لینوکس و پایتون

سلام امیدوارم یه نفر باشه جواب بده
من با پایتونم روی لینوکس اوبونتو ۲۰.۰۴ lts یه مشکلی داشتم با دستور
sudo apt remove python3
اقدام به حذف کردم اما تست کردم حذف نشد
اومدم بیرون دیدم پایین دسکتاپم نصفش رفته
ریستارت کردم که دیگه محیط کاربریش کامل عوض شد و اصلا دیگه رمزمو قبول نکرد و دنبال راهکارش گشتم با کنسول اقدام به نصب اوبونتو دسکتاپ کردم
sudo apt install ubuntu-desktop
که اخطارای
unable to locate package
و یه ارور دیگه گرفتم کاشف به عمل اومد که پینگ بگیرم ببینم وصله نتم یا نه،که دیدم ارور میده
network is unreachable
لذا قطعه و وصلم نمیشه و اینو نمی دونم چیکار کنم که وصل از راه کنسول!

سلام.
اول اینکه چرا خواستید پاک کنید پایتون رو ؟

شما به شبکه وصل نیستید. فقط کافیه به شبکه وصل شید. احتمالا با پاک کردن پایتون network manager شما هم که از پایتون استفاده می کرده دیگه کار نمی کنه و باید با کابل به مودم وصل شید و dhclient رو اجرا کنین تا ip بگیرید و نصب کنین هر چی نیاز دارید

من با پایتون کار میکنم و داخل ترمینال که می نوشتم برای جابجایی توی خط از فلش ها که استفاده میکردم یه سری علائم عجیب تایپ میکرد به جای حرکت توی خط! مثل[.|=
یه همچین چیزی
برای همین فکر کردم امکان داره مشکل از پایتون باشه یه موقع تنظیمات دستوریش به هم ریخته باشه
باور کنین با کابل لن وصلم و تا قبلشم مشکلی نداشتم
این dhcilent رو چطوری اجرا کنم تو کنسول؟و نصب ها رو هم از کجا بدونم چه چیزایی نیاز به نصب دارن
مرسی

تازه با لینوکس آشنا شدید ؟

بله یک ماهه به لطف جادی میرمیرانی

خوب پیشنهاد می کنم این بار رو کلا از اول نصب کنین. برای درست کردنش هنوز دانش کافی رو ندارید.

اما در کل پیشنهاد می کنم در مورد لینوکس حتما یه کتاب بخونین که با آشنایی بهتری ازش استفاده کنین و لذت ببرید. و برای کار های ریسکی ای مثل پاک کردن پایتون یه مشورت قبلش بگیرید

1 Like

در ادامه، یه چیزی رو اضافه کنم.
وقتی کامندی رو اجرا میکنید، سیستم تصور میکنه که میدونید درحال چه کاری هستید و به عنوان کاربر، باید پیامهای سیستم رو مطالعه کنید.
مثلا وقتی sudo apt remove python میزنید، لیستی از چیزهایی‌که قراره پاک بشه بهتون نشون میده. اون لیست، خیلی بزرگه! واضحه که داره چیزهایی رو پاک میکنه که برای کار کردن به پایتون نیاز دارن. همیشه موقع اجرای یه کامند باید به مطالبی که نشون داده میشه دقت کنید.

نمیدونم توی اوبونتو چطوریه ولی اصولا وقتی برای اولین بار از sudo استفاده میکنیم، با این پیغام مواجه میشیم:

With great power comes great responsibility.
1 Like

سلام بسته های زیادی در اوبونتو هستند که به پایتون وابستگی دارند و برای مثال در اوبونتو:
gdm3 gnome-session gnome-shell
که مهم ترین هستند. لذا توصیه میشه با apt مجددا پکیج های حذف شده که شناخت دارید نسبت به اون ها رو نصب کنید، دستور زیر بسته های حذف شده رو به شما نمایش میده:

grep "remove " /var/log/dpkg.log

و اگر تنها همین بسته ها رو پاک کردید برای نصب هرچه که حذف شده:

sudo apt-get install `grep "remove " /var/log/dpkg.log | cut -d ' ' -f4 | cut -d ':' -f1 | sed ':a;N;$!ba;s/\n/ /g'`

برای مشکل مربوط به شبکه هم بهتره کارت شبکه متصل رو شناسایی کنید:

ip link show

فرض بر اینکه اسم دستگاه ما eth0 هست:

sudo dhclient eth0

من همچین تجربه داشتم فک کنم با نصب دوباره پوسته پیشفرضی که استفاده میکردین مشکل حل بشه

منظورتون اوبونتو دسکتاپه دیگه؟مشکل من الان اینه نمیتونم به اینترنت متصلش کنم تمام فایلامو حذف کردم کارت شبکه مثل اینکه حذف شده بحث اینه
باید متصل بشم تا دوباره دانلچد کنم هر چیزییی رو

مشکل این دوستمون اینه که جزئیات زیادی از نحوه‌ی فیکس سیستم رو نمیدونه. مثلا الآن مشکل اتصال به اینترنت هست که برای خودش داستانیه (با توجه به سخت‌افزار، ممکنه یه کم فرق کنه)
به نظر من هم همون نصب مجدد، بهترین راهه.

