کدام محیط برنامه‌نویسی را برای روبی انتخاب کنیم

این متن به مرور تکمیل می‌شود

یکی از مزایای زبان‌های برنامه‌نویسی مشابه روبی و پایتون و … عدم وابستگی آن به یک IDE خاص است.
در زمان شروع به برنامه‌نویسی شاید یک ویرایگر متن ساده هم جوابگوی نیاز شما باشد .

تعداد زیادی محیط برنامه‌نویسی برای توسعه‌دهندگان روبی وجود دارد. و کافیست شما به سلیقه خود و در نظر گرفتن فاکتور‌های مهم از جمله امکانات، سرعت، میزان استفاده از منابع و … یکی از موارد را انتخاب کنید.

شاید برای شما جالب باشد که تعداد زیادی از برنامه‌نویسان روبی حرفه‌ای از IDE استفاده نمی‌کنند و به جای آن از یک ویرایشگر متن قوی با قابلیت‌های اضافی کمک می‌گیرند.

در این پست قصد داریم به مرور تعدادی از محیط‌های برنامه‌نویسی مناسب روبی را معرفی کنیم.

2 Likes

پس FG42 چی ؟؟؟ prelude و specemacs هم همینطور. Atom و Sublime هم یادت رفته.

1 Likes

خوب ایمکس و ویم و … بیشتر تکس ادیتور هستن گفتم اساتید اعتراض نکنن!

ویکی شد.

Ruby Mine از محصولات شرکت JetBrains هست که به صورت Out of The Box کار میکنه و شما لازم نیست برای شروع به کار باهاش پلاگین ها ابزار های خاص دیگه رو استفاده کنید
ابزار دیباگ و تستش واقعا کاربردیه و از فریم ورک ها و ابزار های دیگه مثل AngularJS , Puppet, Chef , Cucumber , Rspec به شکل درونی پشتیبانی میکنه
لینک سایت سازنده :JetBrains RubyMine.
برای شروع کار با روبی و اگه میخواید مجموعه کاملی از ابزار های Development و Deployment رو یک جا داشته باشید انتخاب خوبیه
و از معایبش میشه به اوپن سورس نبودنش و پولی بودنش اشاره کرد

2 Likes

به نظر من ruby زبونی نیست که احتیاج به IDE داشنه باشه همین sublime text عالیه ( قابلیت نصب پکیج هم داره angular sass emmet ,…)

2 Likes

درسته که تکست ادیتوره ولی به نظرم vim بهترین گزینه است که اکثر دولوپرهای حرفه ای ازش استفاده می کنند و دلایلش هم مشخصه تقریبا. به عنوان یه پیشنهاد خوبه دوستانی که تجربه دارند نحوه ی customize کردن vim رو برای روبی تو یه پست توضیح بدن. ممنون

یک تسکت ادیتور خوب مثل sublime text کافی هست خیلی لذت بخش تر و سرعت بهتری داره آدم حال می کنه کد می زنه احساس می کنه همه رو داره خودش می نویسی وقتی روبی ماین نصب می شه اصلا احساس کدنویسی ندارم فقط دارم تب می زنم یا اینتر :smiley:

آقا یه ادیتور خوب که با فارسی اوکی باشه سراغ دارید؟ یه چیزی تو مایه های sublime؟

@ahmad.pn چرا از Sublime استفاده نمی کنید؟

مگه sublime فارسی رو ساپورت میکنه؟ نکنه پکیجی چیزی داره واسش؟

تقریبا همه ادیتور ها از فارسی پشتیبانی می کنند

ای بابا پس چرا sublime من فارسی رو برعکس نمایش میده!!!

https://packagecontrol.io/packages/Bidirectional%20text%20support

2 Likes

@ahmad.pn اگر کاربر ویندوز هستی Notepad Plus Plus خیلی عالی هست فقط کافیه از منوی نوار ابزار, Encoding رو روی Encode in UTF-8 تنظیم کنی. پیشنهاد می کنم Atom رو هم حتما تست کنی . من بیشتر از Vim استفاده می کنم اما همیشه Atom و Sublime رو اماده کنار دستم دارم.

1 Likes

من Atom رو نصب نکرده بودم تا حالا . خیلی خوبه . من بیشتر از سابلایم باهاش حال کردم . در ضمن این مشکل RTL که سابلایم n ساله قراره حل کنه رو نداره .

روبی زبونی نیست؟؟
البته حرفت مال 4 سال پیشع

خب البته بعد از چهار سال :)))) منظور اینه که با پلاگین های سابلایم اوکیه (البته نظرم بعد از چهار سال الان روی vscode هست)