هوش مصنوعی و بازار سرمایه

سلام بر دوستان عزیز
آیا نرم‌افزاری وجود داره که با استفاده از اطلاعات موجود در بازارهای سرمایه گذاری آینده این بازارها را پیش‌بینی کنه یا کلا ماهیت این بازارها اینجوریه که غیرقابل پیش‌بینی باشند؟
مثلا قیمت آینده یک سهام یا قیمت فلزات گران قیمت یا نفت و محصولات پتروشیمی را با استفاده از اطلاعات و اتفاقات گذشته و روز دنیا پیش بینی کنه
و این که تحلیل داده های این بازارها و پیش بینی آینده اون در کدام حوزه ی برنامه نویسی قرار میگیره؟
هوش مصنوعی، بیگ دیتا، یادگیری ماشین و… یا همش با هم:thinking::chart_with_upwards_trend::chart_with_downwards_trend::exploding_head:

1 پسندیده

با سلام.
در این شرایط که فرمودید در حد صد در صد خیر. توضیحاتی که فرمودین در ارتباط با تحلیل فاندامنتال هست تقریبا . به این خاطر که اتفاقات گذشته مجدد تکرار نمیشن و همینطور اتفاقات جدید پیش میان.
گرچه میشه نرم افزار هایی ایجاد کرد که بشه راحت تر بررسی هارو انجام داد اما پیش بینی ها میتونن خطا داشته باشن.
برای مثال در زمان مورد هدف قرار دادن سردار سلیمانی از سمت امریکا ، با یکی از دوستان بررسی کردیم چه اتفاقی برای فردای اون روز و روز های بعدی بورس میفته ، اما همه چیز اشتباه در اومد چون اصلا اتفاقی نیفتاد، بورس تعطیل شد ! .
برای مثال نفت بشدت اومد پایین و هیچ نرم افزاری قادر به محاسبه ی این نبود چون تا به حال اینطور نشده بود و تا به حال ویروس کوید-19 نبود.
گرچه باز هم میشه نرم افزار هایی رو ساخت ولی براش کار نکردم تا به حال.
همه ی نرم افزار ها قابلیت ایجاد هوش مصنوعی دارن چون قراره شما بهشون بگین در فلان موقعیت چه بکنن و یا در فلان موقعیت چه شد.
اما برخی زبان ها خب برای بررسی داده ها و هوش مصنوعی ساخته شدن. مثل لیسپ ( Lisp ) . که ان شا الله اگر بشه قرار هست بعدا روش کار کنم . ویژگی های جالبی داشت.
امیدوارم عزیزانی که در این راه تخصص دارن هم شمارو راهنمایی بفرماین.
صرفا خواستم کمی از بورس بگم و یک زبان برنامه نویسی رو اطلاع بدم.
موفق باشین.

3 پسندیده

خب چیزی که شما دنبالش هستید وجود داره ولی مسلما نه به این دقت. پر از اشتباه هست و نقصهای زیادی داره.
الآن از نرم‌افزارهای این مدلی استفاده میشه توی بورسهای خارج از کشور و سیستمش اینطوریه که الآن مبلغ ۱ملیارد دلار سرمایه گذاری میکنه روی سهام فلان شرکت و بعد از ۱ ثانیه اون پول رو بیرون میکشه و روی یه شرکت دیگه سرمایه‌گذاری میکنه و توی این ۱ ثانیه، ۵دلار سود میکنه!

برای ساخت این نرم‌افزارها، از شبکه‌های عصبی (neural networks) استفاده میکنن برای بررسی قیمت سهام‌ها در چندسال گذشته، از natural language processing استفاده میکنن برای خوندن اخبار روزنامه‌های مطرح (این اخبار روی ذهن مردم تاثیر میذاره و باعث میشه با اشتیاق برن سراغ یه سهامی یا از ترس ورشکست شدن، یه سهامی رو بفروشن. همچین اتفاقاتی خیلی زیاد توی بیتکوین افتاده!) و درکل باید نرم‌افزارمون بتونه کلماتی که توی اخبار نوشته میشه رو درک کنه، وزن (شدت) کلمه و جهت (مثبت یا منفی بودن) متن رو بفهمه و درکل چیزهای این مدلی.
بعد با توجه به اینا تصمیم بگیره.

