مشکل با هر مونیتوری و یک راه حل عجیب!

سلام. سریع برم سراغ اصل مطلب.

چشمای من همیشه با هر مونیتوری مشکل داشت.
البته بستگی به نوعش هم داشت. Led کمتر و lcd و tft بیشتر. ( نور کم یا زیاد باشه، رنگ صفحه سیاه یا سفید باشه هیچ فرقی نداره )

چشمای من در حالت عادی اصلا مشکل نداره. به خوبی نزدیک و خیلی دور رو میبینیم. اگر 5 ساعت هم به کتاب نگاه کنم مشکلی پیش نمیاد.
ولی وقتی به مونیتور نگاه میکنم، انگار چشمام داد میزنن. بعد از 1 ساعت کار با صفحه lcd, چشمام به شدت خسته میشن.

توی اینترنت در موردش خوندم، چند نفر مثل خودم زو پیدا کردم که اینطورین.

چند روز بیش ی کار عجیب کردم. ی تلق زدم جلوی صفحه مونیتور. همه چی عوض شده بود. انگار دارم به کتاب نگاه میکنم. چشمام آروم بود…

شما این مشکل رو ندارید؟ اگر دارید چه راه حلی گاسش پیدا کردید؟

1 پسندیده

مانیتور های تخم مرغی قدیمی یه تیکه شیشه ای داشتن که با دوتا گیره وصل میشد بهشون . یه شیشه نسبتا تیره

من چندسال پیش این مشکلو پیدا کردم و تا همین امروز هم این مشکلو دارم.
یه مانیتور خوب گرفتم و مشکل حل شد. Asus ProArt PA248 و البته تمام مانیتورهای سری ProArt ایسوز. (یا هر برند دیگه‌ای که این فیچرها رو داشته باشه)

چندتا فاکتور خیلی مهم هستن.

• نسبت نور مانیتور به نور محیط. مانیتور نباید روشن‌تر یا تیره‌تر از کاغذ سفیدی باشه که کنارش نگه‌میدارید. (مثلا اگه با لامپ خاموش کار میکنید، نور مانیتور خیلی خیلی کم باشه ولی درکل بهتره لامپ اتاق روشن باشه)
  • رنگ آبی. اگه رنگ سفید (#FFFFFF) توی مانیتور شما با رنگ سفید یه کاغذ که کنارش نگه‌میدارید فرق داشته باشه، یعنی یه جای کار میلنکه. شرکتها همیشه مانیتورهاشونو طوری طراحی میکنن که یه مقدار نور فرابنفش داشته باشه و کلا نورش یه کم به سمت آبی تمایل داشته باشه. اینکار هم راحتتره (ledهایی که برای بک‌لایت استفاده میکنن لازم نیست چیز خاصی باشه) هم باعث میشه توی ویترین، بیشتر به چشم بیاد. (مانیتورهای سری ProArt هیچوقت توی ویترین و کنار مانیتورهای گیمری روشن نمیشن :wink:)
  • flicker-free اگه یه چیزی رو جلوی مانیتور تکون بدید و تصویر صاف دیده بشه، یعنی خوبه. لینک مثال

این چیزهایی بود که به مانیتور مربوط میشه.
یه سری مسائل دیگه‌هم هست مثلا اینکه نور به صورت مستقیم به صورتمون نخوره (لامپ جلومون نباشه) و انعکاس نوری که به مانیتور میخوره اونقدر زیاد نباشه که تصویر رو خوب نبینیم (باعث خستگی چشم میشه)، دیوارها و کلا محیط اطرافمون براق نباشه و چیزهای این مدلی.

اون مشکل تا حد زیادی توی مانیتورهای lcd حل شده. توی CRTهای نسبتا جدید (تولید ۱۰سال پیش) هم این مشکل وجود نداره و نیازی به اون شیشه‌ها نیست.

3 پسندیده

میتونید حدس بزنید چرا این مشکل با گذاشتن تلق جلو مونیتور تا حد زیادی حل میشه؟

به احتمال خیلی زیاد به خاطر اینکه جلوی فرابنفش رو میگیره. فرابنفش زیاد هم قوی نیست.

1 پسندیده

منم مشکل چشم و چشم درد و اینا رو دارم . این ف.لوکس تا جای قابله قبولی کمک میکنه کمتر چشم ازین بشه مخصوصا شب !

fixes this: it makes the color of your computer's display adapt to the time of day, warm at night and like sunlight during the day.
2 پسندیده

راستش این چند روزه من یکم توی اینترنت تحقیق کردم نتیجه اینطوری بود:

sprectrum-from-a-prism

مونیتور ها امواج فرابنفش ساتع نمیکنن. چشم های من به طول موج آبی حساسه.
از تلق های رنگی استفاده کردم. هرچی رنگ تلق از آبی و بنفش دور تر باشه، چشمام احساس راحتی بیشتری داره.

