فریز شدن صفحه بعد از بوت شدن لینوکس

سلام ، بعد از نصب لینوکس، سیستم عامل بالا میاد ولی چند ثانیه بعد صفحه فریز میشه و هنگ میکنه. بطوری که حتی موس هم تکون نمیخوره و ساعت هم عوض نمیشه. با توزیع های اوبونتو ، کوبونتو و مانجارو به همین نتیجه رسیدم.
لپتاپم قدیمیه . یک گرافیک آنبورد داره و یک گرافیک جدا هم داره. پرس و جو کردم ، گویا همین مسئله این مشکل رو ایجاد میکنه ولی راه حلی ندارم. ممکنه راهنمایی کنید؟

اول از همه لازم هست که لاگ های کرنل رو بدی. اولین کاری بعد از بوت می کنی باید اجرا کردن کامند زیر باشه و خروجیشو بعد از کرش کردن بده ببینم.

sudo watch -n 0.1 dmesg

مشكلي كه هست اينه كه صفحه فريز ميشه و هيچ كاري نميتونم بكنم
ولي ميتونم دوباره نصب كنم و بعد از نصب اين دستو رو اجرا كنم

دوباره نصب کردن تو لینوکس جواب نیست. از rescue mode بوت کن و لاگ ها رو چک کن و بوت مود کرنل رو بزار روی verbose تا لاگ ها رو ببینی

1 Likes

ربطی به دوتا کارت گرافیک نداره. قضیه فقط مربوط به Nvidia میشه!
احتمالش زیاده که به خاطر درایور نامناسب باشه. یعنی Nvidia روشن میشه و کار میکنه ولی درایور اشتباه براش نصب شده.

آخه گرافیک من رادئونه
البته یه گرافیک آنبورد هم داره

خب در طول تاریخ، با Nvidia مشکل داشتیم. برای همین حدث زدم شاید مشکل از اون باشه.
ولی فرقی نمیکنه. اتفاقی که میفته اینجا میتونه مربوط به چندتا چیز مختلف باشه (مثلا نصب نبودن یه لایبرری یا فعال نبودن یه ماژول کرنل) که یکی از این چیزها مشکل در درایور کارت گرافیکه.
حالا لاگهای dmesg رو باید نگاه کنید. اونجا دقیقا مشخص میشه که مشکل از کجاست.

خب مانجارو که فریز میشه ، وای وقتی گراب داره بوت میکنه دکمه e رو زدم ، یه فایل باز شد که یکی از خطوطش اولین کلمه‌ش linux بود و یک root id داشت (اگه اشتباه نکنم)
به آخر اون آی‌دی ۳ اضافه کردم و این shell برام باز شد

ولی دقیقا نمیدونم چه دستوری بنویسم
وقتی dmesg میگیرم حجم خروجی خیلی زیاده و عملا قابل خوندن نیست
البته شرمنده‌ام که سوالام خیلی مبتدیه ، قبلا لینوکس رو تجربه نکردم

مود کرنل رو روی verbose بذارید تا بتونین لاگ های زمان بوت شدن رو ببینید

برای دیدن «چند خط پایانی» از خروجی یه کامندی، میتونید اونو پایپ کنید به tail
مثلا:

dmesg | tail

اگه میخواید همشو داشته باشید و بتونید اسکرول کنید، بفرستیدش به less
مثلا:

dmesg | less

(و برای اینکه بپرید به آخرش، میتونید از key-bindingهای Vim استفاده کنید. یعنی Shift+g)

البته چیزی که اینجا میبینید، کمکی نمیکنه. درمورد rescue mode درست نمیتونم کمکتون کنم.