درخواست راهنمایی برای انتخاب حرفه مناسب

سلام
من برنامه نویس هستم
مدرکم کارشناسی نرم افزار هستش
تقریبا بیشتر زبونهای معروف رو کار کردم در حده متوسط
، سریع زبونها رو یاد میگیرم، زبون مورد علاقم پایتون هست که باهاش رباتای متفاوت اینستا شخصی ساختم و الان فلاتر کار میکنم برای اندروید چه فرانت چه بک که php هس
چندتا پروژه توی بازار دارم ولی آخریش هدف کسب درآمد بوده که بخاطر سیاستهای جدید چندسال اخیر مارکتها برنامها دیگه مثل سابق دیده نمیشن و باید توی کمپینهای تبلغاتی شرکت کرد وو…
اما در کل وضعیت برنامه نویسی توی ایرانو میبینم، وضعیت خوبی نداره و تقریبا داغونه، مثلا شرکتا به دو سه تا زبون بسنده نمیکنن و چندین زبان از طرف میخوان و اونم با حقوق 1نیم نهایت ۲ ( حداقلش توی رشت) این وضعیت هستش
حالا من واقعا موندم چطوری کسب درآمد کنم
توی چند راهی قرار گرفتم
گاهی میگم بیخیال برنامه نویسی بشم برم سراغ چیزای دیگه
اینا مدنظرمه : موشنگرافی - مدل سازی سه بعدی - طراحی سایت
کاری باشه که یادش بگیرم و بتونم بی دردسر کسب درامد کنم
چند روزه تایمای دو سه ساعت بلندر کار میکنم و از طرفی برنامه ای که توی مارکتا گذاشتمو پشتیبانی میکنم
میتونین خودتون ببینین بنام : اینستا سکه (بازار و مایکت)

من علایقم انیمیشن و برنامه نویسی و الکترونیک بود که بینشون کامپیوتر و بعد برنامه نویسیو انتخاب کردم چون بهم حس آرامش هم میده
حالا نمیدونم چیکار کنم تغییر حرفه بدم یا چیکار کنم
چندوقته بدجور فکرو ذهنمو بهم ریخته
ممنون میشم راهنماییم کنین:pray:t2::pray:t2:

زیاد تایپ کردم پوزش، خواستم کامل بگم…

(من منظورم از کسب درآمد اصلا چیز بالایی نیست در حده متوسط و معمولی)

1 Likes

سلام،
اگر امکان ‌داره لطفا عنوان بهتری انتخاب کنید

1 Likes

انجام دادم

منظورم تیتر موضوع بود، چون خیلی کلیه عرض کردم

عوض کردم اما نمیدونم چرا نشد
دوباره تغییر دادم تغییر کرد؟

1 Likes

بله.
با عرض پوزش کمی متن شما رو ویرایش کردم :slight_smile:

1 Likes

بنظر خودتون توی کدام یکی از اینایی که گفتید تخصص و علاقه بیشتری دارید؟

برنامه نویسی، چندساله باهاش سروکله میزنم اما وضعیت کاریش خوب نیس

وضعیت کاار که افتضاحه! شرکتهای ایرانی دنبال یه نفر میگردن که تمام نیازهای IT رو برآورده کنه و درمواقع لزوم، بره با مشتری سروکله بزنه، صبحها هم زودتر بیاد برای همه نون و پنیر بخره :expressionless:
الآن تمام آگهی‌ها همین مدلیه. بعد وارد شرکت میشید میبینید هیچ‌کسی هیچی بلد نیست و فقط همه بلدن خوب ادای حرفه‌ای‌ها رو در بیارن.
بعد شرکت نمیتونه پیشرفت کنه، مدیر شرکت به مسئول استخدام میگه «از این به بعد توی استخدام بیشتر سخت بگیر که برنامه‌نویس بهتری گیرمون بیاد» (به جای اینکه بگه «یه بار دیگه از اینایی که استخدام کردیم تست بگیر نصفشونو بنداز بیرون»)
و این چرخه ادامه داره.