از اونجایی که شبکه‌ی عصبی مثل یه جعبه‌سیاه رو داره و دیباگ کردنش تقریبا غیر ممکنه، زیاد ازش خوشم نمیاد. البته ساختنش خیلی راحته، حتی راحتتر از ستاپ کردن وردپرس :neutral_face:
پس هرچیزی رو که خودمونم نمیتونیم درک کنیم رو میسپاریم به neural networks. مسخرست، جوابی که میده هم هیچوقت دقیق نیست ولی میتونه تا حدودی درست باشه.
روش دیگه، ساخت یه expert system هست که در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ میلادی بهترین و تنها راه برای ساخت هوش مصنوعی بود. همین باعث شد که اسم Lisp و Prolog توی این زمینه‌ها مطرح بشه (لیسپ بیشتر در امریکا و پرولوگ بیشتر در شرق آسیا) به این معنی نیست که این دو زبان، برای هوش مصنوعی ساخته شدن یا برتری خاصی نسبت به زبانهای دیگه دارن (حداقل توی neural network). به این خاطره که با این زبانها میتونیم به دو روش متفاوت، expert system درست کنیم. (و درست کردنش نیاز به چندتا دانشمند و متخصص در اون زمینه داره که الگوریتمهایی رو بسازن و ما پیاده‌سازی کنیم. پس حیلی سخت و زمان‌بر و گرونه)

لیسپ اینطوریه که «کدی میزنیم که کد بزنه» (مکرو‌های لیسپ)
پرولوگ پارادایم logical programming داره، یه دنیایی رو براش توصیف میکنیم و توی اون دنیا برامون pattern پیدا میکنه و جواب سوالهامون رو میده. (درحد hello world باهاش آشنایی دارم)

اینا رو توضیح دادم که بگم ۲ تا راه برای ساخت هوش مصنوعی وجود داره.
۱- روش راحت، که میشه ساخت یه شبکه‌ی عصبی و تعلیم دادنش با استفاده از آمارهای موجود و امیدوار باشیم درست کار میکنه.
۲- روش دقیق، که میشه ساخت expert system و خیلی سخت و خرجش بالا میره و واقعا کسی اینکار رو انجام نمیده!

چندوقت پیش بهم پیشنهاد ساخت یه همچین سیستمی شد. یه چیزی که با هوش مصنوعی وضعیت بازارهای سهام رو پیش‌بینی کنه. اینطور که بهم گفتن، آمار کامل دارن و یه سری فرمول هم هست (دقیقا نمیدونم چیه!) ولی قبول نکردم.
چون واقعا کار دقیق و درستی ازآب در نمیاد و میترسم از دردسرهای آینده.
همونطور که @dashjalal گفتن، هیچکسی فکرشو نمیکرد کرونا بیاد و قیمت هر بشکه نفت بشه «منفی ۳۷ دلار».
و وقتی شما پول گرفتی برای ساخت یه نرم‌افزار که قراره آینده رو پیشگویی کنه، وقتی کرونا میاد همه بهت چپ‌چپ نگاه میکنن انگار تو خفاش خوردی.

من یه بار همچین چیزی درست کردم برای بیتکوین.
دیتای ۶ماه رو با یه سری api دریافت میکردم (قیمت و میزان hash-rate و خیلی چیزای دیگه) و با اونا یه شبکه‌ی عصبی درست کردم.
قیمت ۳۰ دقیقه‌ی آینده رو خوب پیش‌بینی میکرد (مثلا با دقت ۹۹.۴درصد) ولی هرچقدر زمان جلوتر میرفت خطاش بیشتر میشد.
البته خیلی ساده بود و اعداد رو قبل از وارد کردن به شبکه‌ی عصبی، پردازش نمیکردم (مثلا شیب خط یا نوسان به نسبت میانگین ۲۴ساعت گذشته و چیزهای این مدلی رو پردازش نمیکردم چون یه کم سخت بود. فقط خود اعداد رو وارد برنامه میکردم) و با pre-process میتونست نتیجه‌ی بهتری بده.
به‌هرحال پروژه‌ی باحالی بود.

3 پسندیده

گفته های شما وجود داره ولی در او ن حدی که شما فرمودید فقط استادان تئوری بازی ها میتونند پیش بینی کنند که اونم تو دنیا انگشت شماره و از دانششون اکثرا سیاستمدارها استفاده میکنند و فکر نکنم اصلا خوششون بیاد این دانش رو در معنای واقعی دوست داشته باشند با کسی به اشتراک بزارند . کتاب های زیادی در مورد تئوری بازی ها و استفادش در بازارهای سرمایه و حتی ترکیبش با یادگیری ماشین و هوش مصنوعی وجود داره و اگر به این حوزه علاقه مندید پیشنهاد میکنم قبلش در ریاضیات تسلط پیدا کنید . البته فکر نکنم کسی به تنهایی بتونه سیستم کاملی طراحی بکنه چون انقدر متغیر وجود داره و باید داده سازی کنید که وقت واقعا زیادی میخواد . از شرایط آب و هوایی گرفته تا شخیصت عوامل موثر و تاثیرات خارجی وو … باید همشون رو عدد کنید .
یادم نمیاد کجا خوندم اما یادم میاد یک بار استادان تئوری بازی ها برای پیش بینی آینده روسیه حتی مدل کت و شلوار پوتین و جاهایی که زنش خرید میکنه و … رو حتی تبدیل به داده کرده بودند تا کمترین میزان خطا رو داشته باشند حالا دیگه مابقی رو خودتون حساب کتاب کنید

