مشکل صدا در لینوکس

بخاطر فیلتر شکن بود :expressionless: زدم حل شد البته این جریان باز کردن با ترمینالو این دوست عزیز pouya-abbassi نمیگفت متوجه نمیشدم که داخلش نوشت خطای 403 برای یک فایل xml
حالا این باگای خود دسکتاپشو باید یجوری رفع کنم البته اون دستور برای نمایش دیباگ لینوکس رو مانجارو کار نکرد dmesg

2 پسندیده

این حرکت به حدی خفنه که حتی توی ویندوز هم یه وقتایی آدمو نجات میده :stuck_out_tongue_winking_eye:

مشکل چیه؟
محیط دسکتاپ، چیه؟

با sudo اجراش کنید.

sudo dmesg

البته چون خروجیش خیلی زیاده، بهتره با less ببینیدش که امکان سرچ هم داره (سرچش مثل vim هست. با / میتونید شروع به سرچ کنید تقریبا همه‌ی ابزارهای تحت ترمینال، keybindingهای مشابه vim دارن برای کارهای مختلف)

sudo dmesg | less

اگه فقط چند خط آخر براتون مهمه، مثلا الآن یه موس وصل کردید به دستگاه میخواید ببینید شناخته یا نه و فقط چندخط آخرش رو میخواید:

sudo dmesg | tail

یا میتونید کلش رو بریزید توی یه فایل و اون فایل رو با یه ادیتور باز کنید:

sudo dmesg > kernel.log

اگه فقط میخواید خطهایی رو ببینید که توش کلمه‌ی “error” نوشته شده:

sudo dmesg | grep "error"

توی همه‌ی این کامندها، اول خط، تایم نوشته شدن اون لاگ رو مینویسه. اگه میخواید اون تایم، human readable باشه، باید از این flag استفاده کنید:

sudo dmesg --ctime | tail

چ خطری میتونه داشته باشه مثلا؟

خب ما داریم از DNS serverهای این شرکت استفاده میکنیم. یعنی داریم ازش میپرسیم «فلان دامنه کجاست؟» اون هم میگه «فلان ip»
ترافیکمون ازش عبور نمیکنه، ولی باید اعتماد خیلی زیادی بهش داشته باشیم که وقتی دامنه‌ی یه سایتی رو ریکوئست میکنیم، ip غلط بهمون نده. مثلا ip یه سروری که خودشون راه انداختن شبیه فلان سایت درست کردن بعد یوزرنیم و پسورد مارو میگیرن!
این چیزیه که https هم نمیتونه کمکی بهمون بکنه چون اصلا به سرور اصلی وصل نمیشیم!

چیزی که منو میترسونه، ایرانی بودن این سرویس هست. مثل پراید.
البته وزیر اطلاعات این سرویس رو توی توییتر خودش معرفی کرده که خودش یه کم جای تفکر داره.

2 پسندیده

اطلاعات؟ :slight_smile:

اصلاح میکنم: ارتباطات :smiley:

فکر میکردم اسمش «وزارت اطلاعات و ارتباطات باشه» ولی مثل اینکه «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» هست.

2 پسندیده

سلام بعد این مدتها که از سوالم میگذره، چندین بار لینوکس تو این مدت نصب کردم و بازم مشکلاتی داشتم
مشکل صدا که فقط توی مانجارو قابل حل هستش بقیه همشون مشکل دارن
مشکل بعدیمم خود مانجارو هس که اینم میزکارش باگ داره
اخرین نسخهو دانلود کردم و نصب کردم همه چی اوکی بود تا اینکه موسم رفت بالا گوشه سمت چپ و حالت ریسنتلی واشد که دیگه نمیشد برگشت بجز ریستارت و معلوم شد باگ داره، حتی در حالت لایو بوت هم همینطوری بود

حس میکنم باید بیخیال لینوکس بشم

واقعا لینوکس یک میزکار بدون باگ نداره ؟ ( البتع میگین مشکل از خود لینوکس نیست و فقط میزکاره)

شما داری سعی میکنی مشکل لینوکست رو به روش ویندوز حل کنی.

وقتی یه چیزی درست کار نمیکنه، نباید دوباره نصبش کنی. باید ببینی مرضش چیه و حلش کنی.

وقتی یه چیزی توی مانجارو کار میکنه و توی اوبونتو کار نمیکنه، مانجارو چیزی رو از فضا نیاورده، هرچی که داره توی اوبونتو هم هست. باید ببینی چیه و نصب و کانفیگش کنی برای خودت.