درمورد درآمد هم با شما موافقم. مخصوصا خارج از تهران.

وضعیت کارهای هنری (موشن‌گرافی و طراحی 3D) هم بهتر نیست! شاید بدتر هم باشه.

اگه مشکل مهاجرت ندارید، شاید بتونید توی یه شرکت خارجی کار پیدا کنید. اکثرا با کار ریموت موافقت نمیکنن، یه سریا هم به خاطر شرایط جهانی، به کسی که داخل ایران باشه پول واریز نمیکنن. یعنی از هرجهت، بهتره اگه بتونید مهاجرت کنید. (خیلی از شرکتها هزینه‌ی مهاجرتتون رو هم پرداخت میکنن. مثلا یه مبلغ ۳۰۰۰ یوروئی برای بلیط هواپیما و پول پیش آپارتمان و خرج یک‌ماه که اونجا قراره باشید تا حقوق بگیرید)

3 Likes

سلام دوست عزیز، این مشکلت رو بارها بین دوست و آشنا و فامیل دیدم و بارزترین نمونه اش یکی از پسر دایی هام هست که هر چقدر وقت گذاشتم که این طرز فکرش رو عوض کنم نشد که نشد چون نظر خودش رو فقط قبول داشت و هنوزم عوض نشده، الان ۳۰ سالش هست و هنوز نه کار داره و نه تخصصی و به هر چیزی یه سرکی کشیده و به یه بهانه ای ول کرده، یه بار مثلا میگفت فلان زبان برنامه نویسی کار نداره یا مثلا فلان چیز آینده نداره یا فلان چیز درآمدش کمه یا فلان چیز رو انگیزه ندارم، یا برای فلان چیز آموزش خوب نیست، خلاصه یکی از مشکلاتش که به نظرم با شما مشترک باشه این بود که فقط از دور تحلیل میکرد بدونه اینکه اطلاعات کافی در مورد چیزی داشته باشه و طبق اون تحلیل غلط تصمیم میگرفت، مثلا خودش برا خودش تحلیل میکرد که فلان زبان یا فلان رشته کار نداره در حالی که من خودم تو شرکت های مختلفی که خودم یا دوستام کار کردن میدیدم که چقدر دنبال نیرو برای اون زبان میگردن با حقوق حداقل ۱۰ میلیون تومن برای کسی که واقعا یکی دو سال بیشتر تجربه نداره و دانشش هم واقعا بالا نیست و فقط بلده مثلا با یه فریمورکی کار کنه، نمیگم اوضاع خیلی خوبه اما اون طور هم که شما از دور داری تحلیل میکنی نیست، من رشت رو خبر ندارم اما تو تهران هیچ وقت از من یا دوستام که تو شرکت های دیگه هستن چند تا زبان نخواستن، تک و توک پیش میاد چنین چیزی که اونم معمولا جاهای خیلی داغون هستن که اصلا نمیدونن برنامه نویسی یعنی چی و فقط دوست دارن تو آگهی بنویسن تسلط به هزار تا ابزار و کانسپت. شما با خیال راحت تمرکز کن روی برنامه نویسی که بهش علاقه داری، یواش یواش به حقوق خوب هم میرسی، اوضاع هم همیشه اینطور نمیمونه و مطمئن باش اوضاع به خصوص در حوزه کاری ما بهتر میشه

5 Likes

با صحبتهای @hamed-sabzian موافقم.
فقط اینو اضافه کنم که «تخصصی کار کردن» خیلی خوبه ولی اینطور نشه که فقط بچسبید به یه تکنولوژی خاص و سراغ چیزهای جدید نرید. اینکه فقط و فقط به یه چیز تسلط داشته باشید و اصلا سراغ یادگیری چیزهای جدید نرید هم کاملا کار اشتباهیه.