2 پسندیده

راستی برای اینکار نیازی به دانش برنامه نویسی نیست اگر تئوری امواج الیوت رو یاد بگیرید البته درست ، میتونید آینده قیمت ها رو با خطای خیلی خیلی کمی پیش بینی کنید . من یه مدتی داخل یه شرکت سرمایه گذاری کار کردم و تا حدودی آشنایی دارم ، اونجا با سبک گلن نیلی کار میکردند که خودم هم علاقه مند شدم اما خیلی سخته و کسایی هم که واقعا بلدند نه آموزشش رو میزارن نه چیزی میگن و اکثر اموزش های موجود در حد ابتدایی اند . اگر دوسال تلاش مستمر کنید میتونید درش تقریبا کمی حرفه ای بشید و راحت اینده قیمت ها رو پیش بینی کنید اما اعصاب میخواد و طاقت فرساست. داخل شرکت تحلیل گرانی بودند که مثل ابخوردن قیمت ها رو پیش بینی میکردند حتی یادم میاد یک بار خواستم تو بورس سهام بخرم گفت اینو نخر قدرت حرکتشو از دست داده 40 درصد بالاتر نمیره و تا بره هم زمان زیادی میکشه و بعد میریزه !! خب گفته های اون همش راست از آب در اومد و دقیقا ریخت اما نامرد یادم نداد :upside_down_face:

یکی هم اینو اضافه کنم اگر منظورتون بازارهای داخلیه بهتره سفته بازی یاد بگیرید یا به بالا وصل بشید و اخبار رانتی داشته باشید مابقی چیزها قیل و قال و سوسول بازی اند . بتونید با دوسه تا سفته باز دوستی کنید سودتون تضمین شده است . علاقه زیادی به این چیزها ندارم اما داخل اون شرکت سرمایه گذاری خیلی خیلی چیزها یاد گرفتم و دیدم که واقعا برای خودم استادی شدم . اصلا این داستان کد و به کد و … از نزدیک ببینید خندتون میگیره . سهام دارها رو عین میمون بازی میدن .

2 پسندیده

با سلام .
دوست عزیزمون @mortezaKcode کمی اصل موضوع به گمراهی کشیده شد.
درخواست دوستمون ساخت نرم افزاری با شیوه ی پیش بینی از طریق هوش مصنوعی بود. دقت کنید چیزی به اسم هوش مصنوعی به هیچوجه در نرم افزار های فعلی بازار سرمایه ی ایران وجود نداره و تنها چیزی که توی فاکتور های نرم افزاری بازار سرمایه ی ایران میشه دید اینه که نهایتا میگه آستانه ی افت و خیز این سهم برای فردا بین اینقدر تا اینقدر هست. که این خارج از بحث هوش مصنوعی هست.
در رابطه با تئوری هایی که فرمودید ، سرچی کردم و کاملا در ارتباط با تحلیل تکنیکال هستن و این یک بخش کوچیک از سوال دوستمون هست. در بحث پیش بینی ها یکی اصلی ترین موارد کنترل روی بحث تحلیل فاندامنتال هست که اصلا توی ایران اسمی نمیدونم چرا ازش زیاد نمیاد. همه گیر دادن به اسم تحلیل تکنیکال . شاید اسم “تکنیکال” قشنگه !
تحلیل تکنیکال تا دو قدم پیش رو ، رو نشون میده اما برای پیش بینی های دیگه باید تحلیل های دیگه ای رو هم تونست انجام داد. گاها اسم تحلیل بنیادی به گوش میخوره که این خودش یک قسمت از تحلیل فاندامنتال باید حساب بشه و اصلا به تنهایی اسمی نباید داشته باشه انگار .
در رابطه با اینکه دوستتون در اون شرکت چطور اونطور پیشنهادی دادن ، چیز خاصی رو یاد نداشتن. فقط در بازار حضور داشتن. حضور بر میگرده به تحلیل فاندامنتال که در ارتباط با آینده ی غیر فهم و دسترسمون می تونه باشه ( غیر فهم از نظر تحلیل تکنیکال و منطقی ) . تجربه و شناخت و حس کردن بخشی از بازار قسمت مهمی از تحلیل فاندامنتال هست.
چیزی که دوستمون میخوان ، یک نرم افزار با قابلیت توانایی استفاده از داده ها هست حتی طوری که بشه پیش بینی های قبلی رو هم به صورت داده در اختیار بگیره.
انجام میشه اما چون به درک انسانی به هیچوجه نزدیک نمیشه چون خود یادگیر نیست و حتی نمیشه ، باید براش در هرلحظه که اتفاقی رخ میده توانایی هایی رو به وسیله ی کدها اضافه کرد.
این یعنی همون هوش مصنوعی . کاری که گوگل با ربات منشی تلفنیش انجام داده تا خودش زنگ بزنه و وقت آرایشگاه بگیره و چند دقیقه با یک فرد زنده صحبت کنه . اینقدر بهش گفته شده و کد نوشته شده در فلان زمان باید از فلان کلمه و جمله استفاده کنی و اگر چنین صوتی رو دریافت کردی فلان صوت رو ارسال کنی که تونسته به این قدرت برسه. و برنامه نویس های اون ربات اگر لحن دیگری و صوت و کلمات دیگری از سمت آرایشگر دریافت کنن اون رو داخل دیتابیس قرار میدن با تعداد زیادی کلمات لازم برای پاسخ مناسب با فلان کار.
در رابطه با سود در بازار سرمایه ی ایران ، تنها هم باشین و با کسی در ارتباط نباشین می تونین کار کنین و سود کنین. شرایطی فراهم شده که همه چیز کمی خنده دار شده و اگر کمی قدرت دقت داشته باشین همه چیز در دسترستون هست.
در چنین حالتی میشه نرم افزاری با هوش مصنوعی ساده تر اما تا حدی بدرد بخور ایجاد کرد.
تئوریش و مراحل و الگوریتمش رو یاد دارم اما اینکه باچی ساخته بشه رو خیر و برنامه نویسیش رو یاد ندارم ( خسته نباشم ) .

