اسکن تصویر و تبدیل آن به متن

با درود خدمت همکاران و دوستان گرامی. یک پروژه ای در دست دارم که می آید برگه آزمایش شما رو که هر چندماه می گیرید رو وارد سیستم می کنه و بعد به شما یک سری اطلاعات پزشکی می دهد.

مشکل اینجاست که کاربر با اینکه خیلی مریضه و واقعا بهش کمک می شه نمی یاد خودش این برگه که بین ۲۰ الی ۳۰ پارامتر هست رو فرم بزاره و ارسال کنه آزمایش هم هر ماه یا تا سه ماه انجام می شه. اسکریپت هم تحط وب هست . حالا چه راهی پیشنهاد می کنید یا api سایتی یا یک موردی که بشه این برگه هارو اسکن کرد و اطلاعات مربوطه رو ازش استخراج کرد

اکثر برگه های آزمایشگاهی هم یک جدول هستند و تقریبا شبی به هم

با تشکر

اگر پروژه برای ایران هست باید قبل از هرچیز به این موضوع توجه کنی که ممکنه لازم باشه که هوست ای پی آی حتما توی ایران باشه، توی خیلی کشورها بر اساس قانون دتا، اطلاعات کاربرها نباید از مرز خارج بشه، مگر اینکه اون وسط بخشی از اطلاعات رو که از نظر حریم خصوصی مهم هست رو پاک سازی کنی و توی سرور خودت توی ایران نگه داری.

2 Likes

بله توماج جان. ولی متاسفانه مشکل اصلی الان بیشتر اون کاری هست که باید انجام بشه که اطلاعات استخراج بشه بعدا می شه در پاک سازی اطلاعات یا … تلاش کرد.
مثل اینکه در پایتان یک سری پروژه ها نوشته شده ولی هنوز چیز خوبی با یک دمو مناسب ندیدم مخصوصا که اسکریپت مستقل باشه بشه در پروژه استفاده کرد

یکی از راه هاش OCR که پیاده سازیش پیچیده و نیاز به تجربه و زمان زیادیه که مطمئن باشی داره درست کار میکنه.
روش ساده تر به نظرم به صورت ویزاردی کن دیتا ها رو مثلا به جای اینکه بیاد یه لیست input به طرف نشون بده دونه دونه مثله استوری اینستا بیار جلوش اون فقط عدد رو وارد کنه یا انتخاب کنه واحداشم خودت تو فرم ایمپورت کن.

1 Likes

این مورد OCR رو دوستان گفتن در خود زبانی که کار می کنم زیاد چیزی پیدا نکردم ولی در پایتان چند مورد بود باید ببنیم چی خوب هست داخلش ولی در مورد پیشنهاد دوم شما باید بگم . به کل. ۲۰ پارامتر کاربر نیاز داره و همین الانشم اون. ۲۰ تارو نمی زنه . صفحه بندی کردم یکی یک نشون دادم خسته می شه می ره.

به نظرم میتونین به تصویر بزرگتر نگاه کنین و عملا با آزمایشگاه ها قرارداد ببندین و به اونا api بدین و خب مطابق نرم افزاراشون خودتون پیاده سازی کنین براشون

1 Likes

آزمایشگاه ها بسیار درامد بالایی دارند و تیمی که داره بر اساس یک پایان نامه قوی این موضوع رو چندین سال می بره جلو نمی تونه اون هارو راضی کنه و همینطور تعداد آزمایشگاه ها زیاد هست و نمی شه با همه وارد قرارداد شد و همینطور سیستم بعد از اینکه دوست داره از حالت دستی خارج بشه و تعداد رو بالا ببره که دیگه دستی نشه انجام داد وارد این موضوع شده.

در کل خیلی مهمه که بشه آزمایش رو از یک کاغذ فیزیکی استخراج کرد وگرنه نمی شه به تعداد زیادی آدم که مشکل قند خون و قلب دارند کمک کرد

1 Likes

یه سوال دارم.
وقتی نتیجه‌ی آزمایش توی کامپیوتر هست، چرا باید روی کاغذ چاپ بشه بعد دوباره بفرستیمش توی کامپیوتر؟
مثل اینه که تصویر رو از پورت HDMI کامپیوترم بگیرم با رادیو موج FM بفرستم به گیرنده‌ای که به مانیتورم وصله بعد از اونجا دوباره دیجیتالش کنم بدم به پورت HDMI مانیتور.

نمیشه به جاش یه سیستمی درست کنید که دیتا رو مستقیم از کامپیوترهای آزمایشگاه بگیره؟
از نظر نرم‌افزاری امکانش وجود داره (تمام نرم‌افزارها باید از استاندارد DICOM پشتیبانی کنن وگرنه ازشون استفاده نمیشه)
از نظر سخت‌افزاری هم مانعی سر راه نیست بجز قوانین احتمالی.

برای خوندن دیتا از روی کاغذ هم هرکاری میکنی باید از OpenCV استفاده کنی. اونم باندل آماده برای خیلی زبانها داره. حتما نیاز به پایتون نداری.

1 Likes

مشکل ما نیستیم مشکل آزمایشگاه هست که براش اهمیتی نداره بفرسته یا نفرسته وگرنه ما که مشکلی نداریم یک ای پی آی می زنیم سریع بفرسته اصلا یک سایت ساده فقط آپلود و یوزر طرف

1 Likes

روی زبان الیکسیر گشتم چیز خوبی پیدا نکردم چون تقریبا می شه روبی و پایتان رو پرت کرد روی الیکسیر دنبالش می گردم

1 Likes

خب درمورد این نمیدونم چی بگم.

استاندارد DICOM به این راحتیا هم نیست ولی باز به هرحال راحتتر از اسکن کردنه.

لایبرری جاوا داره. اگه بتونید ازش استفاده کنید.
ساختنش اصلا کار راحتی نیست و پیدا کردن مشکلات و فیکس کردنش هم خیلی سخته. ولی باز بهتر از اینه که از یه چیز آماده استفاده کنید که ندونید چی به چیه و نشه بهش دست زد.

2 Likes

این کتابخانه ocr فارسی داره

4 Likes

خیلی ممنون سام عزیز خیلی خوب داخل ترمینال نصب شد. حالا دارم یک ۲۰ تا برگه آزمایشی رو می زنم ببنیم چطور می تونم جدول روبگیرم
بازم خیلی ممنون

2 Likes

سلام شهریار جان
اگر به نتیجه نرسیدی با اینا تماس بگیر.
یک محصول OCR با یادگیری‌عمیق دارند برای زبان فارسی و توی این کار با تجربه هستند. احتمالا کمک کننده باشه.

2 Likes