برنامه نویسی چه حوزه هایی داره؟

سلام
من در حد خیلی کمی بکند کار کردم…
کلیت کار این بود که یکسری دیتا رو توی دیتابیس ذخیره میکنی و از دیتابیس میخونی و … (CRUD)
فکر میکنم این درباره فرانت اند هم صدق کنه
آیا برنامه نویسی همینه؟ رو به تکراری و حوصله سر بر بودن میره…
یا من اشتباه میکنم؟

اگه بخوایم اینطوری به قضیه نگاه کنیم که جراحی هم همینه. طرف رو باز میکنیم تومور رو میاریم بیرون، بعد میدوزیمش :joy:

ولی درسته. کلیات web development همینه. همه‌ی وبسایتها این کارها رو انجام میدن. تفاوت توی جزئیاته.

5 Likes

اگه بخوای روی همچین پروژه هایی کار کنی بله در همین حده اما اگه بخوای بری بالاتر که دیگه ته نداره
مثلا فرض کن بخوای روی پروژه ای مثل فیسبوک، آمازون و … کار کنی، اون وقت سال ها باید کد بزنی و همزمان مطالعه کنی تا بفهمی مفاهیمی که توی این پروژه ها به کار میره یعنی چی اصلا، اینم چیزی هست که اکثریت برنامه نویس ها از پسش بر نمیان و به اون جا نمیرسن حتی اگه بیست سال سابقه کار برنامه نویسی داشته باشن. کلا تعداد کمی به میتونن به اون سطح برسن
حتی برای پروژه های کوچیکتری هم که تو همین ایران خودمون هست، باید مفاهیمی رو بدونی که چند سال طول میکشه تا بتونی درکشون کنی

3 Likes

سوال شما اینه که برنامه نویسی همینه و چه حوزه‌هایی داره یا توسعه وب؟
اگر برنامه نویسی منظورته که خوب خیلی خیلی وسیعه، به معنای واقعی کلمه میتونی روی هر چیزی که دوست داری کار کنی، مثلا علاقه مند به نجومی؟ احتمالا یه سری برنامه نویس هستن کارشون برنامه نوشتن برای تلسکوپ های رادیوییه. به مکانیک علاقه داری؟ الآن کنترل ربات با Reinforcement Learning خیلی داره روش کار میشه.
به هر سمتی بخوای میتونی بری من این دو مورد رو شانسی مثال زدم و خودم هیچ تخصص و تجربه ای توشون ندارم، فقط دو تا مثل رندم زدم که متوجه بشی هیچ محدودیتی وجود نداره و میتونی روی هر چیزی که برات جذابه کار کنی.

2 Likes

سلام خوش اومدی به dev heroes
اگه سنت کمه دلیلی نداره از همون اول اول بچسبی به بکند برو همه چی و مزه کن (فرانت،بک اند، موبایل و…)هر کدوم حال کردی اون ادامه بده.

اما نوع نگاهت درست نیست.فرض کن شما میخوای آشپزی کنی وقتی برا خودت غذا میپزی چالش خاصی نداره ولی وقتی میخوای برای ۳۰،۰۰۰ یا بدتر ۱۰۰ میلیون نفر غذا بپزی اون موقع کلن آشپزی یه مفهوم دیگه میگیره. مثلا نمیای از مغازه ادویه بخری برای کم کردن هزینه ها میای خودت یه زمین میخری توش اون ادویه ها رو میکاری بعد یه تیم میزاری برای بهبود ژنتیک ادویه هات تا بیشترین بار رو خوشمزه ترین ادویه ها رو داشته باشی. ببین برای یه غذای ساده تا کجا اومدیم این چیزی که شرکت های بزرگ میرن سمتش.

حالا فرض کن همین CRUD که داری رو بخوای برای ۱۰۰ میلیون یوزر مینویسی. اینجا باید کلی معماری و ابزار بیاری وسط که بتونی هندلش کنی.مثلا یه سری دیتابیس فقط برای خوندن داشته باشی ،یه سری برای نوشتن. از هر کدوم چند جا ریپلیکشن داشته باشی بعد این دیتا باهم سینک باشن و الا آخر…

کلن من به این نتیجه رسیدم اکثر چیزا تو Scale پایین راحت و قابل درک اند وقتی همه چی جذاب یا حال بهم زن میشه که رو scale بالا کار کنی.

6 Likes

چطوری برای ۳۰۰۰۰ نفر غذا بپزم؟
اون ۳۰۰۰۰ نفرو از کجا پیدا کنم؟

کاری که الان داری انجام میدی آشپزی برای یک نفر.

برای اینکه بتونی برای اون همه آدما غذا بپزی باید:

• باو اونایی که این کار رو کردن حرف بزنی

• کتاب هاشونو بخونی و متوجه شی چطور اینکار رو کردن.

• تمرین ، تمرین، تمرین…

چطور اون همه آدم بیاری؟
اصولا شما یه فرایند تقریبا ۱۰ ساله نیاز داری تا بتونی برای اونهمه آدم غذا بپزی بدون در نظر گرفتن طعمه مزه😉 . اول کار تو شرکت کوچک و گام به گام حرفه ای تر میشی و الی آخر.

در کنار اینها هر موقع بخوای میتونی تو بزرگترین پروژهای اوپن سورس دنیا مشارکت داشته باشی.

2 Likes

با احترام به نظر دوستان من فکر می کنن اگر وب جذاب نیست برات فیلدهای دیگه رو هم تست کن تا علاقت رو پیدا کنی.

3 Likes

فرانت اند کلا که علاقه ندارم، با HTML CSS شروع کردم
یک کتابی در رابطه با ML مقدماتی شروع کردم بخونم
ببینم چجوریاس

1 Likes

یک سری نقشه‌های راه هم یادمه بود که خودم خوشم اومد. میتونی با دیدن اون ها هم یک دید کلی پیدا کنی که چیا برای یادگیری هست.
مثلا برای بک‌اند:

توی سایتش برای فرانت‌اند و دوآپس و یک سری چیز دیگه هم هست.

1 Likes