چگونگی پیدا کردن ترندها در علم کامپیوتر و مهندسی نرم‌افزار

سلام به همگی
امیدوارم که سلامت باشین
برای من چند وقته که این سوال توی ذهنمه که چطور افراد ترند هارو تشخیص میدن و به سمت اون ها میرن مثلا چطور تکنولوژی که میخوان باهاش کار کنن رو انتخاب میکنن تا بتونن توی بازار وارد شن و توی بازار بمونن ؟
چطور محقق ها ترند هارو تشخیص میدن و به سمتشون میرن روی اونا کار میکنن؟
میدونم سوال خیلی جامعیه و خب شاید جواب دادن بهش سخت باشه و میخواستم بدونم شما چطور روی یک تکنولوژی سرمایه گذاری میکنین چه به عنوان یه دولوپر و یا به عنوان یک کارفرما؟
آیا صرفا از روی علاقه س یا یک نگاه به بازار هم میکنین

1 پسندیده

قبل از این که دنبال جواب این سوالت باشی، به این فکر کن که اصلا دنبال Trend بودن همیشه درسته؟
مقاله ای که @lxsameer توی این پست منتشر کرده رو بخون، خیلی بهت کمک می‌کنه:

3 پسندیده

پیش‌نیازش اینه که توی اون دامنه فعالیت کرده باشید و خوب و بدش رو بشناسید. هیچ‌کسی نمیتونه توی دامنه‌ای که توش تخصص نداره، ترندهای خوب رو تشخیص بده.
مثلا شما باید درمورد cryptocurrencyها اطلاعات داشته باشید که وقتی از ethereum خبری میشنوید، بدونید «این، فلان ایدئولوژیش بهتر از بیت‌کوینه. درسته که الآن فقط یه مقاله ازش منتشر شده و نسخه‌ی صفرش هم ساخته نشده ولی حتما ۵سال دیگه حرفی برای گفتن خواهد داشت.»
یا مثلا با چندتا زبان برنامه‌نویسی Object Oriented کار کرده باشید تا وقتی سراغ Ruby میرید، زیباییش رو درک کنید.

به نظر من روش یکسانی وجود نداره برای همه‌چیز. صرفا باید توی اون زمینه یه تخصصی هرچند کم، داشته باشید که بتونید خوب و بد رو تشخیص بدید و توی communityهاش حضور داشته باشید تا اخبار جدید رو ببینید.

مثلا من برنامه‌نویسم، با Lispها آشنایی دارم و با چندتاشون کار کردم، با Functional Programming آشنایی دارم، برنامه‌نویسی Low Level انجام دادم و توی دنیای C و LLVM تجربه دارم.
پس ذوق میکنم وقتی میبینم توی پروژه‌ی Serene نوشته:

Yet another Lisp. This time on LLVM.

توی بحث‌ها و میتینگ‌های آنلاینش شرکت میکنم. توی mailing list عضو میشم. کتابها و مقالات مرتبط (توی همون ریپازیتوری توی فایل dev.org لیست شدن) رو مطالعه میکنم و کم‌کم سعی میکنم جای خودمو توی تیمش پیدا کنم.

9 پسندیده

من فکر میکنم این قضیه رو می شه از چند جهت بهش نگاه کرد که فقط دوتاشو من در موردش صحبت می کنم. از لحاظ کاملا تکنیکی و علمی ( برای شخص. منظور این هست که اگر فقط و فقط هدف علم باشه ) به نظر من دنبال ترند رفتن اشتباه هست. چون یه چیزی وقتی ترند شده یعنی تعداد زیادی آدم در موردش دارن صحبت می کنن و به طور معمول این تعداد زیاد آدم متخصص نیستند و سطح دانش بالایی ندارند. همیشه هرچی سطح دانش یه نفر بیشتر می شه، بیشتر اون فرد از خط متوسط دانش عمومی فاصله می گیره. بلاخره چیزی که متوسط رو می سازه تعداد هست. بنابراین یه چیزی وقتی ترند می شه که طبقه متوسط (‌از لحاظ آماری و روی نمودار پراکندگی سطح دانش افراد ) بیشتر در موردش صحبت می کنن. طبقات بالاتر خودشون رو هم بکشن نمی تونن یه چیزی رو توی طبقات متوسط ترند کنن چون از لحاظ تعدادی همیشه در اقلیت هستند. با تمام اینها فکر می کنم با هدف علم دنبال ترند بودن کار درستی نیست. خوبه آدم در موردش بدونه اما همیشه بهتره دنبال چیزایی باشیم که توی طبقات بالاتر در موردش صحبت میشه.

