری کتاب خانه ها و امکانات برای پایتون باشه ،و مشابه اون برای روبی نباشه ؟

Artoo
بسیار خوبه در این زمینه

artoo رو قبلا دیده بودم. ولی مستنداتش کم نیست؟

روبى و پايتون هر دو General Purpose هستند و هيچ كارى نيست كه تو يكى انجام بشه و توى اونيكى نتونيم انجام بديم، اما هركدوم روش متفاوتى براى حل مشكلات دارند.

این چیزی که شما می گی از نظر تئوری درسته. همون طور که از نظر تئوری هر کاری رو میشه با اسمبلی انجام داد.

(نظریه کامل تورینگ)
متز هم درباره همین موضوع در این مصاحبه حرف زده.

منظور من از توانایی روبی برای انجام یه سری کارها این بود که ، انجام دادن اون کار ها با روبی معقول و راحت باشه.

خب بايد ببينيد اول خود شما با كدوم بهتر كار ميكنيد و دوم اينكه كه پلتفرم مورد نظر شما چقدر براى روبى يا هر چيز ديگه اى اپتيمايز شده وگرنه از نظر منطقى، تئورى و عملى مشكلى وجود نداره.