پنل خورشیدی برای لپ تاپ

سلام. کسی هست که تا حالا لپ تاپ رو با پنل خورشیدی روشن یا شارژ کرده باشه؟ میخواستم بدونم پنل باید چه اندازه ای باشه تا لپ تاپ رو روشن کنه. یا اگه بر اساس نوع باطری لپ تاپ سایز پنل مشخص میشه، فرمولش چیه؟

میخواستم همچین کاری رو انجام بدم ولی ابزار و تجهیزاتش رو نداشتم و تجربیات الکترونیکم یه مقدار زنگ‌زدست :sweat_smile:

ولی درکل باید بگم که اولا که برای هر لپتاپی فرق میکنه. با توجه به ولتاژ مورد نیازش و البته آمپر مورد نیاز (بحث آمپر، هم مربوط به این میشه که چه مدت میخوایم روشن بمونه (آمپر-ساعت) و هم مربوط به اینکه چند آمپر به صورت لحظه‌ای میتونیم از مدارمون برق بکشیم بدون اینکه بسوزه یا خیلی داغ بشه)
مباحث خیلی زیادی توش دخیل هستن از جمله قدرت و راندمان پنلی که قراره باتری رو شارژ کنه (باتری که مربوط به پنل میشه. نه باتری لپتاپ. پنل برای خودش یه باتری میخواد. نمیتونیم برقی که از پنل میاد رو مستقیم بدیم به مدار تبدیل. چون پایدار نیست.) و مداری که قراره ولتاژ باتری رو تبدیل کنه به ولتاژ مورد نیاز لپتاپ و باید خیلی پایدار و دقیق عمل کنه وگرنه لپتاپ خیلی راحت میسوزه.

فکر میکنم خیلی راحتتر باشه اگه از روشهای معمول استفاده کنید و یه سیستم برق خورشیدی کوچیک (مثل همینایی که برای خونه راه میندازن) درست کنید که برق ۲۲۰ولت AC تولید کنه و بعد آداپتور لپتاپ (و چندتا وسیله‌ی دیگه) رو وصل کنید بهش.

لپتاپ من یکی از کم مصرف‌ترین لپتاپهاست. ۱۴ اینچه و پردازنده‌ی گرافیکی نداره. با این حال نیاز به ۲۰ ولت ۳.۲۵ آمپر داره. برای تجهیزاتی که من در اختیار دارم، این عدد بزرگیه.

درضمن. بعضی از لپتاپها (مثل لپتاپ من) نیاز به smart charger دارن. یعنی شارژری که بتونه با لپتاپ ارتباط برقرار کنه و ولتاژش رو با توجه به نیاز لپتاپ تنظیم کنه (سیستمش شبیه آداپتورهای موبایلی هست که قابلیت fast-charge دارن) و آخرین بار که درمورد پروتکلهای smart charge سرچ کردم، به نتیجه‌ی مطلوبی نرسیدم. یعنی نمیتونم بسازمش. (که باز برمیگردیم به روشی که گفتم. یه سیستم برق خورشیدی خانگی درست کنیم و با آداپتور لپتاپ، از برق ۲۲۰ولتش استفاده کنیم)

1 پسندیده

ممنونم برای توضیح مفصلت. یه فیلمی دیدم که توش یه نفر پنلو مستقیم به وسایل مختلف وصل میکرد و از باتری استفاده نمیکرد، آداپتور چرا. برای وسایلی که برق بیشتری استفاده میکردن پنلهای بزرگتری استفاده میکرد. ولی برقو تو باتری ذخیره نمیکرد. زیاد سر در نمیارم. خوب انگار با چنتا ازین شرکتایی که تو کار نصب پنل هستن باید تماس بگیرم.

لپتاپ خیلی حساس‌تر از لامپه. و البته گرونتر.

1 پسندیده