کمکی برای تازه‌واردها به دنیای کلوژر

خیلیوقت پیش توی این تاپیک درمورد good first issue یه مطلب نوشته بودم. لیبل‌ی که صاحبان ریپازیتوریها روی issueهای نه‌چندان‌سخت میذارن تا کمکی باشه برای کسانی که میخواد اولین pull request خودشونو بزنن.

چندروز پیش یه پروژه‌ای رو شروع کردم، که واقعا هدف والایی رو دنبال نمیکنه. قرار نیست دنیا رو تغییر بده :grinning:
صرفا میخوام بهونه‌ای باشه برای اینکه توی کلوژر عمیق‌تر بشم.
کارش هم اینه که از صفحه‌ی وب alexa (که api نداره) یه سری اطلاعات مربوط به دامنه‌ای که بهش میدیم رو بگیره و توی یه دیتابیس (sqlite) ذخیره کنه و هرچندوقت یک‌بار (روزی یک بار) این اطلاعات رو آپدیت کنه.
بعدا شاید بشه از این دیتابیس استفاده کرد برای نمایش نمودار یا کارهای اینطوری.

تصمیم گرفتم روی این ریپازیتوری، از لیبل good first issue استفاده کنم برای جذب کسانی که میخوان کار با کلوژر رو شروع کنن.
سیستم هم به این صورت هست که یه سری کارهایی که پیچیدگی کمتری داره رو به جای اینکه خودم حل کنم، issue میزنم و داخلش توضیح میدم مشکل کجاست و چطوری میشه reproduce کرد و چطوری میشه حلش کرد.

هرکسی که هرچقدر کلوژر بلده هم میتونه بیاد سوال بپرسه و کمک بگیره برای حل کردن اون مشکلات.

اینم لینک پروژه:

هنوز readme و code of conduct و contribution guide رو تکمیل نکردم، کامنتها هم میتونست بهتر باشه. فعلا به بزرگی خودتون ببخشید :smiley:
اگه بتونم، امروز اینا رو فیکس میکنم.کمکی برای تازه‌واردها به دنیای کلوژر

3 Likes

ای بابا این که همش fixme و todo عه :grinning:

اوناش با من. شما issueها رو ببین :smiley:

1 Likes

ایول، عالیه،‌همین الآن در حال یادگیری Lisp و احتمالا Clojure هستم (دارم از یادگیری Lisp با Scheme سوییچ میکنم رو Clojure)
برای تازه‌واردای دنیای Clojure مثل من یه سر به این سایت بزنید:
http://www.sicpdistilled.com
اومده SICP که با زبان Scheme هست رو تبدیل کرده به Clojure

1 Likes

من یه چت‌روم توی gitter درست کردم. اگه دوست دارید میتونیم اونجا صحبت کنیم.

و یه متن هم (تقریبا کپی همین تاپیک) توی وبسایتم نوشتم. اگه پروژه خوب پیش بره، احتمالا یه سری بلاگ‌پست در ادامش بنویسم.

1 Likes

چه کاریه خب از همون اول کلوژرو یاد میگرفتی

ارور 522 میده.

با آیپی غیر ایرانی بالا می یاد

برای من نه! ارور connection time out میده از طرف سرور اصلی.
الآن https اولشو برداشتم درست شد.

با IP ایرانی هم بالا میاد برای من

آپدیت:
با استفاده از Marginalia یه داکیومنت باحال واسش جنریت کردم که میتونید اینجا ببینیدش.
توی Brave Clojure هم ثبتش کردم به عنوان Beginner Friendly Project.
و یه مطلب هم درمورد پیشرفت پروژه (که واقعا پیشرفت خاصی نیست فعلا) نوشتم:

اوه راستی! عکسهایی که برای هدر مطالبم استفاده میکنم رو خودم توی Blender مدلینگ کردم. چیز خیلی ساده‌ایه ولی به هرحال فایلش رو گذاشتم توی Mega برای دانلود.

2 Likes