مشکل صدا در لینوکس

سلام
مشکل من خیلی عجیبه خیلی تو گروها سوال کردم اما نتیجع نداده
اینطوریه که انگار کارت صدام برق نداره اما وقتی صدای خطا یا اصلا اهنگ در هر صورت هر صدایی بخواد پخش بشه یهو انگار برق وصل میشه و از اسپیکر صدای بوم میاد و بعد صدا پخش میشه و تمام که شد دوبارع اسپیکر میگه بوم و سکوت کامل :confused: توی ویندوز و شبیه ساز مشکلی ندارم:neutral_face:

لپتاپ مدل ایسوس

ممنون میشم راهنمایی کنین

درمورد صدا، نمیدونم چطوری میشه درستش کرد. احتمالا با آپدیت کرنل، یا نصب firmware مناسب، مشکل حل بشه.
ولی قضیه اینه که برای صرفه‌جویی در مصرف برق، کارت گرافیک لپتاپ خاموش میشه. ویندوز و مک هم همینطوری هستن.

والا انواع نسخهارو نصب کردم اوبونتو فدورا مانجارو
البته بگم وضع یکم توی مانجارو بهتره ولی بازم هستش
حتی همشونو آپدیت کردم اما بازم هیچی
نمیدونم واقعا :slightly_frowning_face:

چه جالب کارت گرافیک؟! عجب😕

خیلی به کرنل ربط داره تا اینکه به توزیع. خیلی پیشنهاد می کنم لاگ کرنل رو وقتی این اتفاق می افته بررسی کنین.

میشه بگین چطوری اینکارو میکنن ؟ اگه مشکل از کرنل باشه باید چیکار کنم؟ ممنون

با دستور:

dmesg

بستگی به مشکلش داره ولی یا باید کامپایل کنی کرنل جدید یا همونطور که پویا گفت firmware نصب کنی

1 Likes

مسئله اینه من چند نسخه با چند ورژن نصب کردم با فاصله زمانی که خب حتما کرنلم اپدیت شده بوده
مثلا اوبونتو ۸ یا قبلیش ۷ ( اعدادو برای مثال گفتم دقیق ورژنش یادم نیست) اخه دیگه نباید تو نسخهای دیگه اینطوری باشه فدورا چرا مانجارو چرا! ولی چرا توی شبیه ساز مشکلی نیست!؟ خیلی عجیبه واسم
فریمور چی؟

عرض کردم. برای پیدا کردن مشکل مرحله اول اینه که لاگ کرنل رو چک کنین. بعد درایور هایی که برای کارت صدا استفاده می شن رو چک کنین چه روی سیستم اصلی چه شبیه ساز:

lspic -k

باید بررسی کرد احتمال ۹۹٪ از کرنل یا چیزایی مربوط به اون هست ولی بدون بررسی نمی شه پیداش کرد

2 Likes

توی همه‌ی شونصدتا توزیع لینوکسی که وجود داره، کرنل یکیه. فقط ممکنه ورژن کرنل متفاوت باشه (که درایورها داخل کرنل هستن، پس ورژن درایور ممکنه متفاوت باشه) یا با کانفیگ متفاوتی کامپایل شده باشه.
مانجارو، ورژن کرنلش جدیدتره نسبت به نسخه‌های stable در توزیع‌های دیگه. (مثلا debian sid اگه نصب کنید، ورژن کرنلش با مانجارو یکیه(احتمالا))

بله. با bumblebee میشه به صورت اتوماتیک سویچ کرد بین intel و nvidia بدون اینکه یوزر متوجه بشه.

@lxsameer فکر میکنم نیاز به چندتا تاپیک درمورد دیباگ کردن کرنل و TCP و چیزای اینطوری داشته باشیم.
چون هرکدوم از اینا یه سری ابزار و کامند مخصوص به خودشونو دارن و فقط کسی بلده، که قبلا اینکارو کرده باشه. کسی که به مشکل میخوره قطعا اینا رو بلد نیست :smiley:
مطالب زیادی توی این سایت اینطوری شروع شدن:

++ فلان چیز کار نمیکنه.
– لاگ‌های کرنل رو ببین.
++ چطوری؟
dmesg | tail
++ خب این چیزایی که اینجا نوشته یعنی چی؟
– بفرست ببینم.
++ طولانیه نمیتونم اینجا paste کنم.
– داخل یه pastebin بذار، لینکشو بده ببینم.
++ ایناهاش.
– اون خطی که توش نوشته error داره میگه فلان چیز توی سیستمت نیست.