اولا «آخرین نسخه‌ی میزکار» یعنی چی؟ اصلا اینجا میزکار چیه؟ KDE؟ Gnome؟ XFCE؟ LXDE؟ یا چی؟! دوما اگه آخرین نسخه درست کار نمیکنه، یکی قبل‌ترش رو نصب کن. یا یکی بعد‌ترش رو از ریپازیتوری git سازنده بگیر کامپایل کن. یا اگه اینکار‌ها رو بلد نیستی و دلت هم نمیخواد یاد بگیری، توی تنظیماتش ست کن موس که میره اون گوشه، یه کار دیگه بکنه تا توی ورژن بعدی این باگ رو فیکس کنن برات.

بله. شما به درد لینوکس نمیخوری. برگرد با ویندوز کار کن.

داره. زیاد هم داره. تمام میزکارهایی که برای Gnu Linux نوشته شده بدون باگ هستن.
حالا اینکه یه ورژنی از یه نرم‌افزار، توی تستهاش یه باگی رو نتونستن پیدا کنن و منتشرش کردن، دلیل نمیشه تمام نرم‌افزارها باگ داشته باشن. دلیل نمیشه این نرم‌افزار در تمام تاریخش باگ داشته باشه.
اگه شما نمیتونی یه ورژن قبل‌تر یا بعد‌ترش رو که قطعا اون باگ توش فیکس شده تا الآن، نصب کنی، مشکل شماست.

شاید دارم این حرفها رو میزنم چون اعصابم از جای دیگه‌ای خورده، ولی شما برگرد به ویندوز یا مک یا هرچیز دیگه‌ای که باهاش راحتی، هروقت برای لینوکس آماده‌شدی بیا کمکی از دستم بر بیاد دریغ نمیکنم.

اولین باره که توی devheroes دارم اینطوری پست میذارم، ولی حس میکنم هرکسی توی هر فروم دیگه‌ای همینکارو میکرد.

2 پسندیده

:confused:

شما نمیتونی قهرمان کایاک بشی، اگه از خیس شدن میترسی.
همه اولش که میرن سراغ لینوکس یا حتی وقتی توزیعشون رو عوض میکنن، به مشکلاتی مثل مشکل شما برمیخورن. هدف، حداقل هدف من، یادگرفتنه. مشکل رو میبینم، سرچ میکنم، اگه به جواب نرسیدم توی ریپازیتوری گیتهاب اون پروژه issue باز میکنم از سازنده‌هاش میپرسم (اگه mailing list داشته باشه اونجا سوال میکنم) اگه بتونم حلش میکنم و contribute میکنم به پروژشون که مشکل دیگران حل بشه، توی وبسایتم مطلب مینویسم درمورد اون پروژه و مثلا خوبیها و بدی‌هاش رو میگم بعد چندتا جایگزین برای اون نرم‌افزار پیشنهاد میکنم تا اگه کسی سرچ میکنه، مطالب بیشتری برای مطالعه پیدا کنه و سختیهای کمتری بکشه.

این، یه دنیای آزاد و community driven هست.
شما بابت سیستم‌عاملی که نصب کردید، پول ندادید که بخواید الآن طلبکار باشید. اگه پولی پرداخت کردید، پس بگیرید.
مانجارو (که متشکل هست از کرنل لینوکس و یه عالمه پروژه‌های خانواده‌ی GNU) توسط برنامه‌نویسهایی مثل من و شما ساخته شده.

مساله‌ی دیگه اینه که شما با ذهنیت ویندوز یا مک وارد لینوکس شدید. اگه بخوام با کایاک مثال بزنم، مثل اینه که شما به قایق موتوری توی یه رودخونه‌ی آروم تسلط داشتی، الآن اومدی کایاک انداختی تو رودخونه‌ی خروشان و انتظار داری همه‌چی مثل قبل باشه.
محیط فرق میکنه، ابزارها فرق میکنن، مسیر هم فرق میکنه. این رودخونه اصلا یه طرف دیگه میره. اگه کسی میخواد به این مقصد برسه باید کایاک سواری یاد بگیره. اگه واقعا نمیخواد کایاک سوار بشه باید بره اون‌یکی رودخونه و کلا مسیر و مقصدشو تغییر بده.