از عینک رنگی هم استفاده کردم. ولی چون عینک شکست نور داره، چشم هام جور دیگه ای خسته میشه.

این لینک رو که دادم نصب کن . قرمز می‌کنه . دقیقا منم همینطور نور آبی چشمامو خشک می‌کنه :woozy_face:

1 پسندیده

راستش تاثیر این نرمافزار های redshift به اندازه تلق نیست.
شاید به خاطر ساختار pixel ها هست

1 پسندیده

تا حالا به این مثله فکر نکرده بودم . حالته کلی به مرور زمان متوجه شدم مثلا من LCD monitor و صفحه کاملا مات مناسب هست برای . حس میکنم اینو علمی نمیشه بهش رسید چون رو انسان های مختلف ، کیس انتخاب هم مختلف میشه . شما از باز چند مدل رو امتحان کن ببین کدومش خوبه :sunglasses:

1 پسندیده

البته ی قابلیت هم هست توی اندروید رنگ آبی رو کم میکنه. اونم مفیده

این خیلی مسخرس.
توی هنه سایتا ها نوشتن که led و lcd فرابنفش ندارن.

ولی من ی بشقاب، ی تیکه پلاستیک شفاف، یا حتی تلق رو میزارم جلوی مانیتورم، چشمام احساس خیلی خوبی داره.

جالب اینه که هرچی اون جسم کلفت تر باشه بهتره :neutral_face:

من حتی اگر تو صفحه تاریک تاریک مثل این:

هم به مونیتور نگاه کنم چشمام خیلی زود خسته میشن.

این فقط مشکل من نیست. خیلی ها توی اینترنت هم همین مشکلو دارن و حتی بعضیا شغلشون رو عوض کردن…

اولا که مانیتورهای معمولی برای اینکه بتونن تصویر نشون بدن نیاز به backlight دارن و این بکلایت رو با استفاده LED تولید میکنن.
و اصولا دارن از LEDهایی استفاده میکنن که توی بازار پیدا میشه و مطمئنم این LEDها نور فرابنفش ساطع میکنن. (یه نمونش توی ویترین مغازه‌هاست که به صورت LEDهای نواری استفاده میشه)

ولی مساله اصلا این نیست که «آیا واقعا نوری با فرکانس پایینتر از ۴۰۰نانومتر تولید میکنن یا نه؟»
مساله اینه که چیزایی که توی اینترنت پیدا میکنیم درمورد «شرایط آزمایشگاهی» حرف میزنن. توی زندگی معمولی هیچوقت نمیشه روی این حرفها حساب باز کرد.
عدسی چشم ما جلوی نور فرابنفش رو میگیره. ولی بعد از مدتی ممکنه این خاصیتش رو یه مقدار از دست بده و یه مقداری نور رو عبور بده یا از طرف دیگه ممکنه شبکیه‌ی جشممون یه مقدار به امواج نزدیک به فرابنفش حساس بشه و اذیت بشیم. حالا ممکنه مثل من ۴۱۰ نانومتر هم آزاردهنده باشه براتون. (۴۰۰نانومتر شروع بازه‌ی نور مرعیه)

یه سری از شیشه‌های عینک، مثل شیشه‌های Anti-Reflective و البته Photochromic تمام طیف فرابنفش رو بلاک میکنن.
یه سری شیشه‌های عینک که با نام Blue-cut معرفی میشن، علاوه‌بر اون، تا ۴۲۰نانومتر (یه مقدار از طیف بنفش) رو هم بلاک میکنن. یه کم گرونتره ولی فکر میکنم ارزش داشته باشه.

image

2 پسندیده

یه تجربه‌ی شخصی دیگه.
بعضی از لامپهای مهتابی و لامپ‌های کم مصرف اصلا و به هیچ وجه چشم منو اذیت نمیکنن درحالی که بقیه رو حتی نمیتونم برای ۳۰ ثانیه تحمل کنم.
و بخش جالب داستان اینجاست که نور خورشید قطعا فرابنفش داره ولی هیچوقت در طول زندگیم اذیتم نکرده و من کسی هستم که از عینک آفتابی بدم میاد و هیچوقت استفاده نمیکنم.

اینو گفتم که بگم شرایط آزمایشگاهی توی زندگی واقعی فرق میکنه.

یه چیز باحال.
من عینک anti reflex دارم. از همونایی که انعکاس نور، روش به رنگ سبز یا آبی (یا بنفش) دیده میشه.
لامپهایی که چشممو اذیت میکنن، انعکاسشون روی شیشه‌ی عینکم بنفش دیده میشه. اونایی که اذیت نمیکنن، انعکاسشون سبز دیده میشه.

