انتخاب زبان برنامه نویسی

دوستان سلام وقتتون بخیر. خیلی خوشحالم که با سایت بسیار خوبتون اشنا شدم.
بنده دانشجوی مهندسی کامپیوتر هستم. تو حوزه شبکه چندتا دوره گذروندم و تجربه کار دارم. اما نتونستم با کار تو اون حوزه ارتباط برقرار کنم (خودمونیش رو بخوام بگم حال نکردم :grinning:)
الان تصمیم گرفتم تو برنامه نویسی مشغول به کار بشم. دانش و معلوماتم توی برنامه نویس در حد همون دروس دانشگاه هستش و چیز زیادی نمیدونم راجب برنامه نویسی. یکم تو انتخاب زبان گیج شدم.
از یکی از دوستانم که تجربه داره تو این زمینه پرسیدم اون بهم زبان جاوا رو پیشنهاد کرد برای شروع و گفت بعدش سراغ زبان های بروزتر و جدیدتر برو به دلیل یاد گرفتن مسائل پایه ای. و به شدت زبان سی شارپ و کلن زبان هایی که مایکروسافت پشتیبانی میکنه رو کوبید که من دلیلشو نفهمیدم.
از کار تو سمت وب خوشم نمیاد و بیشتر تمایل به سمت دسکتاپ و موبایل دارم.
تاپیک های اینجارو خوندم. در مورد موبایل یه چیزایی دست گیرم شد ولی نتونستم تصمیم درستی بگیرم. الان دقیقا نمیدونم یاد گرفتن یه زبانی مثل react که میشه باهاش اندروید و ios نوشت بهتر و به صرفه تر هست یا اینکه سراغ kotlin/java و swift برم؟
سوال دیگه ام راجب دسکتاپ هستش. بازار کارش در ایران چطور هست؟ و چه زبانی براش مناسب هست؟ چیزی که تو سایتها دیدم موقعیت های کاری خیلی کم بودن و اکثرا سابقه کار زیادی میخواستن.
و اینکه برای شروع از برنامه نویسی موبایل شروع کنم یا دسکتاپ. پیشنهاد شما دوستان چی هست با توجه به شرایط من؟
من میخوام سعی کنم از طریق برنامه نویسی برای امریه سربازی اقدام کنم. دوستان تجربه ای تو این موضوع هم دارین؟
ببخشید سوالاتم طولانی و زیاد شد. پیش پیش ممنون از راهنمایی هاتون :pray:

در ضمن دوستان من یه نیم نگاهی به مهاجرت هم دارم

در کل اگر به موبایل علاقه دارین کاتلین / سوییفت / فلاتر / ری کات نیتیو باید گزینه هاتون باشه.
بازار همشون توی ایران خوبه و رو به رشد هستن فقط درمورد ری اکت نیتیو شک دارم
برای موبایل بخوام hybrid رو با native مقایسه کنم بجز چیزهایی که توی همه مقاله ها مینویسن اینه که توی hybrid سرعت توسعه سریع تر هست و همچنین منحنی یادگیریشم بالاست. ولی اصلا عمق ندارن.

تجربه خودم توی فلاتر همین بود که سریع تر باعث شد پروژه های کاربردی به تنهایی بزنم و همچنین کار ریموت و همچنین پروژه های فریلنسری براش بیشتره

و از سوی دیگه native ها هستن که یادگیریشون سخت تره ولی دیگه توی بحث موبایل به هر چیز عمیقی بخوایین دسترسی داشته باشین اینجا براتون فراهم شده. همچنین اگه hybrid هم یاد بگیرید بخوایین خیلی تخصصی کار کنین درحال حاضر به native اهتیاج دارین.

همچنین از سوی دیگه هم بحث KMM هست که میتونی با swiftUI و Compose و کد لاجیک با کاتلین برای هردو پلتفرم خروجی تهیه کنید. ولی خب خیلی تکنولوژی جدیدی هست و من که تاحالا استخدامی درموردش ندیدم ولی مطمعنن آینده خوبی در انتظارشه

برای امریه یه گروه تلگرامی هست خواستم معرفیتون کنم. برای امریه خوبه که توی ارگان های دولتی امریه بشین و کنارش کارهاتون رو جلو ببرین. یا هم توی شرکت ها صحبت کنین که برای دوره سربازیتون یه حقوقی هم در نظر بگیرن که طبیعتا باید نیروی خاص باشین که قبول کنن.

3 پسندیده

فکر میکنم @husen کامل همه‌چیزو گفت، فقط میخوام اشاره کنم react زبان نیست. یه لایبرری هست برای Java Script
و زبان JS در کل بازار کار خوبی داره و برنامه‌نویسهای زیادی هم باهاش کار میکنن، توی وب (front-end و back-end) و دسکتاپ و android/ios هم میشه باهاش کار کرد (react native و…)
مثلا اپلیکیشن دسکتاپ spotify با react نوشته شده.

بازارکار نرم‌افزار دسکتاپ خیلی کمه. زبانش هم بستگی به پلتفرمش داره مثلا برای ویندوز، C# هست. (دلیل دیگه‌ای نمیبینم برای یاد گرفتن زبانهای .net چون ویندوز خر است!)

شرکتهای دولتی که میتونید امریه بگیرید، بیشتر با زبانهای ویندوزی کار میکنن (بانکها و شرکتهای دولتی ایرانی، بیش‌ازحد چسبیدن به ویندوز، اینم یه دلیل برای یاد گرفتن .net هست)

4 پسندیده