درک میکنم که مشکلات این مدلی میتونه اعصاب آدم رو خورد کنه، ولی مشکل چیزی نیست که با عوض کردن توزیع یا دوباره نصب کردنش حل بشه ‌(مگر اینکه اون فایل iso‌ یا img که استفاده کردید مشکل داشته باشه بخواید با فایل سالم یک‌بار دیگه نصبش کنید). مشکل رو فقط وقتی میتونید حل کنید که کامل درکش کنید و یکبار برای همیشه یاد بگیرید که «فلان چیز رو نصب کنم درست میشه» یا «فلان چیز که به صورت دیفالت نصبه، روی این سخت‌افزار درست کار نمیکنه. باید پاکش کنم فلان جایگزین رو نصب کنم»

مشکلی که شما دارید رو من فقط با درایور Nvidia داشتم. البته چیزهای زیادی بوده که برای مدت طولانی (چندسال!) روی اعصابم بوده بعد به طور اتفاقی تونستم حلش کنم.
مثلا من از وقتی استفاده از «میزکار» رو کنار گذاشتم و رفتم سراغ i3wm و چیزهای مشابه، یکی از چیزهایی که خیلی برام مهم بوده رو از دست دادم. اونم اینه که وقتی تایپ میکنم، cursor موس، ناپدید نمیشه و روی صفحه میمونه.
این چیزیه که توی دسکتاپ‌های دیگه اتوماتیک انجام میشه. من هرچی گشتم نتونستم پیدا کنم که چی رو باید نصب کنم یا چه تغییری باید توی تنظیمات درایور موسم بدم و اصلا نمیدونستم کجا باید بگردم.
چندوقت پیش به طور اتفاقی xbanish رو دیدم. یه نرم‌افزاره مربوط به Xorg Server که نصب میکنید و موس رو غیب میکنه وقتی یه دکمه‌ای زده بشه.

خیلی اذیت شدم بابت همین مساله‌ی کوچیک. ولی یه بار که فهمیدمش، دیگه یادم نمیره و البته دیگه لازم نیست انجامش بدم. حتی اگه بعدا بخوام به جای xorg از یه چیز دیگه مثلا wayland استفاده کنم و اگه xbanish نداشته باشه (که مطمئنم داره یا مشابهش رو داره)، میرم سورس xbanish رو میخونم و خودم یه alternative براش درست میکنم توی wayland. (اینو فقط دارم مثال میزنم. مطمئنم wayland هم چیزی مثل xbanish داره یا شاید همین xbanish روش ران بشه)
چون این لینوکسی که نصب دارم، در آینده‌ی قابل پیش‌بینی قرار نیست پاک بشه یا با لینوکس دیگه‌ای جایگزین بشه. چرا باید پاک کنم دوباره نصب کنم؟ هر مشکلی هم که پیش بیاد برای هرچیزیش، یه راه برای فیکس کردن هست دیگه!

توضیح درمورد این عکس. درسته که آواتار من وسط عکسه، ولی من عکس رو درست نکردم :joy:
درحقیقت آواتار خودم رو از روی این عکس (و عکسهای مشابهش که توسط هنرمندهای دیگه ساخته شده) برداشتم.
تمام عکسهاشون رو توی اکانت Megaی خودشون گذاشتن. این عکس هم از اونجا آوردم.

A smooth distro, never made a skillful Linux user.

این عکس رو یکبار دیگه در این مطلب هم به اشتراک گذاشته بودم. به نظر میرسه خیلی ازش خوشم میاد :star_struck:

3 پسندیده

دیگه شما فرمودید ما بدرد لینوکس نمیخوریم دیگه :confused: اعصابتونم که خورده…

شما اصلا منظور منو متوجه نشدین و اصلا متوجه نشدین چرا من اصرار دارم که بیام سمت لینوکس و چرا اعتراض میکنم که این فلانطوره!
شاید ناخواسته یا خواسته یک اشاره ریز به منظورم شد فقط.

