سلام به روبی 3

مثل اینکه ورژن preview زبان ruby 3 منتشر شده.

https://www.ruby-lang.org/en/news/2020/09/25/ruby-3-0-0-preview1-released/

انگار چند ماه پیش اومده بوده. چرا کسی ازش حرفی نمیزد؟! :smile:

2 پسندیده

Preview 2 چند روز پیش اومد
https://www.ruby-lang.org/en/news/2020/12/08/ruby-3-0-0-preview2-released/

3 پسندیده

مدل این ریلیز دادنشون بر اساس چیه الان preview نزدیک تره به ریلز اصلی یا ریلز کاندید؟

Preview قبل release candidate هستش

من release note رو ندیدم ولی بر اساس یه سری talk که از Sasada توصعه دهنده اصلی vm روبی دیده بودم توی ورژن ۳ کلا GIL حذف می شه و یه پیاده سازی فایبر اضافه می شه و همه چی بر اساس اون پیش خواهد رفت. می تونه خیلی جذاب باشه

3 پسندیده

امیدوارم با حذف GIL، و اضافه شدن فایبر، محبوبیتش بالاتر بره.
خیلی حیفه که ازش فقط توی وب استفاده میکنن اونم به لطف Rails.

2 پسندیده

خود ریلز رو با روبی نوشتن پویا عزیز و حتی متااسپلویت تنها انتخاب من در حال حاظر برای استارت اپ روبی

میدونم که لایبرری یک زبان رو با خود اون زبان مینویسن :sweat_smile:
مساله اینه که روبی، روی ریلز سواره! اینطور به نظر میرسه که روبی بدون ریلز، به هیچ دردی نمیخوره.
یه جورایی رابطه‌ی روبی و ریلز، شده مثل رابطه‌ی C و stdio.h

1 پسندیده

من خیلی از روبی تو زمینه غیر ریلز استفاده کردم

1 پسندیده

در موردش زیاد حرف زده شده، و چند سالی هست که منتظرش هستیم :slightly_smiling_face:

1 پسندیده

پویا جان اصلا اینطور که شما فرمودین نیست، روبی استفاده خیلی زیادی بجز وب داره و خیلی خیلی زیاد ازش استفاده میشه.

4 پسندیده

من خیلی وقته از ریلز استفاده نکردم و هیچ تعصبی ندارم اما کاملا با چیزی که میگی مخالفم و صد در صد اشتباهه. ریلز و روبی زیاد توی وب استفاده شدند مثل JS اما بجز وب استفاده های زیادی از روبی میشه، پیشنهاد میکنم کمی در این مورد سرچ کنی.

7 پسندیده

مثلا من یاد فریمورک‌های تست نویسی معروف روبی که حتی در زبان‌های دیگه هم استفاده میشن افتادم، خصوصاً برای تست‌های BDD.

2 پسندیده

اتومیشن، تست نرمافزار، مجازی سازی، تست امنیت، پردازش دیتا و خیلی چیزای دیگه

7 پسندیده

نسخه ۳ منتشر شد.

4 پسندیده

خوشم اومد امکاناتی که اضافه کردن جذابه. مخصوصا JIT

آقای سمیر میشه یه توضیح کامل در مورد امکانات جدید و تفاوت های روبی ۳ با سایر نسخه ها بدین ممنونم

والا من هنوز کامل نخوندم release note رو ولی این جور که بنظر میاد فیچر های خیلی خوبی اضافه شده. concurrency بهتر و JIT چشمم رو گرفت

2 پسندیده