بهترین راه تقویت تمرکز و حافظه

درود . دوستان به نظرتون چیکار کنیم بتونیم دقت و تمرکزمون رو تقویت کنیم ممنون میشم پاسخ بدین

blindfold chess رو یه نگاه بنداز

5 Likes

من میخواستم یادداشت‌برداری رو پیشنهاد کنم ولی این blindfold chess عجب چیزیه :heart_eyes:
این مغز رو تقویت نمیکنه، میسوزونتش :neutral_face:

درمورد یادداشت‌برداری:
هر چیزی که برای یادداشت‌برداری استفاده بشه و بتونید چیزها رو به طور موقت واردش کنید تا ذهنتون درگیر اون مسائل نباشه.
میشه ازش استفاده کرد برای یادداشت‌برداری، یا ثبت ایده‌های لحظه‌ای (که بعضا یه مقدار با کار الآنمون همخوانی ندارن و باعث میشن فکرمون مشغولشون بشه) و کلا اینجور مسائل.
ساده‌ترین روشه برای حفظ تمرکز.

برای تقویت ذهن هم میخواستم شطرنج (البته معمولیش یا حداکثر 3D chess) رو پیشنهاد کنم، که الآن میبینم blindfold chess خیلی بهتره :grinning:
و البته جدول! مجله‌های جدول، بازیهای فکری زیاد و متنوعی دارن که میتونه ذهن رو درگیر کنه.

به‌هرحال مغز هم مثل ماهیچه‌ها، اگه زیاد کار کنه، قوی میشه.

4 Likes

عالیه ممنونم

یادداشت برداری رو از امروز شروع میکنم ممنونم :heart_eyes:

org-mode چیز خوبیه، درحدی که هیچی به این خوبی نیست.

1 Likes

میشه یه توضیح در موردش بدین لطفا

از یه مقدار بدیهیات شروع میکنم:
یه ادیتور داریم به نام Emacs.
به پلاگین‌های این ادیتور، میگن mode.
یکی از این مدها org-mode هست.

چیز خاصی نیست، یه فایله که توش متن تایپ میکنیم، فرمتش هم اصولا .org هست ولی میشه روی هر پسوندی، هر modeی رو فعال کرد.
کاری که این مد انجام میده، به واسطه‌ی اینکه مدهای ایمکس با eLisp نوشته میشه و این زبان به واسطه‌ی LISP بودنش قدرت خیلی زیادی داره (اینم بگم که eLisp از یه سری جهات زبان بدیه و یه سری فیچر‌های بدیهی رو نداره)، میشه کارهایی رو توشون به راحتی انجام داد که توی ادیتورهای دیگه بسیار سخته. میشه گفت غیر ممکن.
یه ویدیو دیدم که طرف داشت توضیح میداد که سعی کرده همچین پلاگینی برای Vim بنویسه و موفق نشده بعد فهمیده که ایمکس چیزی داره به نام org-mode که خیلی قویتر از طرحیه که تو ذهنش داشته.

فیچرهاش غالبا به این صورت هستن که درست کردن یه استراکچر برای متن رو راحت میکنن. مثلا Header و SubHeader و Folding و درست کردن جدول و…
یا مثلا درست کردن todo و تبدیل کردن اون TODO به DONE بدون اینکه بخوایم کلمه رو پاک کنیم و دوباره بنویسیم. (با یه key-binding اینکار رو انجام میده)
ثبت تاریخ (مثلا حتی تاریخ شروع و پایان) و زمان ددلاین (و بعدا سرچ کردن توی فایل برای پیدا کردن چیزهایی که ددلاینشون نزدیکه)

و احتمالا خیلی چیزا که خود من هنوز ازشون استفاده نکردم و نمیدونم!
یه نگاه به این لینک بندازید:

ایمکس، خفنترین ابزاریه که توی سیستمم دارم.
ولی org-mode به تنهایی چیزیه که خیلیا به خاطر اون، شروع به استفاده از ایمکس کردن!

5 Likes

اینم بگم که:

Don’t get me wrong: Emacs is a great operating system – it lacks a good editor, though.
— Thomer M. Gil

همین الآن دارم با این مساله سروکله میزنم. توی navigate بین فایلها و داخل خود فایل، خیلی اذیت میکنه و برای کسی که به Vim عادت داره، شکنجست. مخصوصا اگه درحال گشت‌وگذار توی یه پروژه‌ی جدید با یه structure جدید باشه و دقیقا ندونه هرچیزی کجاست و چیکار میکنه.

خلاصه ویم ادیتور خوبیه ولی فقط ادیتوره، ایمکس سیستم‌عامل خوبیه ولی ادیتور خوبی توش نداره.

2 Likes

بله ممنونم من خودم از ایدیتور ایمکس استفاده میکنم البته کانفیگ روش انداختم ولی بیشتر منظورم این بود ربطش به تقویت حافظه چیه org-mode

ربطی به «تقویت» نداره.
قضیه اینه که مغز ما، جاهای زیادی میره و فکر های زیادی توشه. اینو که کم کنیم، تمرکزمون روی موضوعی که الآن جلومون هست بیشتر میشه.
ربطی به «افزایش ظرفیت» نداره. صرفا «مدیریت منابع» هست :grinning:

1 Likes

آها الان گرفتم دقیقا همینطوره اگه موضعات مختلفی تو ذهن آدم نباش خیلی بهتر میشه تمرکز کرد البته به پیشنهاد یکی از دوستان یوگا هم کار میکنم خیلی بهتر شده ولی دوس دارم یه شب ره صد ساله برم :joy:

1 Likes