ایشون فقط گفت که ذهنیتتون رو باید عوض کنید

ربطی به ذهنیت نداره
من منظورم اصلا چیز دیگس

من میگم وقتی چیزی ساخته میشه برای رفع نیاز مورد دیگس

لینوکسم همینطور برای رفع یک نیازی بوده که ساخته شده اما من بخوام برای هر مشکل کلی سرچ کنم درگیر مسائل دیگه بشم که خودش نیاز رو نیاز میاره

برفرض یکی پروژه گرفته میخواد تو محیط لینوکس کارشو انجام بده اما میزکار باگ میزنه باید کلی درگیر رفع باگو اینا میزکار بشه ؟!
حالا میگین میزکارا فرق دارن فلان
من kde نصب کردم مشکلای جور واجور بهش خوردم که اخریم همون رسمی خودش مشکل داشت

من سوالم این بود کدوم نسخه از میزکار واقعا بدون باگ هستش حالا تو ابونتو یا مانجارو

البته بخاطر مشکل صدا نمیتونم ابونتو نصب کنم بقول اون دوست بی اعصاب ما که گفت باید درایورها و کرنل بررسی بشه که چرا توی مانجارو این مشکل صدارو نداری و چرا توی ابونتو داری

متاسفانه خیلی ربط داره دوست عزیز. شما می خواین بدون داشتن دانش کافی در مورد یک ابزار ازش نهایت بهره رو ببرین که نشدنیه. لنیوکس خیلن ادونس تر از اونه که بخواین مثل ویندوز با سر و کله زدن باهاش یادش بگیرین.

نکته اینجاست که شما هنوز نمی دونین لینوکس برای رفع چه مشکلاتی ساخته شده و دارین با ویندوز سر مشکلی که ویندوز براش ساخته شده مقایسه می کنین که خوب کار اشتباهی هست.

هیییییییییچ نرم افزار بدون باگی وجود نداره. واسه هر سیستم عاملی. و شما هم تنها کاربر اونها نیستید. خیلی ها دارن استفاده می کنن. اما تفاوت در برخورد با باگ هست. یکی مثل شما از وجود باگ شاکی و فقط شکایت می کنه، یکی نحقیق می کنه و مشکل خودش رو حل می کنه، یکی گزارش می ده و یکی واسه همه حلش می کنه. مشکل اینجاست که شما مثل دنیای ونیدوز فکر می کنین باید صبر کنین که سازندش حل کنه مشکل رو و در غیر این صورت کارشون رو بلد نیستن.

من اصلا اینو نمی تونم درک کنم که یکی واسه حل یه مشکل از اول نصب کنه لنیوکس رو یا دییسترو عوض کنه. اصلا دلیل درستی نیست و نشنون می ده نمی دونید دارید چکار می کنین و می خواین با این کار شانستون رو امتحان کنینا

در آخر خیلی خیلی پیشنهاد می کنم در مورد لینوکس و اینکه چرا خوبه مطالعه کنین تا بتونین ازش لذت ببرید و بکار بیاد براتون

1 پسندیده

میدونم خیلی تند حرف زدم. معذرت میخوام. ولی همچنان حرفم همونه. حالا شاید اگر با یه بیان دیگه‌ای مطرحش میکردم بهتر بود.

من نباید متوجه بشم شما چرا از یه ابزاری استفاده میکنید.
این شما هستید که باید بدونید چرا سراغ یه ابزار اومدید.

والا من با بیشتر از ۵تا میزکار مختلف کار کردم، بجز enlightment که سازنده‌هاش خودشون رسما گفته بودن «این هنوز تکمیل شده نیست و باگهای زیادی داره» با بقیه هیچ مشکلی نداشتم.
اولین باری که پای لینوکس نشستم حدود ۱۱سال پیش بود. هزارتا مشکل داشتم همشون هم به خاطر این بود که اینترنت نداشتم برم firmwareهای مورد نیازم رو دانلود کنم. ولش کردم.
بعد از چندوقت که اینترنت گرفتم دوباره برگشتم به لینوکس و تا الآن همچنان تنها مشکلم نصب نبودن یه سری firmware بوده. (و البته مرگ بر Nvidia)

لپتاپ هم که خریدم، سنسور اثرانگشتش کار نمیکرد بعد فهمیدم چون کرنل قدیمی دارم، module این سنسور رو ندارم. کرنل رو آپدیت کردم درست شد.

لینوکس برای رفع نیاز شما ساخته نشده. لینوکس (منظورم کرنل لینوکس و تمام نرم‌افزارهای خانواده‌ی gnu و تمام سیستم‌عاملهای خانواده‌ی unix و تمام نرم‌افزارهای آزاد هست) برای رفع نیاز سازندش درست شده.
یه برنامه‌نویس نیاز به یه چیزی داشت، براش یه برنامه نوشت و اون برنامه رو به صورت رایگان گذاشت توی اینترنت که اگه یه نفر دیگه هم همین نیاز رو داره، از اون نرم‌افزار استفاده کنه.