1 پسندیده

من یه توی این زمینه کار کردم و فقط می تونم بگم که وقت تلف کردنه. هر چقدر هم که نرم افزارتون خوب باشه ( که به خاطر ماهیت این بازار غیر ممکن هست ) سورس دیتا اینقدر گرون هست که عملا نمی تونین راه بندازین چیزی بدون هزینه خیلی زیاد.

2 پسندیده

تحیلیل تکنیکال برای معاله کوتاه مدت مثلا day trading و swing trading استفاده می شه که تحلیل فاندامنتال هیچ کاربردی نداره. در عوض تحلیل فاندامنتال توی سرمایه گذاری میان مدت و طولانی مدت استفاده می شه که تحلیل تکنیکال کاربرد چندانی نداره.

2 پسندیده

گفتم که نظریه بازی ها

در بحث پیش بینی اصلی ترین فاکتور اوضاع سیاسیه دوست عزیز و این نکته طلایی رو از من داشته باشید که تحلیل فاندامنتال در بازار سرمایه بخصوص اونم ماله ایران عملا بدرد نمیخوره و همین الان میتونم شرکتهایی معرفی کنم که بنیادی ان و کاملا در ضرر و شرکتهایی معرفی کنم که وجود خارجی ندارن فقط تو کاغذ ثبت شدن و با قیمت بالا خرید و فروش میشن و بنده با بررسی همین الگوها چه سودهایی که نکردم

دوست عزیز گسترش دهنده های تئوری امواج الیوت تا بازار 25 سال بعد رو با دقت پیش بینی کردند که میتونید به کتابهاشون مراجعه کنید و بخونید .

این رو بهتره جواب ندم و حقوقی بالای اون فرد خودش مشخص کننده بود که چیزی میدونه یا نه

بنده هم عرض کردم که فعلا کاملترین تئوری که میتونه آینده رو پیش بینی کنه تئوری بازیهاست که متاسفانه شما آشنایی ندارید یا آشنایی بسیار کمی دارید .

در این مورد کاملا با شما موافقم و الان کافیه چشمهای خودتون رو ببندید با انگشت از لیست نمادها یکی رو انتخاب کنید و بخرید و شروع کنید به کسب بود :grin:

:laughing: :laughing: اصلا فکر نمیکردم تو این مباحث هم ورود داشته باشید :sweat_smile: طولانی مدت الیوت جواب میده اما خیلی سخته و پیشنهاد میکنم با توجه به اینکه برنامه نویس بسیار قهاری هستید الیوت در سبک گلن نیلی رو امتحان کنید و براش یک نرم افزار تشخیص خودکارم بنویسید و زحمت نباشه بدید ماهم استفاده کنیم :upside_down_face: راستی خوشحال میشم تئوری بازی ها ورود کنید و دستاوردهای شما جذاب میشه

والا اینکار رو کردم قبلا. مدت خیلی زیادی رو صرف همین داستان کردم. اما نرم افزاری نیست که ۱۰۰٪ دقیق باشه. هیچکس نمی تونه ۱۰۰٪ دقیق باشه. من تریدر خفنی نیستم اما خوب خیلی دنبالشم و خیلی مطالعه دارم تو این زمینه. خفن ترین ها هم نهایت درصد موفقیتشون ۷۰٪ تا ۸۰٪ هست. خیلی چیزای زیادی الان تو دنیا هست که می تونه بازار رو تحت تاثیر قرار بده. خیلی از این اگریتم ها برای بازه های زمانی خیلی خاص می تونن جواب بدن اما خوب یازم ۱۰۰٪ نیستن. حداقل من این جوری ندیدم. :wink:

2 پسندیده

بله گفته های شما کاملا درسته و هیچ وقت نمیشه کامل بازار رو شکست داد و همین خیلی جذابش میکنه ، بحث به بیراهه کشیده شد ولی خیلی دوست دارم سبک معاملاتی شما رو بدونم ( خودم بیشتر با الیوت و پرایس اکشن کار میکنم ) ،
اگر وقت کنید این کتاب رو مطالعه کنید :

روی خود من که خیلی تاثیر گذاشت و نویسنده پیش بینی هایی انجام داده که چیزی بجز تعجب و حیرت باقی نمیمونه

خیلی عالیه. حتما مطالعه می کنمش سر فرصت. ممنونم بابت معرفیش

درست میفرمایید ولی این دو از هم جدا شدنی نیستن . هرچه عرض کردم در رابطه به جو فعلی جوگیر ایران هست و ایرانی های عزیز جو گیر .
در بورس ایران تحلیل فاندامنتال گاها بهتر جواب میده . به دلیل همین بحث جوگیر بودن . برای مثال در خریدی که مدتی پیش داشتم اکثریت ضرر داشتن . بنده سود کردم . تحلیل تکنیکال تماما باید بر اساس یک سری فاکتور های فاندامنتال بررسی میشد .
این دو از هم جدا نیستن .
دقت کنید ، شاید گاهی تحلیل تکنیکال برای سه ماه دیگر شما سود دهی داشته باشه و تحلیل فاندامنتال برای دو روز دیگر شما.
معنی و مفهوم فاندامنتال توی خط قبلی من هست. متاسفانه هر روز یک معنی لغوی براش پیدا میشه. فاندامنتال و تکنیکال یک توضیح دو خطه نیستن. برای هر کدوم در حد کتاب میشه توضیح گفت. اینجا هست که تفاوت بین دونستن و یاد داشتن و تخصص داشتن رو میشه فاصله گذاری کرد.