4 Likes

اینجا بشدت افتضاحه
مثلا یکی از داغونتریناش این بود که یه شرکت اگهی میزنه و بعد دوبار مصاحبه یه تسک میده و یک تایم که انجامش میدم و بابت سرویس خاصیم که باید توش باشه هزینه میکنم و میفرستم واسشون، گفتن اوکی خبرت میکنیم الان یک ماهه خبری نشده
حتی زنگ زدم بهشون گفتم چیشد؟ گفت مهندس سرش شلوغه، گفتم خب اگه کنسله بگین!! گفت نه هر چی باشه نتیجه ما بهتون حتما حتما خبر میدیم :confused:
حتی تسک خودم که یک اپ بود بانکشو چک میکنم کسی لاگینم نزده که ببینه چی فرستادم شاید بدافزار باشه!!!

خب شما میگین برنامه نویسیو ادامه بدم؟
الان یکی دوساله بیشتر زوم کردم روی فلاتر و php و پایتون
بنظرتون اینا اوکی هستن ؟
اگهی ها رو نگاه میکنم لاراول جنگو یا ریکت کار اینا میخوان…
نمیدونم واقعا

شرکتهای این مدلی زیاد هستن و مساله اینه که وقتی یه شرکتی اینقدر افتضاحه، واقعا چرا ما باید بخوایم براش کار کنیم؟
پس زیاد حرص جور نشدن کارا رو نخورید. بهتر که جور نشد!

من برای یه جا اپلای کردم، بهم یه لینک دادن گفتن این تمرینها رو حل کن. ۲ ساعت هم وقت داری.
من فقط تونستم یکیشون (از ۵ تا تمرین و ۲تا سوال تشریحی) رو حل کنم و برای حل کردن اون هم واقعا یه چیزی نوشتم که با یه کم تغییر میشه به عنوان parser برای یه کامپایلر ازش استفاده کرد. (همچین مساله‌ی خفنی بود!!)
تازه! گفته بودن توی محیط وبسایت باید کد رو بزنم، نه اینکه توی ادیتوری که توش راحت هستم کار کنم بعد جواب رو بهشون بدم!
و خب مسلما قبولم نکردن و خوشحالم که قبولم نکردن. چون من اینا رو قبول نمیکنم :expressionless:

شرکتهای این مدلی واقعا زیاد هستن. ولی شرکت خوب هم گیر میاد.

3 Likes

اینایی که انتخاب کردی همه اشون بازار کار خوبی دارن، هر کدوم رو که رزومه ی بهتر توش داری انتخاب کن و توی سایت های مثل جابینجا رزومه بفرست برای شرکت ها، مطمئنن بازم با شرکت های اعصاب خورد کن برخورد میکنی توی مصاحبه ها اما با شرکت های خوب هم برخورد میکنی، اگر دیدی دانش کافی برای مصاحبه نداشتی، اصلا نگران نباش، در عرض چند ماه میتونی خودتو بالا بکشی، مثلا لاراول واقعا داکیومنت خوبی داره و یه مدت اگر داکیومنتش رو خوب بخونی و ترجیحا یه پروژه هم باهاش کار کنی تا برات جا بیوفته مطمئن باش که یه جای نسبتا خوب استخدام میشی

1 Likes

موافقم کاملا، خیلی ها هم از اینور بوم میفتن و به بهانه ی اینکه عمیق بودن بهتر از سطحی بودن هست دیگه سراغ هیچ ابزار یا مفاهیمی که تا حالا باهاش درگیر نبودن،‌نمیرن

1 Likes

خیلی ممون که راهنمایی کردین

مثلا یه شرکت بود بهم گفت چرا بک برنامتو با جنگو نزدی چرا php زدی گفتم من با این راحترم از طرفی سرور جنگو گرونتره خلاصه،گفت تا این هست چرا اون!

