مقایسه عملکرد ویندوز و لینوکس در رابطه با عمر باتری لپتاپ

درود دوستان
خواستم بدونم عمر باتری لپتاپ توی لینوکس زودتر کاهش پیدا میکنه یا توی ویندوز یا اصلا فرقی نداره؟

برای من، روی لپتاپی که کارت گرافیک Nvidia نداره و فقط Intel هست، فرقی نداره.
برای کسانی که Nvidia دارن فرق میکنه و اختلافش هم زیاده چون درایور nvidia حتی وقتی ازش کار نمیکشیم هم سویچ نمیکنه به intel. به خاطر همین برق زیادی مصرف میکنه. البته با نصب bumblebee این مشکل برطرف میشه.

1 Likes

داداش اتفاقا گرافیک منم اینتل پس با خیال راحت روش لینوکس نصب کنم؟ این دو سه شب ویندوز پیرم کرد

1 Likes

من فقط با دوتا لپتاپ تجربه دارم یکی اینتل بود یکی nvidia هردو هم همینطوری بودن که گفتم.
یکی Asus b9440 یکی Asus ROG GL553
میدونم درمورد لپتاپهای Thinkpad هم همین قضیه صادقه. توی سرچ‌هایی که کردم هم همه‌جا همینو دیدم.

1 Likes

من هم ویندوز نصب کردم و هم اوبونتو روی لپتاپم
( سی پی یو: اینتل. کارت گرافیک: انویدیا )

حتی وقتی توی اوبونتو هستم دمای لپتاپ حتی وقتی که کار خاصی انجام نمیده به طور قابل توجهی در مقایسه به ویندوز بالاتره و مصرف باطریش هم به نظر میرسه حداقل 10 تا 20 درصد بیشتره تره
( احتمالا بخاطر اینه که اون نرم افزار های بهینه سازی مصرف انرژی که توی ویندوز نصبه، روی لینوکس نصب نیست )

خیلی جای تعجب نیست چون ی ایرانی توی intel کار میکرد میگفت مدیرای intel و microsoft هر چندد هفته ی بار باهم جلسه برگزار میکنن تا مشکلات و برنامه هاشون رو باهم در میون بزارن

این نکته بر می گرده و governor CPU ای که فعال دارین و اینکه ممکن هست ucode ی که مربوط به CPU تون هست رو ندارین. واسه governor خیلی ساده می تونین چک کنین ببینین که رو چی ست شده و تغییرش بدید. اگر کاری نمی کنین با لپتاپ روی power-save ست کنین کاملا اوکی هست. اگر توی بعضی از لپتاپ ها مثل مال من. کلا مشکل پایه ای هست و باید firmware رو اپدیت کنین تا مشکل حل شه.

1 Likes

جناب سمیر ایده ای داری که این governor ها چطور کار میکنن و روش شون چیه؟

باید کرنلت با این قابلیت کامپایل شده باشه که ۹۹.۹۹٪ اینطوری هست. و بعد cpufrequtils رو نصب کنی. با اون می تونی governor مناسب رو ست کنی. البته systemd بدرد نخور هم می تونه کنترل کنه governor ها رو. اگر روی باطری هستی power-save یا on-demand استفاده کن. اگه به شارژ هست performance

2 Likes

بیشتر منظورم این بود که با ست کردن power-save یا performance چ اتفاقی توی روند انجام تسک ها میفته که باعث ذخیره بیشتر باطری یا افزاریش PERFORMACE میشه

آها. governor ها در کل یه سری جیزا مثل فرکانس cpu و اینجور چیزا رو کنترل می کنه. مثل تو حالت power save فرکانس تا ۸۰۰ Hz پایین میاد تا باطری کمتر استفاده کنه. حالا فقط cpu نیست، کارت گرافیکی و بقیه دستگاهایی که قابل کنترل هستند رو هم می تونی کنترل کنی. مثل می تونی governor خودت رو داشته باشی که وقتی شارژت رفت زیر ۱۰٪ بیاد همه چی رو ببره رو مموری و هاردت رو هم خاموش کنه یا کارای دیگه

1 Likes