پرسش در مورد سطح هوش مصنوعی

یه چیزایی دربارۀ هوش مصنوعی شنیدم. ولی میخاستم بدونم الآن هوش مصنوعی قدرت پردازش زبان طبیعی رو داره؟ این قدرت در چه سطحیه؟ مثلاً اکانت های اینستاگرامی وجود دارن که نشه تشخیص داد آدمه یا هوش مصنوعی؟ در حدی که بتونن وُیس هم بفرستن، و بعضی وقتا از خودشون فیلم کوتاه هم بزارن، و حتی طی چند سال شخصیتشون عوض بشه؟

بله. ساختن NLP (یعنی Natural Language Processor) اونقدرها هم سخت نیست با اینهمه ابزارها و دیتاستهایی که وجود داره.

در این حده که وقتی از Google Meet استفاده میکنید، میتونید «زیرنویس» رو روشن کنید و حرفهای طرف مقابلتون رو بشنوه و اون پایین بنویسه.
ترجمه هم میکنه به زبانهای دیگه.

نه اونجوری که شما بهش فکر میکنید، ولی هوش مصنوعی‌هایی وجود دارن که تا حدودی بنونن Turing Test رو پاس کنن.
مثلا یه هوش مصنوعی که میتونه زنگ بزنه پیتزا سفارش بده و پیتزایی نفهمه که داره با یه ربات صحبت میکنه.

همچین چیزی، شخصیتش بعد از یه مدت طوری تغییر میکنه که تابلوئه که آدم نیست.
فیسبوک دوتا ربات داشت که مردم میتونستن باهاشون صحبت کنن و اوکی هم بود. بعد این دوتا ربات شروع کردن با هم صحبت کردن و از حرفهای خودشون با هم، یه چیزهایی یاد گرفتن که اصلا منطقی نبود. مثلا به جای «۳تا سیب میخوام» میگفتن «من سیب سیب سیب»
بعدشم که فیسبوک جمعشون کرد چون اونطوری که میخواست نشده بودن.

من بیشتر از ۸ساله به فیسبوک سر نزدم و اینم یه جایی خودندم و تمام چیزیه که یادم میاد ازش.

2 پسندیده

اگه با کسی توی اینستاگرام صحبت کنم، و نتونم خارج اینستاگرام ببینمش، چطور میتونم بفهمم اون اکانت یه شخص واقعیه یا یه هوش مصنوعی؟

پیشنهاد میکنم در مورد آزمون تورینگ (Turing Test) مطالعه کنید:

2 پسندیده

نمیخام بدونم اون اکانت اگه هوش مصنوعی باشه واقعاً میتونه مثل انسان فکر کنه یا نه. میخام فقط تشخیص بدم انسانه یا هوش مصنوعی. ینی دنبال یه راه، مثلاً پرسش ها یا درخواست انجام کارهای خاصی هستم که تعیین کنن کسی که باش حرف میزنم یه برنامست یا یه انسان. شبیه همون معماهایی که با یه پرسش معلوم میشه کی راست میگه کی دروغ.
فرض های اولیه اینا هستن :

• من نمیتونم با اون خارج از اینستاگرام قرار بزارم.
  • اون اکانت عکس و فیلم و وویس هم میتونه از خودش بزاره و از طریق دایرکت اینستاگرام برام بفرسته.

بازم جواب شما، همون آزمون تورینگ هست.

1 پسندیده

اگه اون اکانت آزمون تورینگ رو با موفقیت پشت سر بزاره شما هیچ وقت نمی‌تونی بفهمی یه بات اون پشت هستش یا یه انسان.

1 پسندیده

5 پسندیده