چگونه یک توزیع لینوکس بسازیم؟

با سلام خدمت دوستان عزیزم.
ساخت توزیع لینوکس، همیشه یکی از چیزاییه که خیلی برای کاربران سوال میشه. در واقع خیلی‌ها اینطورین که «خب، مگه نمی‌گید که لینوکس اوپن سورسه و فلان؟ خب چطوری من می‌تونم یکی ازش بسازم؟» و مورد دیگری هم که هست اینه که خیلی‌ها براشون سواله که «من چطوری می‌تونم این حجم از تنظیماتی که خودم انجام دادم رو دوباره روی یه سیستم دیگه نصب کنم؟» و شاید خیلی‌ها هم باشن که رویای ساخت سیستم‌عامل در سرشون باشه (مثل خود من) و دوست داشته باشن یک توزیع لینوکسی ایجاد کنن.
سال ۹۸ اینا بود که من در این قضیه دوباره قدم گذاشتم و این بار به صورت کامل مستندش کردم:

اما حواستون باشه موقع خوندن مستند پیش رو، به این موارد دقت کنید:

• این مستند برای اوبونتو/دبیان نوشته شده و حتی روی اوبونتو ممکنه باگ بخورید (نمونه خیلی بارزش اینه که ایزوی نهایی اوبونتو ممکنه که به اینترنت متصل نشه، اگر ایده‌ای برای این مشکل دارید ممنون میشم راهنمایی کنید).
  • هنوز برای این که کل روش رو به شکل یک اسکریپت کامل دربیارم، متد و روش خاصی پیدا نکردم. اما اگر به کدهای remastersys خدابیامرز نگاه کنید می‌بینید که تا حد خوبی شبیه همین روش پیش رفتند. با این تفاوت که remastersys در آخرین نسخه؛ از اوبونتو و تریسکل پشتیبانی درستی داشت.
  • اگر کسی می‌تونه این روش رو برای آرچ، فدورا و سوزه هم پورت کنه دعای خیر ما پشت سرشه :grin:

ضمنا هر سوال و مشکلی پیرامون این موضوع داشتید می‌تونید در همین تاپیک بپرسید.

2 Likes