با سلام @mortezaKcode . غیر از اینکه کلا موضوع اصلی سوال دوستمون و اصل تاپیک رو به گمراهی کشیدید باید گفت که هی داره گمراه تر میشه با جواب هایی که ما باید به شما بدیم.
در جواب کلیه ی متونی که فرمودید ، موارد و کتاب هایی که فرمودید از ده سال پیش تقریبا بدقت مطالعه می کنم. برای تکمیل این موارد و شناخت بازار ایران به دلیل موجودیت انسانی بحث ، روانشناسی رو هم از همون موقع بسط دادم به این مطالعات.
شما بنده رو نمیشناسید به همین خاطر به این راحتی و به لحن بازاری جواب میدید.
به دلیل وجود هیجانات زیاد در نسل ایرانی ، بیشترین تحلیل بدرد بخور تحلیل فاندامنتال هست ( باید پرسید کسی اصلا میدونه تحلیل فاندامنتال چیه. درسته توضیحات زیادی و آموزگاران زیادی براش پیدا شدن. معنای لغوی خیر، توصیف و تشریحش یعنی چی ) مگر اینکه بخواین به همین روش کوچه بازاری فعلی بورس ایران ادامه بدید. دقت کنین تخصص یک سمت هست و منطق و روال بازار و اینکه الان اینکارو انجام بدم که حقوقی ها انجام میدن، سمت دیگه .
شما به من گفتید متوجه نشدم و اطلاعاتی ندارم و طوری که انگار تازه کارم . اگر کلیت بحث من رو متوجه میشدید نظر دیگه ای میدادید. موضوعات مختلفی رو عرض کردم که همه تکمیل کننده ی هم بود و شما تکه تکه ریپلای کردید .
تئوری بازی ها نقشی برای یک نرم افزار در بین واکنش افراد ایرانی به هیچوجه نداره.
هرکتابی هر منبعی جواب عکس به صورت کلی و نه جزئی میده در ایران. ایرانی ها سرشار از هوش هیجانی (EQ) به کار گرفته نشده هستن. فهم و درک این مورد به صورت دقیق میتونه حداقل 20 درصد بازده شمارو بالا ببره. فقط به عنوان یک مثال کوچیک : سیگنال های بسیار تاکید شده از منابع بسیار تاییده شده ای که سود های میلیاردی داشتن در گذشته دریافت شد. در آخر بنده سود کردم و این عزیزان ضرر و یا سود بسیار ناچیز و اصلا در حد هیچ. ای کاش میدونستید این عزیزان چه کسانی بودند ولی نمیدونید.
این که در این لحظه تونستم به این سود برسم و اینکه بزرگان قدیمی کاری ضرر هم بکنن که عزیزان حقوقی هم بودن نه حقیقی ، صرفا بر میگشت به یک سری واکنش های هیجانی که ایرانی ها معمولا دارن که در رابطه با اونها در یک سری مقالات چیزهایی رو نوشته بودم.
من این بحث ای کیو ( EQ و نه IQ ) رو در بحث تحلیل فاندانتال جا میدم و وارد میکنم چون به صورت کلیت در کنار هم هستن همیشه.
یکجا گفتید “بهتره این رو توضیح ندم و حقوقی بالای اون فرد مشخص کننده ی این بود که میدونه یا خیر”.
تنها جوابی که میدم این هست که برگردید به چهار روز پیش که هیجانات افراد چه نوساناتی رو پیش آورد که خیلی از عزیزان حقوقی هم ضرر کردن و یا برنامه هاشون تغییر کرد و از سودی که میخواستن بگیرن برای مدتی فاصله گرفتن. این رفتار هیجانی در دسته ی روانشناسی و رفتارهای روانشناختی مورد بررسی قرار میگیره. صرفا اینکه در بازار ایران فعال باشیم یا حتی بین الملل کافی نیست. صرفا اینکه دو سه کتاب در مورد نظریه ها بخونیم کافی نیست. که اگر کافی بود تحقیقات دیگه لازم نبود که مثلا بنده بلند شم پنج سال سر موضوعی در کتابی تحقیق کنم و در انتها اشتباهتی در کتب مشهور رو به عنوان یک پایان نامه ارائه بدم و یا موضوعاتی رو تکمیل کنم. که دقیقا همونها گاها باعث انجام تراکنش ها و عملیات های موفق مالی در بازار سرمایه ی ایران شد که همون دوستان حقوقی در فلان کارگزاری ها ، نظر عکس بنده رو داشتن یا میگفتن سود کمی داره.
دقت کنید صرفا شما نیستید که در یک شرکت سرمایه فعالیت میکردید. شاید یکی اومده پیامی به شما ارائه کرده که مشاور موضوعی در همین شرکت ها بوده و فقط لحنش رو خواسته راحت در اختیار بذاره که اذیت نشید.
کار من آموزش بود در گذشته. اما خستگی من باعث کناره گیری از این بحث شد و دیگه آموزش نمیدم. نوشته های زیاد من فیدبکی هست از آموزش دادن زیاد.
هرچند سعی کردم راحت و آسون توضیح بدم اما مثل اینکه کمی سخت بوده باز هم و به جای گرفتن جواب مناسب ، با تیکه ها و خنده های شما مواجه میشه. بهتر هست موضوع رو به گمراهی نکشید و باعث نشید جوابی ارائه بشه که به این گمراهی تاپیک کمک کنه.
عنوان تاپیک هوش مصنوعی در بازار سرمایه هست. اگر بخواد هوش مصنوعی در این بازار ارائه بشه باید با تحلیل فاندامنتال عمیق برای داشتن سود مناسب ساخته بشه بر اساس توضیحاتی که در بالا دادم. برای سود کم شاید بشه از یک سری داده ها در بحث تکنیکال ارائه کرد.
متاسفانه هرکی 5 ساله وارد این بازار شده فکر می کنه به غایت و نهایت اطلاعات و دانش موضوع رسیده.
گاها با عزیزان مخالف بودم این سود کارمزد از تراکنش هارو بگیرن. اما الان می بینم ما ها لایق این رفتار هستیم.
در پایان فقط به یک مورد اشاره میکنم و خودتون تا انتها برین. تراکنش ها و صف های خرید و فروش فعلی چیزی خارج از اون چیزی هستن که شما در حال دیدن و بررسی کردن هستین. از سمت هایی و جاهایی در حال انجام هست که اگر هوش مصنوعی هم براش ساخته میشد ، در دقیق ترین حالت دچار 99 درصد خطا میشد. ( این به نظریه ی بازی ها بر نمیگرده ، خود بازی ها هست ! )
باز هم میگم با جواب های خارج از موضوع و هیجانی و پر از اعتماد به نفس ، موضوع رو به گمراهی نکشید.
پاسخ هاتون خارج از بحث هستن.
اگر در ارتباط با زبان هایی که برای برنامه نویسی هوش مصنوعی ساخته شدن مثل لیسپ یا پرولاگ اطلاعاتی دارین و یا زبان های مشابه ، در اختیار بذارین تا دوستمون استفاده کنن. من هم استفاده می کنم و تشکر می کنم. فعلا در زبان هایی فعال هستم که برای هوش مصنوعی استفاده کردنشون تایم دو سه برابری نسبت به برخی زبان ها نیاز داره.
دقت کنین که بحث اصلی این تاپیک در رابطه با زبان های برنامه نویسی و اصل کامپیوتر هستن و نه موضوع بازار سرمایه و جو کوچه بازاری فعلی و حقیقی و یا حقوقی . این تاپیک کاملا در بحث کامپیوتر هست. صرفا قراره تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال به نحوی گنجونده بشه که کامپیوتر اینهارو بررسی و انجام بده و دوست عزیزمون وقتی سر کار هستن دیگه دقدقه ی کار نداشته باشن و براشون پیشگویی هم انجام بده و دیگه میلیاردر بشن. کاملا کامپیوتری هست مبحث.
عذرخواهم از توضیحات زیاد.
موفق باشین.