شما به این دید به قضیه نگاه میکنید که «مانجارو رو ساختن که کاربر استفاده کنه. پس منی که کاربرم اگه مشکلی دارم باهاش، اشکال از سازنده‌هاشه.»
درحالی که اینطور نیست. مانجارو ساخته شده چون (احتمالا) ۴تا دوست، از ArchLinux خوششون میومده ولی حوصله نداشتن مراحل پیچیده‌ی نصبش رو به صورت دستی انجام بدن. اومدن یه installer براش درست کردن. بعد دیدن چندتا نیاز دیگه هم دارن. برای اون نیازها هم یه سری کد اضافه کردن. تهش دیدن اینقدر تغییر پیدا کرده که بتونن به نام یک توزیع لینوکس دیگه منتشرش کنن شاید یه نفر دیگه هم خوشش اومد و خواست استفاده کنه. و اینکار رو کردن.

لینوکس البته فقط برای تفریح ساخته شده.
لینوس توروالدز گفت «من میخوام یه کرنل بسازم. هدف خاصی هم نداره. همینجوری Just for fun. کسی دوست داره بیاد کمکم کنه؟» حدود ۹۰ نفر جمع نشستن نسخه‌ی 0 کرنل رو درست کردن. بعد همینجوری ادامه دادن الآن روی ۸۰-۹۰ درصد سرورهای جهان داره کار میکنه.
ولی منظورتون رو درک میکنم. هر نرم‌افزاری برای یه نیازی ساخته شده و من به شما اطمینان میدم که داره اون نیاز رو برآورده میکنه. وگرنه پروژه رو ول میکردن.
اینکه نیاز شما رو برآورده نمیکنه، مساله‌ی دیگست. یا نیاز شما چیز دیگه‌ایه، یا درست ازش استفاده نمیکنید.

برای همین میگم شما به درد لینوکس نمیخورید.
برید سراغ یه چیزی که سرچ کردن نخواد. والا من که همچین چیزی نمیشناسم. ویندوز و مک هم پدر آدمو درمیارن تا یه کاری رو انجام بدن، انعطاف هم ندارن و هرکاری رو نمیشه باهاشون انجام داد، چیزی که توی توزیع‌های لینوکس یه چیز بدیهیه!

کسی که پروژه گرفته باید بشینه توی محیطی کارش رو انجام بده که توش راحتتره.
اینکه شما توی یه میزکاری مشکل دارید، مشکل از اون میزکار نیست. همونطور که سمیر گفت، اون میزکار احتمالا چندهزارتا کاربر دیگه هم داره. مشکل اینجاست که شما نمیدونید چطوری باید فیکسش کنید.
همین باگ اگه برای من پیش بیاد احتمالا توی ۵دقیقه فیکسش میکنم بعد یادم میره که همچین چیزی وجود داشته (شاید به خاطر همینه که میگم تا حالا مشکلی نداشتم. احتمالا یه توزیع رو نصب کردم دیدم فلان‌جاش اون‌جوری که میخوام نیست، یه سرچ زدم و یه کامند تایپ کردم درست شده) ولی برای شما چون طول کشیده، تبدیل میشه به یه خاطره‌ی بد.

نکته‌ی خیلی مهم توی این جمله‌ی شما، بخش «کدوم نسخه…» نیست. بخش «تو ابونتو یا مانجارو» هست.
شما هنوز فکر میکنید یه توزیع لینوکس یه چیزی داره که یه توزیع دیگه ندارتش! و دنبال یه توزیع میگردید که اون چیزی که میخواید، توش پیدا بشه.
این طرز فکر رو بیشتر توی کاربرهای kali linux دیدم که فکر میکنن «کالی تمام ابزارهای هک و کرک رو داره پس خیلی خفنه. بقیه ی لینوکس‌ها ندارن. من الآن یه هکر هستم.» این درحالیه که تمام اون ابزارها با یه کامند ساده توی بقیه‌ی توزیع‌ها هم نصب میشه. (بعید میدونم چیزی توی کالی باشه که مثلا برای نصب توی دبیان من مجبور باشم برم از روی سورس، کامپایل کنم)

خودشکن، آینه شکستن خطاست.
مانجارو تنها تفاوت بارزش با اوبونتو، ورژن کرنلشه که جدیدتره. پس شاید ماژول درایور کارت‌صدای شما توی اون کرنل هست و توی این نیست. یه راهش اینه که توی اوبونتو، سورس کرنل لینوکس رو دانلود کنید و کامپایلش کنید برای سیستم خودتون. اینطوری آخرین نسخه (حتی نسخه‌ی تست نشده که همین چندثانیه پیش آخرین کامیت بهش merge شده) رو میتونید داشته باشید.
ولی بعید میدونم با این طرز فکری که الآن دارید، همچین کاری انجام بدید.