یه کم دیگه با همین فرمون برم جلو، میتونم فیلم‌نامه بنوسم :innocent:

2 Likes

خخخخ
خب با این توصیفها میگین حتما باید از راه بررسی دیباگ مشخص بشه؟
پس لازم به نصب مواردهای خاص یا نسخه های متفاوت نیست
البته منطقی هم میاد مثلا همین اوبونتو رو توی شبیه ساز میزنم بی مشکل! اما همینو دوال بوت میکنم مشکلدار

تقریبا بله.
با dmesg میتونید شروع کنید. خط‌هایی که error یا warning داره رو بررسی کنید. با lspci -k میتونید سخت‌افزارهایی که به PCI سیستم وصل هستن رو ببینید و کارت صداتون رو داخلش پیدا کنید.
بعد با یه سرچ ساده توی اینترنت میشه فهمید که چه firmwareی لازم داره.

به احتمال زیاد، از اونجایی که لپتاپتون asus هست، کارت صداتون باید Intel باشه. اصولا با نصب firmware-linux مشکل حل میشه (sudo apt install firmware-linux) ولی asus از سخت‌افزارهای یه شرکت چینی هم استفاده میکنه که اسمشو یادم نمیاد. اون یه کم مضخرفه!
یادمه لپتاپ خودمو که گرفتم، سنسور اثر انگشتش کار نمیکرد و باید حتما کرنلم رو آپدیت میکردم. (احتمالا برای همین توی manjaro مشکلتون کمتره) اگه کارت صداتون از اون شرکت چینی هست، احتمالا firmware-linux-nonfree مشکلتون رو حل میکنه.

این پکیج‌هایی که گفتم مربوط به debian بودن. نمیدونم توی توزیع شما اسمشون چیه ولی اکثر توزیع‌ها همچین چیزی دارن. یعنی یه پکیج برای فرمورهای اوپن‌سورس و یکی برای غیر اوپن‌سورس.

با سرچ توی اینترنت به مطالب بیشتری میرسید. مثلا من برای وای‌فای (که اینتل هست)، firmware-iwlwifi رو نصب میکنم که مربوط به هیچ‌کدوم از اون پکیج‌ها نیست.

شبیه‌سازها، سخت‌افزار رو هم شبیه‌سازی میکنن، مگر اینکه رسما بهشون گفته باشیم فلان چیز رو مستقیم وصل کن به سخت‌افزار اصلی. البته اینم مطمئن نیستم کاملا مثل وقتی باشه که روی سخت‌افزار نصب میشه.

1 Likes

ممنون از توضیحات عالی و کامل

فقط یچیزی خیلی وقتا توی لینوکس مشکل دارم
بعد مدتی بعضی برنامها به مشکل میخورن مثلا تلگرام کرش میکنه هر ۵ مین بستع میشه یا موزیک پلیر یا مروگر که مجبورم میکرد دوبارع نصب کنم لینوکس رو حتی توی شبیه ساز
هم اوبونتو هم مانجارو
تقریبا یماه خوبه اما بعدش این جریانات شروع میشه

اون ویندوزه که بعد از یه مدت باید دوباره نصب بشه. توی لینوکس هر چیزی رو میشه رفع اشکال کرد.
یه راهش میتونه ران کردن برنامه از داخل ترمینال باشه. یعنی ترمینال رو باز کنید داخلش بنویسید firefox و enter بزنید. اینطوری اگه ارور یا warningی اتفاق بیفته، توی ترمینال مینویسه. وقتی کرش کنه هم احتمالا اروری که مربوط به کرش بشه رو مینویسه.
بعضی اپلیکیشنها، آرگومان‌های مخصوص debug دارن که باید توی help یا manpageشون ببینید. مثلا درمورد VLC:

vlc --verbose 2

باعث میشه هرکاری که انجام میده رو با جزئیات توضیح بده. (تست نکردم، همین الآن توی vlc --help این گزینه رو دیدم)

1 Likes

من خیلی احتمال می دم یه چیزی رو اشتباه انجام می دید که این اتفاق می افته. مثلا ممکنه که package manager رو کاری می کنین که پکیج ها رو پاک می کنه یا یه چیزی تو این مایه ها