سلام مجدد @lxsameer . برای دقت و درصد بندی مناسب باید دید در چه بازاری قصد فعالیت نرم افزاری هست.
برای مثال در بحث فارکس ، باید باز دید در چه ارزی قصد فعالیت هست و کشور مورد نظر رو مورد بررسی قرار داد.
برای مثال فاجعه هسته ای ژاپن در چند سال پیش خارج از پیش بینی هایی بود که میشد در بحث تحلیلی واردش کرد.
یا بحث کرونا که در بالاتر بهش اشاره کردم. برای ساخت نرم افزاری که این کار رو بتونه انجام بده باید قسمتی داشته باشه که شما بتونید درصدی رو به عنوان اثر منفی در پایگاه داده ایجاد کنین و نرم افزار بر اساس اون درصد منفی بتونه پیش بینی هارو کمی تغییر بده. این یعنی آموزش دادن به نرم افزار. این نرم افزار از طریق تونایی ما در تحلیل میتونه کارمون رو راحت بکنه . چون واکنش ها در دنیا به دلیل تفاوت نرخ هوش هیجانی متفاوت هستن باید برای هر جا و هر مکان (در بحث بین الملل ) توانایی تحلیل داشت و خارج از بحث EQ ، باید دید در رابطه با اتفاقات طبیعی و پیامد هاشون چه واکنش هایی از سمت جامعه پیش میاد که این دقت تحلیل رو می طلبه . مثلا باید بدونید با شهادت فردی مثل قاسم سلیمانی ، قرار نیست فرداش بورس افت و خیز داشته باشه چون جواب راحت تری بدست میاد و اینه که اصلا فردا بازار بورس تا سه روز تعطیل هست در نتیجه شما باید بتونید سه روز بعد رو حدس بزنید و به نرم افزار این حدث رو غالب کنید.
توصیه ی من حتی برای درک بهتر بازار ایران ، فعالیت و مطالعات بین المللی هست. یک مقاله ی بی ربط در یازده سال پیش در رابطه با بورس فارکس ، ضامن سود های فعلی من در بورس ایران شد ! در حالی که اون کلا به هیچی اشاره نداشت اما تجربیاتی بدست آوردم که بتونم برخی از واکنش های داخلی رو حدس بزنم. گرچه باز هم به دلیل رفتار هیجانی اکثریت افراد در بورس ، یک سری تغییراتی بوجود میاد که نهایتا با نیم ساعت تحلیل میتونم ببینم در چند روز آینده قراره چه چیزی پیش بیاد و اینکه روی یک ماه و دو ماه آینده چه تاثیری میذاره . اما هر روزه نیاز به بررسی دارم تا مطمئن بشم برای دوماه دیگه درست بررسی کردم یا خیر . این هر روزه یعنی ما باید هر روز نرم افزارمون رو کنترل کنیم در شرایطی که قراره نوسانات زیاد بشه و داده هایی به اون بدیم که دچار نقص و فاصله گیری زیاد از جواب صحیح نشه.
هنوزم میشه گفت ،
در پایان این رو بگم که هیچ منبعی رو معرفی نمی کنم. اصلا نمیشه گفت این کتاب و این نظریه رو برین بخونین کارتون راه میفته. گاها به هیچکدومشون نیاز ندارین و گاها شاید به کتاب شازده کوچولو ! نیاز پیدا کنین برای به جواب رسیدن و رفتار و واکنش مناسب ( البته این کتاب رو خودم نخوندم ولی شاید بدرد بخوره :joy: :joy: ) . اگر قرار بود بر اساس منابعی که تا الان مطالعه کردم و کتاب های بسیار بزرگ و غول مثل کتاب هایی که دوستمون گفتن ، الان سی درصد سودم کمتر شده بود. به شما میگم قدرت ذهن خونی داشته باشید تا بازار خونی . این یه حرف ساده به نظر میرسه اما این حرف حاصل حداقل تحقیق من روی ده هزار نفر در 5 سال پیش هست در یک بحث روانشناسی. کار راحتی نیست اما به نتایجی میرسین که در هیچ کتابی پیدا نمیکنین و کلا دیگه به کتابی نیاز ندارین و سودی که میکنین بیشتر از اونی میشه که با اون کتاب ها میتونستید به اطلاعات برسید و بدست بیارید.
یادم میاد اونروزی که به یکی گفتم با پنجاه هزار تومان میتونم این کارو بکنم و به این درآمد برسم ، خندید. مدتی بعد اون پنجاه هزار تومان شد ماهی دو و نیم میلیون. در کنار سایر روش های درآمدی.
روز خوبی داشته باشین.