1 پسندیده

خواهش

والا از همه حرفای من شاید متوجه شده باشین
من کاربر حرفه ای لینوکس نیستم و فکرم نمیکنم بشم
من لینوکس رو بخاطر استفاده کم منابع سیستم با اینکه رم لپتاپم 12 هست و کم میاد گاهی، لازم دارم و میخوام کارامو ببرم سمت لینوکس
(جدیدا ssd سامسونگ بستم وضعیت سیستم بهتر شده)
ولی بهرحال بخاطر اینجور مسائل میخوام برم سمت لینوکس

من همه حرفای شمارو خوندم :+1:t2: انجام میدمش

همه اولش همین فکرو میکنن :wink:

این حرف من نیست. دقیق هم نیست چون از روی جایی نمینویسم:
لینوکس مثل lego میمونه. هر تیکه رو هرجور که بخوای کنار هم میچینی و میشه چیزی که میخوای. دقیقا چیزی که خودت میخوای. نه یه چیزی که آماده از توی کارخونه بیرون اومده باشه.
شاید بخوای تیکه ها رو بچسبونی به هم که دیگه از جاشون تکون نخورن. ولی اگه چسب بزنی که دیگه lego نیست!

این شاید یه کم کمک کنه با فلسفه‌ی لینوکس آشنا بشید.

2 پسندیده

تا ببینیم چی میشه

حالا بنظر شما برای برنامه نویسی چه نسخه و چه میزکاری مناسبه
منظورم نسبت به تجربه شما

واقعا هیچ فرقی نمیکنه. میزکار فقط ظاهر قضیست. مساله‌ی مهمتر، ادیتوره.
من چندساله از میزکار استفاده نمیکنم. فقط یه window manager دارم برای مدیریت پنجره‌ها. و کلا از tiling window managerها خوشم میاد چون هیچ بخشی از صفحه‌ی مانیتور هدر نمیره و مدیریت کردنشون با کیبورد راحته (نیاز نیست از موس استفاده کنم)
الآن دارم از i3wm استفاده میکنم. به جای نرم‌افزارهایی که اصولا با میزکارهای مختلف ارائه میشه هم هرچی رو که خودم دوست داشتم دارم استفاده میکنم.
مثلا برای مدیریت فایل، یه دسکتاپی از thunar استفاده میکنه، یکی از dolphin یکی دیگه از nautilus و… مسلما من هرکدوم از اینا رو که بخوام میتونم روی لینوکسم نصب کنم و استفاده کنم.
همینطور درمورد terminal emulator و video player و browser و image viewer و pdf viewer و هرچیز دیگه‌ای.

این ستاپ، نیاز به آشنایی با نرم‌افزارهای مختلف داره که بتونید از بینشون یکی رو انتخاب کنید. شما فعلا میتونید با یه دسکتاپ ادامه بدید تا بیشتر با نرم‌افزارها آشنا بشید.
من اونموقع که از دسکتاپ استفاده میکردم، kde رو بیشتر از بقیه دوست داشتم. چون علاوه بر قشنگی، مدیریت کردن پنجره‌هاش از gnome بهتره. (یه جورایی حس میکنم فلسفه‌ی gnome اینه که هر برنامه‌ای full screen اجرا بشه و وقتی چندتا برنامه رو میخوایم کنار هم باز کنیم، یه کم مدیریتشون سخت میشه نسبت به kde و یا xfce و lxde)
اولین بار که با لینوکس آشنا شدم هم openSuSE بود که بین دسکتاپ‌هایی که توی DVD ارائه میداد، kde و gnome از همه قشنگتر بودن و اونموقع هم از kde3 بیشتر خوشم میومد.
و برای کسی که از windows xp sp2 اومده، خیلی خوشگل بود!!! هم محیط دسکتاپ، هم installer که توش موس داشتیم :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 پسندیده

اها عجب جریاناتی :))