اوپن‌سورس، مختص شما نیست

این متن، ترجمه‌ی Open Source is Not About You نوشته‌ی Rich Hickey سازنده‌ی Clojure هست. قطعا نمیتونم توی ترجمه، تمام مفاهیم رو منتقل کنم، پس پیشنهاد میکنم متن انگلیسی رو مطالعه کنید.
این مطلب رو به صورت wiki متنشر میکنم، اگر میتونید به هر طریقی این ترجمه رو بهتر کنید، لطفا دریغ نکنید.

image

تنها افرادی که حق دارن بگن اوپن‌سورس چطوری باید باشه، کسانی هستن که پروژه‌ای رو اداره میکنن، و حوزه‌ی نظراتشون فقط میتونه پروژه‌ی خودشون رو دربر بگیره.

تنها به این خاطر که یک نفر، چیزی رو اوپن‌سورس کرده منوط بر این نیست که به دنیا مدیونه تا توی وضعیت، تمرکز و تلاشش تغییر ایجاد کنه. مثلا از مخترع تبدیل بشه به مدیر اجتماع.

به عنوان کاربر یک چیز اوپن‌سورس، شما ذیحق چیزی نمیشید. شما حق مشارکت پیدا نمیکنید. شما ذیحق یک ویژگی نمیشید. شما محق دریافت توجه از دیگران نمیشید. شما محق دریافت اعتبار برای شکایاتتون نمیشید. شما ارتباطی با این توضیحات پیدا نمیکنید.

اگر انتظاری (از دیگران) دارید که برآورده نمیشه، مسئولیت این انتظارات بر عهده‌ی خودتونه. شما مسئول نیازهای خودتون هستید. اگه چیزی میخواید، بسازیدش.

اوپن‌سورس یک اجازه‌نامه است و یک مکانیزم ارائه، والسلام. به این معنا که شما سورس یک نرم‌افزار و اجازه‌ی استفاده و ویرایشش رو دریافت میکنید. تمام تحمیلات اجتماعی وابسته بهش، از جمله ایده‌ی «توسعه‌ی جامعه‌محور» (توسعه‌ی یک نرم‌افزار با محوریت نظری که جامعه‌ی اون نرم‌افزار ارائه میدن) بخشی از افسانه‌های نوظهور هست که ارتباط بسیار کمرنگی با واقعیت امر داره، یه افسانه که هم «حمایت از تنوع در شیوه‌ی کارِ چیزها» در آن وجود نداره و هم «احساس فراگیر استحقاق جمعی» در آن شکل گرفته.

اگر فکر میکنید Cognitect کاری برای اجتماع نمیکنه، یا به اجتماع گوش نمیکنه، اشتباه میکنید. البته نمیتونید انتظار داشته باشید که این مسائل، هدف و تمرکز و مسئولیت ما درقبال شما باشه. ما تصمیمات خودمون رو میگیریم با توجه به زمان و زندگی خودمون.

ما در Cognitect باید هرروز سرکار بریم تا بتونیم زندگیمون رو بگذرونیم. ما هیچگونه امتیاز یا مزایایی از کلوژر دریافت نمیکنیم. ما به هیچ عنوان کلوژر رو برای سود و منفعت نمیسازیم. خیلی کمتر از ۱٪ از کاربرهای کلوژر، مشتری محصولات ما هستن و به زندگی ما کمک میکنن.

و بخشی از درآمدی که کسب میکنیم، پولی که مثلا میتونست توی حساب بانکیمون ذخیره بشه رو برمیداریم و با استفاده از اون، افرادی رو استخدام میکنیم که روی کلوژر کار کنن و جامعه رو گسترش بِدن، بعضیهاشون به صورت تمام‌وقت. صادقانه میگم، من میتونستم اون پول رو توی حساب بانکیم بذارم برای زمان بازنشستگیم. حسابی که خالی شد تا کلوژر ساخته بشه! ولی من عاشق این هستم که با تیم، روی کلوژر کار کنیم و به کاری که میکنیم افتخار میکنم.