اوبونتو یک سیستم‌عامله. مجموعه‌ای از نرم‌افزارها.
پوسته منظور محیط گرافیکی این سیستم‌عامل هست. حالا ممکنه پوسته‌ی شما Gnome باشه یا KDE‌ یا XFCE یا یه چیز دیگه.
احتمالا Gnome‌ باشه.
(توضیح: احتمالا از ویندوز یا مک اومدید به لینوکس. توی اون سیستم‌عاملها، شما آپشنهای زیادی برای کاستومایز سیستمتون ندارید ولی توی لینوکس، میتونید مثل قطعات پازل، نرم‌افزارهایی که میخواید رو به هم وصل کنید و تهش برسید به چیزی که کاملا با لینوکس یک نفر دیگه فرق میکنه)

تمام فایلها حذف نشدن. فقط نرم‌افزارهایی که نیاز به پایتون داشتن.

توی لینوکس، واقعا چیزی به نام «درایور کارت شبکه» نداریم. خیلی با ویندوز فرق میکنه. درایور کارت شبکه‌ی شما (بهتره بگیم ماژولهای کرنل) سر جاشون هستن. فقط نرم‌افزار گرافیکی که وظیفه‌ی ارائه‌ی محیط GUI برای مدیریت اون سخت‌افزارها رو داره پاک شده.

یه کم سخته ولی سعی میکنم یه راه کوتاه برای اتصال پیشنهاد بدم. ولی نیاز داره که به یه ترمینال متصل باشید. حالا اگه محیط گرافیکی خاصی توی سیستم بالا میاد، اونجا احتمالا یه terminal emulator دارید. وگرنه با زدن دکمه‌های Alt+Ctrl+F1 (یا یکی از F2 تا F7) میتونید به یه ترمینال دستریس پیدا کنید و اونجا با وارد کردن یوزرنیم و پسورد، لاگین کنید.

دستگاه رو با کابل به مودم وصل کنید. (اینطوری راحتتره تا کانفیگ وایرلس)
توی ترمینال این دستور رو بزنید تا ببینیم HAL به کارت شبکه‌ی شما چه اسمی داده (HAL: Hardware Abstraction Layer):

ip addr

خروجیش چیزی شبیه به این میشه:

1: lo: <LOOPBACK,UP,LOWER_UP> mtu 65536 qdisc noqueue state UNKNOWN group default qlen 1000
    link/loopback 00:00:00:00:00:00 brd 00:00:00:00:00:00
    inet 127.0.0.1/8 scope host lo
       valid_lft forever preferred_lft forever
    inet6 ::1/128 scope host 
       valid_lft forever preferred_lft forever
2: eno1: <BROADCAST,MULTICAST,DYNAMIC> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state DOWN group default qlen 1000
    link/ether 78:24:af:43:d3:92 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff

اینجا داره میگه ما ۲ تا کارت شبکه داریم. یکی lo هست که بهش میگیم loopback device و مربوط به localhost و 127.0.0.1 میشه. (این به اینترنت وصل نمیشه)
دومی که برای من اسمش eno1 هست (احتمالا برای شما هم همین اسمو داشته باشه)، کارت شبکه‌ی سخت‌افزاری شماست که به مودم وصله.

با این دستور میتونید روشنش کنید:

sudo ifup eno1

(با ifdown میشه خاموشش کرد)
الآن اگه ip addr بزنید، خروجیش یه کم فرق میکنه و اطلاعات بیشتری زیر eno1 نوشته شده.

حالا اگه پینگ بگیرید، میبینید که به اینترنت وصل هستید.

ping -c 3 devheroes.club

اگه با این مراحل به اینترنت وصل نشدید، یه کم مساله پیچیده‌تر میشه.

اگه به اینترنت وصل شدید، باید نرم‌افزارهایی که پاک شدن رو نصب کنید.
این بخش رو واقعا نمیتونم کمک کنم چون نمیدونم چی پاک شده. ولی با این کامند شروع کنید:

sudo apt install gnome gnome-nettool gnome-software gnome-shell gdm3 network-manager-gnome

اگه همچنان به اینترنت دسترسی ندارید، پیشنهاد میکنم سیستم‌عامل رو از اول نصب کنید. این کاریه که هیچوقت نیاز نیست انجام بشه. هر بلایی سر لینوکس بیاد، میشه فیکسش کرد. ولی چون شما تازه با لینوکس آشنا شدید، احتمالا بهترین راه نصب مجدد سیستم‌عامل هست.

پانویس:

شاید زدن این کامند هم لازم باشه:

sudo systemctl restart networking

اگه توی کامند ifup به مشکل خوردید، اینو تست کنید.

1 Like

میشه یه کتابه قدر معرفی کنین؟ خودتون چی خوندید؟

من خیلی خیلی سال پیش یاد گرفتم. حقیقتش یادم نیست تایتل هایی که خوندم رو