پیشنهاد سرویس ابری: فندق، لیارا یا ابراروان

درود
برای دپلوی پروژه جنگو کدامیک از سرویس دهنده ها را بر اساس تجربه کار باهاشون پیشنهاد می‌کنید؟
فندوق، لیارا یا ابرآروان؟

2 Likes

اولین باره اسم لیارا رو میشنوم.
یه کم با فندق کار کردم. نسبتا خوبه و الآن ۲-۳ هفته هست که یه پروژه‌ی Clojure روش ران کردم و از سرویس رایگانش استفاده میکنم. (۲تا پروژه که هرکدوم بیشتر از ۲۰۰مگابایت رم لازم نداشته باشن رو میشه روش ران کرد به صورت رایگان)

3 Likes

من خودم با هر دو کار کردم. لیارا از لحاظ پشتیبانی خیلی خوب بودند و سریع رسیدگی میکنند و البته در فندوق زیاد تا حالا با پشتیبانی در ارتباط نبودم.
خودم بیشتر با فندوق کار کردم اما دلیل اینکه این تاپیک را ایجاد کردم این بود که حجم اطلاعات پروژه مد نظرم خیلی بیشتر از پروژه های قبلیم هست و مهمتر اینکه پروژه در بلند مدت بزرگتر میشه و به مرتب حجم اطلاعات هم بیشتر میشه.
در واقع میخواستم خیالم راحت باشه که اگر از فندق استفاده کنم تا ۱۰ سال آینده هستند و با خیال راحت تمام پروژه های دفتر را بتونم روی سرویسشون اجرا کنم.

لیارا نسبت به فندق فقط یه بدی داره و اونم اینه که برای هر سرویسی که ران میشه مجزا باید پول داد و این تو اسکیل کوچیک شاید اذیت بکنه وگرنه تو باقی موارد شخصا تجربه بهتری ازش نسبت به فندق دارم. مزیت این دو تا نسبت به آروان اینه که کار باهاشون راحت‌تره.
اما غیر از اینا Arvix.cloud هم هست که سرویسای ابری هرتزنر رو تحویل میده و عملا vps هست. به نظرم از نظر قیمتی خیلی به صرفه و خوبه.
بازم سرویس‌دهنده ابری هست مثل ابر پیشرو، XaaS و همروش که این‌ها هم خیلی خوبن ولی گرون‌تر از باقی گزینه‌هان.

2 Likes

احتمال اینکه یه شرکت/پروژه ۱۰سال دووم بیاره نزدیک به صفره. نمیتونید همچین انتظاری از هیچ‌جایی داشته باشید.

3 Likes

حدود ۲ سال است که یک پروژه جنگویی روی لیارا دارم. تا الان مشكل خاصی نداشتم. از پشتیبانی شون راضي هستم. تلفنی با فندق صحبت کردم شاید پروژه بعدی رو اونجا ببرم تا اون رو هم تست کرده باشم.

برای تست و یادگیری مشه از pythonanywhere و real.it استفاده کرد.

3 Likes

مرسی بابت اشتراک گذاری تجربه. سرویس PaaS مد نظرم هست و تا اینجا که فندق را انتخاب کردم.

1 Likes

دقیقا. درست میفرمایید. همین انتظار باعث شده بود انتخاب کردن برام سخت تر بشه و به جای تمرکز روی فاکتور های دیگه این مورد ذهنمو درگیر کنه

مساله اینه که هرزمانی اگه هر سرویسی به مشکل بخوره یا کلا بخواد جمع بشه، مهاجرت به یه PaaS دیگه، نباید کار سختی باشه. شاید کلا یک روز زمان ببره! چون همشون سرویسهای مدیریت شده دارن و اصولا همشون یه dockerfile مبگیرن و بقیه‌ی چیزها رو هندل میکنن.
اگه اجباری به استفاده از سرویسهای ایرانی وجود نداره، یه نگاه به https://free-for.dev بندازید. اینجا سرویسهایی لیست شده که پلن رایگان دارن و حداقلش اینه که قبل از پول دادن، میتونید سرویسشون رو تست کنید. دسته‌بندیهای مختلفی داره از جمله PaaS.

1 Likes

دقیقا به همین دلیل میخوام از PaaS استفاده کنم.
حتما در اولین فرصت سرویسی که معرفی کردید را تست می‌کنم. مشکلی بابت خرید دلاری نداریم و اول سرویس AWS مد نظرم بود اما با توجه به اینکه بیشتر بازدید کنندگان و مشتریان داخل ایران هستند احتمال دادم به مشکل تحریم بر بخوریم.