Alex Miller خیلی متوجه و درگیر در مسائل جامعه‌ی کلوژر هست. او و Stuart Halloway و من، مرتب ملاقات میکنیم و مسائل و مشکلات جامعه رو با هم بررسی میکنیم. الکس با هدایت من، بیشتر زمان خودش رو صرف کار روی ویژگیهای جدید برای جامعه و یا ارزیابی patchها و باگ‌های گزارش شده میکنه. من بخش بزرگی از زمانم رو صرف طراحی این ویژگیها مثل spec و tools.dep و error handling و چیزهای دیگه میکنم. این زمانی هست که میتونستیم صرف کسب درآمد و زندگی بهتر کنیم.

من شکرگزار مشارکت جامعه هستم. در هر ورژن از کلوژر تعداد زیادی از این مشارکتها وجود داره. اکثر افراد در جامعه‌ی کاربری کلوژر، مشارکتی نمیکنن و علاقه‌ای به مشارکت ندارن. و اشکالی نداره. اوپن‌سورس یک هدیه هست بدون هیچ توقعی. و تمام مشارکت‌کننده‌ها باید اینطور به قضیه نگاه کنن.

پروسه‌ی پیشرفت کلوژر، محدود نیست ولی محافظه‌کارانه است. به نظر من، کلوژر از این محافظه‌کاری بهره‌ی بسیاری برده. برعکس برخی پروژه‌های پرعجله و پر از فیچرهای اضافه و دست‌و‌پاگیر. اگر شما مخالف هستید یا چیز دیگه‌ای در ذهن دارید، متاسفم. این زندگی منه و من نمیخوام زندگیم رو صرف بحث/مذاکره با/در اینترنت کنم. هرطور که دوست دارید پروژه‌ی خودتون رو بسازید و کار خودتون رو بکنید.

ما بهتر و بیشتر از این کار کنیم، ولی اینکه ادعا کنید تیم اصلی کلوژر، در مقابل مشارکتهای مفید جبهه گرفته، سطحی‌نگری به حساب میاد. در تمام زمینه‌ها که فرصتش پیش بیاد، مثل توسعه‌ی لایبرری، گسترش، تعلیم، ساخت آموزش، مستندات، سخنرانی، ساخت ابزار و…

و همچنین درمورد افزودن patch به هسته‌ی کلوژر. میدونستید که بیشتر کدها و ایراداتی که به ما ارائه میشه، بیانیه‌ی ضعیف دارن یا توضیحاتی ندارن (مثلا گفته «کدم رو بخونید») یا هیچ جایگزینی برای طرح پیشنهادی در نظر گرفته نشده یا تست نداره یا طراحی غلطی داره یا به یک طریقی ناقص هست؟ تلاش جامعه برای فیلترکردن این چیزها اهمیت و تاثیر بسیار زیادی داره. متشکرم از Nicola و Ghadi و خیلیهای دیگه!

زمان بررسی دوباره‌ی پیشفرضها درمورد اوپن‌سورس همین حالاست. فرسایش روحیه در بین سازندگان یک مساله‌ی واقعیه. مسئولیت پیشفرضهای شما و کاری که براساسشون انجام میدید، خود شما هستید. من جوابگوی اونها نیستم.

اگه روش کار کلوژر، روشی که کلوژر رو تولید کرده، به درد شما نمیخوره، همینه که هست. من مطمئنم شما بهتر از من درمورد بهترین و تنها راه برای نوشتن یک نرم‌افزار، اطلاعات دارید. پس لطفا توی راه خروجتون از جامعه‌ی کلوژر، با پیشفرضهای خودتون جامعه رو به آتیش نکشید. بله، هرکسی حق بیان آزادانه‌ی نظراتش رو داره، ولی نه با ایجاد تراژدی.

تمام کسانی که مته به خشخاش میذارن درمورد «کارهایی که نمیتونن انجام بدن» رو تشویق میکنم تا یه کاری رو انتخاب کنن که میتونن انجام بدن و انجامش بدن.

امضا، ریچ

پانویس: من برای نوشتن این متن، با همکارهام در Cognitect مشورت نکردم. مطمئنم که از نوشتنش منصرفم میکردن. عقایدی که بیان کردم تماما از خودم بود.

پانویس پانویس: من فکر میکنم اکثر افراد در جامعه‌ی کلوژر، انسانهای مثبت و فوق‌العاده‌ای هستن. اگر توصیفاتی که ارائه دادم شبیه به شما نیست، پس این متن برای/درمورد شما نوشته نشده.

7 Likes