خیلی اگهی های اینجا شده شهرک صنعتی و کارگر ساده :man_facepalming:t2:

جابینجا هم نگاه کنین اگهی های استخدامی مهارتهای لازم 8 9 مورد هست…

در مورد مهاجرت هم نمیتونم بخاطر تک فرزندیو اینجور داستانا که خودتونم میدونین راهی ندارم :frowning:

من میخواستم بخاطر اینجور مشکلات کلا بیخیال این حرفه بشم اما حرفای شما منطقی بنظر میرسه

خواهش میکنم، یه نکته ی دیگه ای هم که هست اینه که خیلی از مواردی که توی آگهی ها میزنن نترس، خیلی وقت ها هست که شما نصف اون مواردی که نوشتن رو بلد باشید کافیه، باید تجربه کنید، باید کلی رزومه بفرستید و کلی مصاحبه برید تا خوب دستتون بیاد که چی به چی هست

2 Likes

دقیقا منم الان یماهی میشه مثل حرف شما عمل میکنم هرچیزی که میبینم ربط داشته باشه بمن رزومه میفرستم

پس بجز فلاتر و php در بحث api و پایتون که الان توشون اوکی هستم سمت جنگو و لاراول هم میرم البته بازم در مورد api بیشتر بک… وگرنه طراحی سایت که نه

:pray:t2::pray:t2:

من نظرات خودم رو میگم: اگر به این بهانه ها میخوای برنامه‌نویسی رو ول کنی که اصلاً غلطه. اگر به چیز دیگه‌ای مثل همون چیزایی که گفتی علاقه داری، خب برو سراغ همونا وقت بذار. اگر برات مهمه سریعترین زمان ممکن کار گیر بیاری هم خب، طبعاً سمت چیزایی که تجربه باهاشون داری باید بری. این حرفای برو «X» یاد بگیر ماهی انقدر حقوقته هم دوری کن. اگر دوست داری برو یاد بگیر.
برای اینکه سریع راه بیوفتی هم تمرکز لازمه که روی یک چیزی تمرکز کنی و عمیق بشی و دنبال اون هم برای کار بگردی نه خیلی پراکنده. چیزایی که گفتی تجربه داری تا حدی وسیع اند اما برای همشون کار زیاد هست. من خودم ابزارها و زبان‌هایی استفاده میکنم که کار زیادی براشون نیست ولی بازم برای من هست چون نیروش نیست. یک مقدار شاید نیاز هست وارد گود بشی تا بتونی برای آینده بهتر تصمیم بگیری.
@hamed-sabzian حرفای مهمی زد، همون حرفا ایضاً از طرف من.

3 Likes

ممنونم از شما و همه دوستانی که اینجا برام وقت گذاشتن با جونو دل توضیح دادن

همه حرفاتونو قبول دارم
آره درسته تنها دلیلم همون بودش، درامد

من از کودکی الکترونیک دوست داشتم و یادمه ارمیجر و لامپ برام گرفته بودن با اونا کار میکردم اما از 14 سالگی وقتی کامپیوتر دستم اومد علاقم عوض شد کلا و عاشق کامپیوتر و برنامه نویسی شدم و واقعا ارامشم بهم میده حتی زمانایی که عصابم خورده…

تو همین چندسال اخیر حتی رفتم سراغ الکترونیک و با همین میکرو بردها و ایسیها و اردو اینا چیز میز ساختمو پروگرم کردم اما هزینش داشت بودجم دیگه قد نمیداد دوباره شیفت زدم برنامه نویسی
که بازم کار کردم اما چیزی گیرم نیومد که همین چند وقت پیش یکی از دوستام بهم پیشنهاد بلندر رو داد و تقریبا یک هفته ای اموزش دیدم و الان میتونم مدلای متوسط بزنم اما بازم یچیزی منو داره میکشونه سمت برنامه نویسی ولی خب مشکل کار هس… حالا شما و دوستان راهنماییم کردن ببینم چی میشه

فقط یسوال شماها چطوری رزومه درست میکنین؟ منظورم خود فرم اینا نیستا یعنی تجربها کارها ایناس
من معمولا مینویسم مهارتم فلاتر php پایتون
نمونه کارمم اخرین برنامم

آخه ایده ای به ذهنم نمیرسه به عنوان پروژه انجام بدمش و استفادش کنم

2 Likes