1 پسندیده

در ادامه حرف های شما
https://www.nelson-miller.com/why-do-lcds-require-a-backlight/

1 پسندیده

جالبه

2 پسندیده

این مطلب تاییدیه بر اینکه گفتم نور خورشید چشم منو اذیت نمیکنه ولی اکثر مانیتورها اذیت میکنن ولی همچنان خیلی دوست دارم دلیلش رو بفهمم :sweat_smile:
ممنون بابت لینک. مفید بود.

توی این مطلب نگفته که «قبل از خواب، یک ساعت کتاب بخوانید». من میگم!
کتاب خوندن توی نور کم میتونه به تنظیم شدن ساعت بدن (و ترشح هورمون ملاتونین) کمک کنه و آدم بفهمه که واقعا شب شده.
اگه اینم جواب نمیده، میتونید قرص ملاتونین از داروخانه تهیه کنید (نیاز به نسخه نداره و فکر نمیکنم خیلی گرون باشه. یه قوطی گرفتم فکر کنم ۱۰۰تا قرص داخلش بود ۶۰هزارتومن. البته اینجا ایرانه، قیمتها هیچوقت ثابت نیست) و قبل از خواب استفاده کنید.
این قرص خواب استفاده میشه مثلا برای کسانی که سفر‌های هوایی دارن و فکر نمیکنم ضرری داشته باشه چون به هر‌حال چیزیه که بدن انسان به طور طبیعی تولیدش میکنه و تا جایی که میدونم «محلول در آب» هست و از طریق ادرار دفع میشه.

3 پسندیده

من شیشه عینکم ‌Blue-Cut هست، قیمتش خیلی هم از انواع دیگه شیشه عینک بیشتر نیست. من خودم مشکلم با نوره، حالا هر نوری، کلا با نور زیاد مشکل دارم و نور مستقیم رو فقط در صورتی میتونم تحمل کنم که خیلی خیلی کم باشه، نور مانیتورم روی 0 درصده اما بازم صفحات روشن اذیتم میکنه، به خاطر همین قضیه نور که میگم شیشه عینک Blue-Cut که همین چند ماه پیش گرفتم هیچ تاثیری نداشته روی مشکلم.
پیش چشم پزشک که رفتم گفت جنس اشک چشمت خوب نیست، چربیش کمه و خیلی زود تبخیر میشه برای همین نور چشمتو اذیت میکنه، متاسفانه با قطره و پمادی که داد هم خوب نشد.

بعد در مورد Blue-Cut بعضیا می‌گن فقط باید در شرایط خاص استفاده بشه نه استفاده مداوم روزمره، میگن یه سری نور مفید برای چشم هست که اونا رو هم فیلتر میکنه برای همین باید فقط موقع استفاده از کامپیوتر عینک با شیشه Blue-Cut زده بشه.

2 پسندیده

منم مشکل با کنتراست بالا داشتم. یعنی نور مانیتور اگه یه کم از نور محیط بیشتر بود اذیت میشدم. (چشمم آستیگمات هست. شاید بخشیش به خاطر این باشه)
دوتا کار برای بهتر شدن مشکلم انجام دادم (به پیشنهاد چشم‌پزشک) شستشوی چشم با شامپو‌بچه (با چشم بسته به مدت ۵ دقیقه غده‌های اشک رو ماساژ بدید) و گرم کردن چشمها (با نگه‌داشتن دست روی چشم به طوری که به چشم فشار فیزیکی وارد نشه) اینم به مدت چند دقیقه. هم تاریکی باعث کم شدن درد میشه و هم گرم شدن چشم باعث بهتر شدن ترشح اشک چشم میشه.
البته از اشک مصنوعی هم استفاده میکردم.

مشکلم هنوز کاملا برطرف نشده ولی تحملش خیلی راحتتر شده برام.
فقط وقتی که خوابم کم میشه اذیت میشم. توی روزهای عادی مشکل خاصی نیست.

با توجه به چشم‌درد و کمردرد و گردن‌درد و مچ‌درد و البته فشار روانی، آیا شغل ما جزء مشاغل پرخطر به حساب میاد؟ :sweat_smile:

2 پسندیده

چه قدر جالب، در مورد این قرص سرچ کردم، اکثر جاها نوشته بودن بر خلاف بقیه قرص های خواب فقط ساعت بدن رو تنظیم میکنه و وابستگی نمیاره، در مورد مضراتش هم نوشتن ضرر خاصی مشاهده نشده اما تحقیق بلندمدتی هم تاحالا انجام نشده که مطمئن بشن.
فقط این که گفته شده عوارض جانبی ای گزارش شده که مال خود قرص نبوده و مربوط به افزودنی ها و مواد نگهدارنده بوده برای همین باید از شرکت سازنده معتبر خریداری بشه.

1 پسندیده