1 Likes

عه چه جالب!
خب حالا شما چه لینوکسی پیشنهاد میدین برای کارای برنامه نویسی؟
چون گاهی رم 12 گیگ لپتاپم به حدی پر میشه که فقط یک گیگ برام میمونه
( یاد حرف یکی از دوستان ۵ سال پیش این رمت فقط اسمی 12 گیگه تا ۸ گیگ لازمه بقیش پر نمیشه و بی استفادس)

توی مانجارو در مورد کرش کردن اینا وضع بدتر بود
ولی اوبونتو و فدورا خوب بودن به نسبت مانجارو مدت بیشتری طول میکشید تا مشکلش زیاد بشه

من اگه این مشکل صدا و این کرش کردنها نباشه کلا کوچ میکنم به لینوکس

هیچ فرقی نمیکنه. این توزیع‌هایی که شما باهاشون کار میکنید، تنها تفاوتشون package manager هست که یکی با apt کار میکنه، یکی با yum یکی با pacman، یکی با یه چیز دیگه.
و یه فرق دیگه که باعث میشه فکر کنیم واقعا دوتا چیز متفاوت هستن، اینه که یکی محیط گرافیکیش gnome هست، یکی kde یکی یه چیز دیگه.
وگرنه همه‌ی لینوکسها در حقیقت یه کرنل لینوکس هستن به اضافه‌ی یه سری نرم‌افزار از خانواده‌ی GNU

خب این هم ربطی به سیستم‌عامل نداره.
توی چندسال اخیر که کامپیوترها قویتر شدن، برنامه‌نویسها (یا بهتره بگیم شرکتهای تولید کننده‌ی نرم‌افزار) تنبل شدن و دیگه به خیلی چیزها از جمله راندمان نرم‌افزارشون توجه نمیکنن.
نرم‌افزارهای زیادی هستن که در حقیقت کار خاصی نمیکنن، ولی رم خیلی زیادی میخورن. مثل chrome و atom و spotify که صرفا browser و text editor‌ و music player هستن ولی سه تاشونو با هم ران کنید، ۱۶گیگ هم کمه براشون.
چیزهایی که ۱۰سال پیش، رو‌هم‌رفته نیاز به ۵۰۰مگ رم داشتن.
(یه بخشیش هم مربوط به وبسایتهایی هست که باز میکنید، developerهای وبسایتها هم علاقه‌ای به بهبود راندمان کدهاشون توی بخش front-end ندارن چون قرار نیست روی سرورشون فشاری بیاره، نتیجش میشه استفاده‌ی زیاد از رم و cpuی کاربرها)

اون دوستتون هم درست گفته.
کامپیوتر آپولو۱۱ کلا ۴کیلوبایت رم داشت. فرقش اینه که اونو Margaret Hamilton با اسمبلی نوشته بود، spotify رو فارق‌التحصیلهای قرن ۲۱م با js نوشتن و روی electron ران میشه.

1 Likes

دقیقا درسته حرفاتون

واقعا از شما و از بقیه دوستان که با صبر حوصله توضیح دادن و راهنمایی کردن خیلی ممنون:heart::heart:

1 Likes

سلام دوباره
کسی بهم پیشنهاد داد که مانجارو با دسکتاپ گنوم نصب کنم که بهتره کم باگتره و مناسب برنامه نویسی هست و نصب کردم، بعد نصب حالا باگای خودش هیچی اندروید استودیو موقعه باز شدن فریز میشه
من واقعا نمیتونم متوجه بشم کسایی که با لینوکس کار میکنن اونم مدت طولانی اینجور باگا مشکلات دارن؟ و چشم پوشی میکنن و یا خودشون دستی حل می کنن!

یا کلا ایسوس با لینوکس مشکل داره؟
یا مدل مال من n550jx باهاش مشکل داره؟
لینوکس خستم کرد :slightly_frowning_face:

من که تا الان ۳ ۴ سال هست مانجارو نسخه i3 رو دارم تاحالا خیلی گند ها زدم حتی زدم نصف کرنل رو حذف کردم و خیلی چیزای دیگه و فقط درمورد کرنل مجبور شدم لینوکس رو از اول نصب کنم توی همه موارد حتما یه دلیلی داشته و من حلشون کردم اینجا دوستان کمک کردن یا جای دیگه در حالی که از لینوکس دانشی ندارم اصلا.
چیزی که من حدس میزنم شاید مثلا حافظه برای لینوکس که اختصاص دادین خیلی حافظه کمی انتخاب کردین و بعد یه مدت که برنامه نصب میکنین شروع میکنه به پر شدن و … حافظه ای برای swap هم اختصاص ندادین شاید .