راهکار برای خواند کتاب های انگلیسی

دوستان تجربتون رو از خواندن کتاب های انگلیسی تو حوزه برنامه نویسی بگین
ابزار ها و راه های سریع خوندن کتاب های انگلیسی رو معرفی کنین ممنونم

اولین تجربم از کتابهای فارسی، کتاب جعفرنژاد بود. مربوط میشه به زمانی که نمیدونستم چقدر آدم بیسوادیه.
بعدش تقریبا هیچ کتاب فنی ترجمه‌شده‌ای نخوندم.

برای روان شدن توی خوندن متنهای انگلیسی، راهی بجز خوندن متنهای انگلیسی وجود نداره :upside_down_face:
حالا اون متن میتونه هرچیزی باشه. رمان، کتاب تخصصی یا مطالب داخل وبسایتها.
و منتظر نتیجه‌ی سریع نباشید. چندسال طول میکشه. بعد از چندسال که برگردید به کتابهای قدیمی متوجه میشید که اونموقع چقدر بیشتر درکش میکنید.

البته فقط کتاب نیست. پیشنهاد میکنم فیلمهای زبان اصلی هم ببینید. (فیلمهای هالیوودی بدون زیرنویس و talkهای کنفرانسهای برنامه نویسی)

2 پسندیده

ممنونم ولی بیشتر منظورم راهکار و ابزار ها برا ترجمه کتاب بود مثلا نرم افزار های کتاب خوان و دیکشنری کلا هر چیزی که به ترجمه سرعت میده

برای ترجمه قدیما از گوگل‌ترنسلیت استفاده میکردم. الآن یه kindle خریدم و کتابها رو اونجا میخونم و دیکشنری داره.
مگر اینکه منظور شما ترجمه‌ی جملات و پارگرافها باشه که اصلا حرکت خوبی نیست.
برای مدیریت کتابهای الکترونیکیم از نرم‌افزار Calibre استفاده میکنم. Viewer خوبی هم داره البته فرمت کتابهایی که میخونم PDF نیست و بیشتر فرمتهایی مثل Epub و Mobi و AZW استفاده میکنم.
نرم‌افزار Calibre، دیکشنری نداره ولی میشه روی کلمه کلیک کرد و با C+l (یا با گزینه‌های راست کلیک) کلمه رو ترجمه کرد که خود کار ترجمه رو انجام نمیده و وبسایت wordnik.com رو باز میکنه.

1 پسندیده

اگه میخوای زبانت قوی بشه خیلی زیاد ترجمه انگلیسی به انگلیسی رو بهت پیشنهاد میکنم
بهترین روشش هم نصب GoldenDict و استفاده از شورتکاتش هست، هر کلمه ای رو highlight کنی و Ctrl + c رو دوبار بزنی اون کلمه رو تو دیکشنری هایی که روش نصب کردی بهت نمایش میده
در ضمن GoldenDict روی repository رسمی اکثر توضیع ها در دسترسه، برای همین نصبش خیلی راحته

1 پسندیده

ممنونم آره دقیقادمنظورم همین بود

1 پسندیده

من تو گرامر خیلی ضعیفم فکر میکنم اولویت گرامر بلید باش

یه روش غیر مرسوم هم من پیشنهاد میدم که وقتی آهنگ گوش میدید تکستشم ببنید و سعی کنید بخونید . اتوماتیک کمک می‌کنه واسه تقویت شنیدار و صحبت .

نمونه اپلیکیشن مثلا musixmatch

یا توی یوتوب هنگام ویدیو دیدن ساب تایتل رو روشن کنید .

کلی راه هست رو هر ۴ مورد باید کار کنید .
قواعد . شنیدار . صحبت . نوشتن

اگه حوصله خواندن هم ندارید با یه سری ابزار و سرویس میتونید اونا رو صدا تبدیل کنید و به جا خواندن گوش بدین

3 پسندیده

روش تند خوانی Spritz با extension

هم من گاهی استفاده میکنم

2 پسندیده

اصلا غیر مرسوم نیست و خیلی هم جواب میده

1 پسندیده

وقتی برای اولین بار با گنو/لینوکس اشنا شدم و توزیع اوبونتو رو روی سیستمم نصب کردم هرچی اموزش فارسی لینوکس بود دیدم و از لحاظ محتوا غنی نبودن(در واقع خییلی ضعیف بودن) و تصمیم گرفتم از یک منبع انگلیسی یاد گیریمو شروع کنم
اولین کتاب انگلیسی که خودندم The Linux Command Line: A Complete Introduction بود کتاب رو پرینت گرفتم و خط به خط خوندم هرجا که نمفهمیدم ترنسلیت میکردم و معنیش رو زیر کلمه مینوشتم بعدا برای اینکه لغات بیشتر توی ذهنم بمونه با مقوا فلش کارت درست کردم و بعد از خوندن این مقاله با اپ anki اشنا شدم و الان خیلی وقته که ازش به عنوان فلش کارت استفاده میکنم

من تقویت زبان انگلیسی رو با حفظ کردن و بیشتر کردن دایره لغاتم شروع کردم گرچه که مشکل زیادی توی گرامر دارم ولی ازون جایی که من برنامه نویسی رو دارم با خوندن کتاب های انگلیسی یاد میگیرم کم کم گرامر هم یاد گرفتم
به نظرم سعی کنید یه جوری یاد گیری زبان انگلیسی رو با یادگیری برنامه نویسی با هم تلفیق کنید.

یه چیزی خیلی مهم رو هم بگم گرچه که به بحث ربطی نداره
من برای استفاده از اون کتابی که گفتم از نویسندش اجازه گرفتم و ایشون خیلی محترمانه اجازه دادن نمیدونم کارم درسته یا نه بعضی وقتا حس بدی بهم دست میده وقتی ایمیل هایی که به نویسنده ها میدم رو میخونم (اینکه توی یه شرایطی زندگی میکنم که خرید یک کتاب برام اصلا راحت نیست حتی اگه هم بخوام بخرم هم راهای زیادی نیست و …) امیدوارم روزی برسه که بتونم لطف همشونو جبران کنم.

3 پسندیده

عااالی🤗

1 پسندیده

چه قدر جالب، من تجربه مشابهی رو با سریال دارم
برای تقویت زبانم سریال friends رو با زیرنویس انگلیسی شروع کردم به نگاه کردن و کلماتی که بلد نبودم رو می نوشتم، فصل 1 و 2 از هر قسمت حدود 30 کلمه مینوشتم ولی به فصل 10 که رسیدم این تعداد به زیر 10 کلمه و بعضی قسمتا نهایتا به 15 کلمه رسید

3 پسندیده

من خودم کتابهای InAction رو خیلی دوست دارم و از خوندن دو کتاب SpringBoot InAction و Golang InAction راضی بودم .