اما اگر بخوایم از لحاظ تجاری بررسی کنیم (من اصلا تخصصی در این زمینه ندارم، فقط تجربیات خودم رو می گم) فکر می کنم خیلی خوب باشه که بشه ترند ها رو پیش بینی کرد تا بتونیم رو سرمایه گذاری کنیم. یکی از ایده هایی که می تونه جالب باشه بررسی شبکه های اجتماعی مرتبط هست و برخورد کردن با دیتا این شبکه ها مثل بازار سرمایه ( منظور اینه که از دانش اقتصادی برای مشخص کردن جهت ترند ها و پیدا کردنشون استفاده کرد)

8 پسندیده

بسی خوشحالم که اینو میشنوم

3 پسندیده

بخاطر همین پیوی جواب سوال نمیدید؟
دلتون نمیخواد سطح پایین ها و نوب ها ب اصطلاح ب حوزه تخصصیتون وارد شن؟؟ سطح و لول حوزتون میاد پایین گویا؟

شما همین یک روز پیش به انجمن ملحق شدید :face_with_raised_eyebrow:

فکر نمی‌کنید اینطور اظهار نظر کردن زود باشه،؟

امیدوارم زود قضاوت نکرده باشم

من پریروز عضو رسمی شدم
اما از مدت ها قبل نظرات و پست های دوستان رو مطالعه میکردم تقریبا تا چند ماه پیش هر روز سر میزدم
نظرات و دانش اقای سمیر من رو واقعا به خودش جذب کرد
بخاطر همین شاید ناراحت شدم که ایشون دوروزه جواب بنده رو نداده

این چندوقت یکم سرش شلوغه - اگر پیام شما ببینه مطمينا جواب میده

اگر توی این فروم سوال‌تون رو بپرسید اتفاقی میوفته؟ شاید چهار روز دیگه هم کسی دیگه بیاد بدردش بخوره

1 پسندیده

آقا سمیر خودشون یکی از عوامل اصلی در پیاده سازی این فروم هستند. خیلی مواقع وقت نمیشه و هزار تا دلیل دیگر … اینکه یکی جوابتون رو نمیده و شما اینجوری فکر میکنین مطمعنم تو قسمت های دیگه زندگیتون هم به همین شکل رفتار میکنین…

1 پسندیده

دوست عزیز
اگر کسی اینجا به بقیه جواب میده صرفا به خاطر علاقه و کمک به پیشرفت بقیه ست و افراد از وقت آزادشون میزنن که بیان اینجا.
این رو حتما به خاطر داشته باشین که کسی به شما بدهکار نیست .

3 پسندیده

حالا شما خودتو ناراحت نکن

این که شما سوالتون رو pv می‌پرسین شاید کار درستی نباشه، یه شخص با تجربه مثل @lxsameer وقت محدودی داره و از این وقتش برای کمک کردن به من و شما استفاده می‌کنه و عملا داره وقتش رو به ما donate می‌کنه (که میتونست این کار رو نکنه و بره با این وقت پول بیشتری در بیاره) حالا زمان که محدوده و فرصت نمی‌شه همه رو راهنمایی کرد،‌ به نظر شما این زمان باید صرف پاسخ دادن به سوال یک نفر توی pv بشه یا اینکه یه سوال توی یه topic جواب داده بشه که شاید کلی آدم دیگه هم ازش نفع ببرن؟

مورد خیلی خیلی مهم که باید خودت نگرانش باشی اینه که چرا سوالت رو توی pv پرسیدی؟ اگه توقع راهنمایی خصوصی داری توقع بی‌جایی هستش، اگر ترس از قضاوت یا خجالت از سوال پرسیدنه این هم مشکل بزرگیه همه ما تو یه سری چیز مهارت داریم و توی کلی چیز دیگه بیسیک ترین مسائل رو هم نمی‌فهمیم و این کاملا طبیعیه.

3 پسندیده

دوست عزیز خوش آمدید و خوشحالم که به جمع کوچیک ما اضافه شدید.

خدمتتون عرض کنم که هر کسی تو زندگی درگیری ها و برنامه ریزی خودش رو داره بلاخره پیش میاد که چند روز به یه وب سایت سر نزنیم. لازمه ی استفاده از این انجمن مثل خیلی از سرویس های دیگه داشتن صبر هست. هر کس سر فرصت داشته هاش رو به اشتراک میزاره. بر خورد عجولانه دور از شأن شماست.

7 پسندیده