لطف کنید مواردی که بنده بحث رو به گمراهی کشیدم و شما اصرار دارید نشان بدهید تا متوجه بشوم ! چون تا جایی که اطلاع دارم در حد توان خود نظر داده و بعد با زبانی ساده بعضی واقعیت ها را که برای سوددهی مناسبتر از پیاده سازی نرم افزار میباشد بیان کرده ام ( در بخش های پایینی ) هرچند فعلا موثرترین راه پیش بینی ادغام تئوری بازی ها با علم نرم افزار میباشد .

مشک آن است خود ببوید نه عطار بگوید :wink:

دوست عزیز سالها پیش از وجود من و شما تحلیل گران بسیار برجسته ای همانند نلسون الیوت یا سازنده کندل استیک به این نتیجه رسیدند که آنچه قیمت را تعیین میکند هیجانات است نه ارزش واقعی و این شامل حال تمام انسان ها وبازارها میشود نه فقط ایران و بهتر است قبل از هر اظهار نظری در خصوص روان شناسی کتاب های یونگ وفروید و … رو با دقت بیشتری مقایسه کنید چرا که ظاهرا اینگونه می اندیشید روان و ضمیر ناخودآگاه یک ایرانی با بقیه کشورها متفاوت است و ظاهرا حتی با پایه های این علوم نیز آشنایی ندارید . در همین بحث کرونا یکسانی واکنش انسانها در کشورهای متفاوت خود مثال کوچکی از شباهت صد در صدی عملکرد ضمیر ناخودآگاه در جوامع بشری است

باز هم عرض میکنم شما آشنایی کافی با این تئوری نداشته و صرفا بر اساس حدس و گمان نظر میدهید ! اینکه کشوری مانند آمریکا سیاست های خود را در عرصه بین الملل بخصوص خاورمیانه با توسل به این تئوری پیاده سازی و نتایج آن را بررسی میکند خود پاسخ مناسبی برای شماست !!! ای کاش ما هم به سطح علم و دانش شما برسیم و چنان در قله های علوم سیر کنیم که علمی به بزرگی تئوری بازی ها آنهم در ایران انکار کنیم .

ظاهرا شما حتی به خودتان زحمت نداده اید سوال دوست عزیزمان را مطالعه کنید و صرفا خواسته اید اظهار نظری کرده باشید که همین ادامه بحث را بی فایده میکند !!
و در آخر توصیه میکنم همیشه پذیرای دانش و علوم جدید بوده و در برابر ندانسته ها مقاومت نکنید

این لحن بیان از یک فرد تحصیل کرده که بنده را به دادن پاسخ کوچه بازاری متهم کرده و ملتی را جوگیر خطاب میکند کمی قابل تامل است !! پروفسور یونگ یکی از برجسته ترین روانشناس های بشری می گوید : نمی توان صفتی را در دیگران تشخیص داد مگر اینکه خودمان دارای آن صفت باشیم :wink: توهین شما را به ملت عزیزم نادیده در نظر میگیرم و پیشنهاد میکنم بجای مطرح کردن خود " شوک اقتصادی" را مطالعه کنید تا علل و ریشه های رفتار این ملت مظلوم و در قید بند و زنجیر را بدانید نه اینکه خود را تافته و جدا بافته بدانید چرا که در شرایط آزمایشگاهی و برانگیختگی خودتان رفتارهای مشابه همین ملتی که جوگیر میدانید را نشان میدهید . در ضمن لطفا قبل از هرگونه پاسخی زحمت کشیده و سوال دوست عزیزمان را با دقت مطالعه کنید و سپس بقیه را متهم به بیراهه کشیدن بکنید

1 پسندیده

کسی که به بازار فارکس بگه بورس فارکس و هنوز تفاوت بورس با فارکس رو ندونه اساسا فاقد صلاحیت هرگونه اظهار نظری در مورد بازارهای سرمایه است و بنده شما را به خدای هفت آسمانها میسپارم و دیگه بحث نمیکنم :joy: :joy: روزتون بخیر دوست عزیز

2 پسندیده

دوستان این بحث خیلی از مسیر اصلیش خارج شده. بهرته هست ادامه پیدا نکنه. در ضمن خواهشمندم در برخورد با دیگران احترام رو رعایت کنین. ممنون می شم اگر ادامه ندید این بحث رو

3 پسندیده