مهارت‌های مورد نیاز فرصت‌های شغلی اسکالا

حداقل skill های مورد نیاز برای پیدا کردن کار با زبان اسکالا چیه؟

حداقل نیاز دونستن مطالب این کتابه

skill هایی است که در کنار زبان اصلی میاد ، مثلا برنامه نویس روبی در اکثر مواقع باید ریلز رو بلد باشه ، برای اسکالا اینطوری که من job سرچ کردم دو گزینه است ، یکی back end که باید play , akka , … رو بدونه و دومی هم دیتا ساینس که تنوع ابزارها بالا و کار در اندازه سازمانی هست ، حالا اگه بخوایم یه شغل معمولی با زبان اسکالا بگیریم باید چه چیزهایی رو بدونیم؟

شغل معمولی یعنی چی؟ یعنی شما می خوایم در بازار طراحی سایت کار کنید؟ بالاخره شما یک ابزار رو یاد می گیریم برای کار مناسب با خودش و جامعه که داره درسته!؟ وگرنه همه سایت ها و نرم افزار های دنیا رو با جاوا می زدیم چرا این همه زبان اومده.

به نظرم شما اگر اول مشخص کنید مثلا در چه زمینه ای می خواهید کار کنید خیلی موضوع بهتر جلو می ره. در کل کار معمولی یا غیر معمولی فکر نمی کنم در اینجا بشه چیزی رو دسته بندی کرد

2 Likes

چند گروه و ecosystem مختلف در اسکالا وجود داره…
Akka و play که از شرکت lightbend میاد برای کارهای بکند و وب با استفاده از مدل actor

Cats, Http4s و fs2 که از گروه typelevel میاد برای کارهای بکند ولی کاملا فانکشنال.

ZIO رقیب typelevel

و در آخر spark برای مهندسی داده

4 Likes

اگه بخوام وارد بازار کار بشم و زبانم اسکالا باشه ، چه چیزایی رو باید یاد بگیریم؟ حداقل‌ها

ممنون

یادگیری بعضی از این کتابخانه‌ ها زمان زیادی می‌خواد برای همین باید چند تا از اصلی‌ ها رو یاد گرفت بعد که وارد بازار کار شدید زمان برای یادگیری مابقی هست.

بله برای شروع زبان اسکالا رو خوب یادبگیرید بعد به کتابخانه ها نگاه کنید و براساس نیاز کاری و علایق دنبال یکی از مجموعه های بالا برید

یا lightbend یا typelevel ؟ مثل ری‌اکت و ویو و انگیولار نشه ، یکسری چیز رو یاد میگیری بعد میبینی واسش کار نیست!

برای ری اکت و ویو کار نیست؟

شما چیجوری برای پیدا کردن یک کار تلاش می کنید؟ من فکر می کنم یک سری مشکلات پایه ای در پیدا کردن کار دارید !!!

چطور؟

اگر امکان داره تیتر بهتری انتخاب کنید

مثلا:

۱. شما دارید به سمتی می رید که هرچی خوشاید و یک پولی در بیارید!! درسته ؟ یعنی علاقه ای در این وسط وجود ندارد به یک موضوع خاص یا تخصص بیشتر در اون زمینه
۲. اینکه می گید برای انگولار یا ویو شغلی نیست به نظرم شما ممکنه نگشتید یا تو جامعه اش نتونسید خودتون جا بدید وگرنه من در روز می بینم که خیلی ها درخواست های شغلی خوبی دارند در اینترنت می زارند

بعد یک موضوعی این وسط هست که من همیشه بین دوستان خودم می بینم کلا افراد بعد از دیدن آموزش های مخصوص به یک ابزار دیگه مستقیم می خواند برند سرکار !! یعنی نه دنبال کارآموزی در جایی مناسب هستند نه یک پروژه کد بازی رو در هرجا شروع می کنند یعنی اصلا اسم یا رزومه ای از خودشون در هیج جا قرار نمی دند.

یک مثال بزنم در بازار ایران:

مثلا در جوملا من خیلی فعال بودم ولی جوملا کاربران کمی بخاطر سیاست های غلط برخی از گروه ها از جمله خودم در گذشته کاربران زیادی رو از دست داده بود. پس مطمئنن من نمی تونستم سرکار برم که مخصوص این کار باشه و همینطور php کار در این سطح یعنی زیر لایه یک cms معروف زیاد جایگاهی در شرکت ها نداره مثلا یک شرکت x که در کار فروش ماشین هست و در سطح بالایی کار می کنه روی جوملا نمی یاد!! درسته ؟!

