کتاب کلوژر برای دلیران

book
clojure

کلوژر ( Clojure ) یکی از زبان های مورد علاقه من هست و برنامه نویس های روبی‌هم عموما به این زبان علاقه دارن. چندین کتاب در این مورد مطالعه کردم اما کتاب کلوژر برای دلیران از همشون بهتر بوده. اگر علاقه دارید به کلوژر این کتاب رو حتما بخونین

واقعا ادم باید دلیر باشه تا باهاش در بیفته :smile:

شاید بنظر ترسناک بیاد ولی خیلی ساده و شیرینه. آگه روبی دوست داری احتمال زیاد از کلوژر هم خوشت خواهد اومد.

روبی رو کار میکنم ، البته هنوز خیلی وارد نیستم
من دات نت کار میکنم اما به روبی هم یه چند وقتیه علاقه مند شدم و شروع کردم :blush:
اگه میتونی مهندس یه مطلب خوب در مورد بالا اوردم ریلز روی سرور بزار ، خیلی دنگ و فنگ داره :smile:
ممنون

ایده خیلی خوبیه. حتما یه عنوان در این مورد به صورت ویکی اضافه می کنم

درود خدمت شما اگر امکان دارد یک توضیح کامل در این مورد بدید که برای چه کاری بیشتر استفاده می شود و چرا باید از این زبان استفاده کنیم و در کجا استفاده می شود و یک سری نمونه کارا که با این زبان بیشتر آشنا بشیم با تشکر

کلوژر زبانی از خانواده لیسپ هست و کاملا فانکشنال (Functional) . زبان قدرتمندی که تا آلان در سه بستر JVM ، CLR و بستر مختص به جاواسکریپت پیاده سازی شده و به راحتی می تونین از کتابخوانه های بسترتون استفاده کنین. مثلا می تونید کتابخوانه های Java رو توی برنامتون استفاده کنین. در پردازش موازی عملکرد فوق العاده ای داره و بر خلاف دستور زبان ترسناکش خیلی خیلی ساده هستش. می تونین هرجا که از Java یا مجموعه dotNet استفاده می شه از این زبان استفاده کرد. مثلا برای اندروید نرم افزار بنویسید

درود بر شما . آیا از این می شه با تلفیقی از روبی استفاده کرد . بنده کمی آماتور هستم . به صورت مثال اومدیم سایتی رو با ریلز درست کردیم پیاده سازی کردیم آیا مثلا جایی هست که از این زبان استفاده کنیم و کارایی اون سایت رو بالا ببریم

به عنوان مثال شما اومدید ملیون خط با ریلز یک کتاب خانه بزرگ مجازی رو زدید . و حالا اومید این زبان را فرا گرفتید چه کمکی می کنه به شما ؟ در این پروژه بزرگ برای بهینه سازی یا اضافه کردن کارایی

از اونجایی که این زبان کامپایل می شه و سرعت خیلی بیشتری نسبت به روبی داره ( البته فراموش نکنید روبی مزایای زیادی نسبت به این زبون داره اما سرعت جزء اونا نیست. که کاملا طبیعی هست) با این حساب شما می تونید کل پروژه رو با ریلز طراحی کنید بر روی بستری مثل JRuby و Torquebox که به شما این امکان رو می ده که از مزایای بی شمار ریلز بهرمند بشین. و قسمتهایی که به سرعت و یا پردازش موازی نیاز دارید رو از طریق Torquebox و Immutant با کلوژر به راحتی پیاده سازی کنید.

واقا سخته … ینی شاید بگم حتی بهش فکر هم نکنم … :smile:
اما کتابی که معرفی کردین بهتربن کتابه که دیدم .
خیلی جالبه

فکر کنم زبان خوبی باشه این جوری که تعریف کردید

اين كتاب خوبيه، منم خوندمش، همه قدرت lisp در ساده بودنشه.
باور كنيد برنامه نويسی فانكشنال از OOP ساده تره فقط يكمی متفاوت هست.
به دوستانی كه به برنامه نويسی تابعی علاقه دارن پيشنهاد ميكنم علاوه بر خوندن اين كتاب حتما Haskell رو هم امتحان كنن.
اينم يه كتاب خيلی خوب برای Haskell
http://learnyouahaskell.com/chapters

این کتاب برای شروع مناسبه؟

بله . خیلی سریع رفته سره اصل مطلب و زیاد هم طولانی نیست

به نظر شما ما تازه کارا با روبی شروع کنیم یا clojure من خودم مد نظرم اینه که با clojure شروع کنم

حتما با روبی. clojure مفاهیم خاصی داره شاید واسه شروع مناسب نباشه

فانکشنال رو میشه با مثال توضیح بدین تو نت واقفا مطلب خوبی در این مورد نیست

ميتونم مثال هاى زيادى بزنم اما بجاش پيشنهاد ميكنم كتاب هايى كه در پستهاى بالا هستند رو يكمى اولشون رو مطالعه كنيد، چون از مثال هايى كه من بتونم بزنم بهتر خواهند بود. بخصوص اون كتاب كلاژر براى دليران و كتاب هسكل كه تو پست من هست. رايگان هستند

همین کتاب های داخل لینکها اگه باشن سعی میکنم نگاه بندازم

بله لينك ها مربوط به نسخه انلاين كتابهاست كه كاملا رايگان هستند، هر جا مشكلى بود پرسيد