خوب من در سایت جدیدم شروع کردم چند افزونه برای این cms زدم و محتوای آموزشی از جمله فیلم و متن و تصویر آماده کردم و کامل برای دانلود و کد باز . خیلی خوب شد جایگاه من در گوگل اومد بالا در انجمن های مخصوص به این ابزار هم من کار کردم اونجا هم اسمم اومد بالا ولی هنوز مشکلی در این وسط بود چی؟!! باز کاربرا کم بود و همشون من نمی دیدن چون جاهایی که من بودم خیلی تخصصی بود پس من تصمیم گرفتم به شرکت هایی که در این بخش نیستن و همینطور کاربران عادی هم خودمو نشون بدم

پس تصمیم گرفتم پلاگین های اتصال دهنده از افزونه های خودم به همراه افزونه های معروف در جوملا به درگاه های واسط درست کنم و رایگان بهشون بدم در زیر یک ماه ۴۸ هزار بازدید از سایتم رفت و حالا من آفر شرکت و همینطور دور کاری خوب و همینطور مشتری های خوبی پیدا کردم \

همش به نظرم نیاز نیست دنبال یک کار برید برخی مواقع محصول محور راه رفتن و در جامعه خودی نشون دادن شما رو جذب جاهایی که دوست دارید می کنه

1 Likes

خیلی از موارد رو جامعه به شما تحمیل میکنه ، فرض کن برنامه نویس هسکل باشی ، چقدر موقعیت کار هست ( سطح جهانی ) ، حالا پایتون چطور؟ در اکثر زبانها هم همینه وقتی برای کار با زبان اسکالا سرچ کنید انتظار از شما هست که به عنوان یه برنامه نویس اسکالا این مهارتها رو هم داشته باشید ، سوالم هم همین انتظارات و مهارتهاست

شما داشتید هسکل یاد می گرفتید در همان زمان نسبت به بازار کارش اطلاع باید می داشتید. آیا هسکل رو بر اساس یک پروژه خاصی یاد گرفتید یا اینکه فقط سر تفریح.

در گذشته بود یکی می اومد c رو یاد می گرفت و اون دانش براش حساب می اومد. الان اسکالا همانطور که سام عزیزم بالا گفته مثلا در ۳ بخش خیلی خوب داره فعالیت می کنه جامعه و تمام کار هایی که هم براش هست هم در همین محور داره می چرخه !!

پس شما مجبور هستید در همین مثلا سه محور کار کنید یا اینکه برای خودتون کار کنید سایت هم پیش اومد که مثلا با php می شه نوشت شما بیا با اسکالا بنویسش چون حرفه ای هستی و سرعت خوبی هم داری

مشخصه وقتی من الیکسیر رو یاد گرفتم نسبت به بازارش و همینطور جامعه ای که در حال فعالیت هست تحقیق کردم چون این دسته زبان ها چیزی نیستند که شما مثلا به عنوان اولین زبان بری دنبالش برای یادگیری

فکر کنم من موضوع پست رو یکمی خارج کردم بقیه با دوستان که اطلاعات خوبی نسبت به اسکالا دارند

موفق باشید

2 Likes

یک کار راحتی که میشه کرد دیدن نیازمندی‌های موقعیت های شغلی‌ است. مثلا توی سایت‌های https://quera.ir/careers/jobs يا فرصت های شغلی | جابینجا میتونید بگردید. همچنین سایت‌های خارجی برای موقعیت‌های بین‌المللی.

ولی یک سوالی برام پیش اومد که چرا اسکالا میخواید یاد بگیرید؟ چون میانگین حقوقی بالایی داره؟

1 Likes

اسکالا با همه خوبی و بدی هاش منو برنامه نویسه بهتری کرد. الان مثلا مفاهیم خیلی از زبون ها برام بسیار ساده شده. شما اگه هدفت اینکه پول در بیاری سپارک بیشترین خواستار داره اما به عقیده من اینکه فقط به فاکتور پول فکر کنید هدف خوبی نیست.

2 Likes

اگه هدف پول باشه دنبال یه زبان سنگین مثل اسکالا نمیرم، میخواستم بدونم اگه بخوام حرفه ای بشم چقدر زمان باید بزارم و اینکه چه چیزایی رو یاد بگیرم