آیا میشه فقط به فلاتر تکیه کرد

سلام دوستان خسته نباشید.من زبان پایتون رو یاد گرفتم دیگه . خلاصه html css هم یاد گرفتم. ولی به وب علاقه ی خاصی نداشتم مخصوصا فرانت. امیدم این بود ک برم js یاد بگیرم بعدش ریکت یاد بگیرم بعدم ریکت نیتیو یاد بگیرم که یه تیر چن نشون بشه هم به خواسته اصلیم ک اپ موبایل هست برسم هم بتونم وب سایت بزنم. ولی میگم علاقه اصلیم به موبایل بود همیشه. خلاصه بعد هزار تا این دست اون دست کردن با فلاتر اشنا شدم و وب رو کلا گذاشتم کنار فقط دارم فلاتر کار میکنم ازش لذت هم میبرم.
اما سوال:
سوال اصلیم اینه ک آیا میشه فقط به فلاتر بسنده کرد؟ یعنی به عنوان یه تخصص میشه روش حساب باز کرد یا این ک ن باید مثلا دارم میگم, باید برنامه نویس فرانت یا بک اند بود درکنارش هم فلاتر کار کرد؟ نظر شما چیه

اگه منظورتون استخدام هست البته که میتونین این آگهی هارو ببین

اگه علاقه اصلی تون موبایل هست چرا فلاتر؟ چرا کاتلین یا جاوا رو انتخاب نکردین؟

1 Like

راستش. از وقتی با زبونای cross platform آشنا شدم حس میکنم ریسک آدم بخواد بره سمت زبونای نیتیو مثله جاوا یا کاتلین(چن تا مقاله هم دیده بودم همین حرفو میزدن) حالا درست غلطشو نمیدونم. البته شنیدم کاتلین هم قراره در اینده کراس پلتفرم بشه باش کد زد.فلاتر هم چون شنیدم هم اسونه هم خروجی نیتیو میده بیرون رفتم سمتش(سیستم عامل فیوشا هم بی تاثیر نبود).حالا جدایی از این مسائل شما به کسی که جاوا کار نکرده توصیه میکنین بره سمت کاتلین؟

حالا قصد من عوض کردن نظرتون نیست صرفا خواستم این سوال براتون بوجود بیاد که چرا فلاتر و نه کاتلین یا جاوا و به هدفتون بستگی داره

Kotlin JavaScript

کلا بیخیال فیوشا بشین از من گفتن. درسته گوگل روش کار میکنه ولی خیلی زمان میبره و معلوم نیست که واقعا شکست بخوره یا صرفا یه پروژه آزمایشی برای تجربه گوگل هست یا سیستم عاملی برای دستگاه های دیگه ای که گوگل در نظر داره در آینده بسازه هست یا در نهایتا قراره بیاد جایه اندروید که خیلی بعیده و واقعا زمان میخواد.
آیا برنامه نویسی موبایل(native) در حال انقراض است؟

کاتلین هیچ نیازی به جاوا نداره و اگه قصدتون جاوا یا کاتلین باشه حتما با کاتلین شروع کنین حتی میتونم بگم برای شروع خیلی بهتر از جاوا هست.

1 Like

ممنونم حسین جان. خیلی لطف کردی. در اخر خودت با توجه به شرایط من پینهاد میکنی همین فلاتر رو ادامه بدم یا برم سراغ کاتلین؟

طبق این حرفتون اگه میخوایین کل تمرکزتون رو روی اندروید بزارین کاتلین گذینه بهتریه و اگه هدفتون بیشتر فریلنسری یا حالا تمرکزتون اینه که بر روی هردو پلتفرم اندروید و ای او اس کار کنین فلاتر یا ری اکت بهتره

1 Like

مساله فیوشا شکست و پیروزی نیست، قطعا گوگل از اندروید گذر میکنه اما فعلا همه پروژه های مشابه فقط در حد تحیق و آزمایش هستند اما این وسط فیوشا فعلا از بقیه به واقعیت نزدیکتر شده

2 Likes

لازم به ذکر هست گوگل دکترای ول کردن پروژه و پشتیبانی بد در زمینه داکیومنت برای دولپرا عزیز هست. اعتماد به این شرکت نفرمایید :rofl:

3 Likes

اندروید واقعا مشکلات عمیقی داره که جز یه پروژه جدید راه حلی براش نیست ولی توی این برهه که هواوی هم برا خودش سیستم عامل زده واقعا ریست بالایی برای گوگل داره.

یکم محافظه کاریم رو بزارم کنار و فرض کنم فیوشا هم بیاد و کاملا جایگزین اندروید هم بشه موقعیت های خیلی جدیدی بوجود میان که باید یادشون گرفت و بنظرم فرقی نداره که با فلاتر کار کنیم یا هرچیزی… خلاصه چالشهای جدیدی تو راهه

1 Like

نظر شخصی منو بخوای ری اکت امتحانشو پس داده درسته ری اکت نیتیو هنوز پخته نشده ولی همین الانم کلی اپ باهاش میزنن عین نیتیو و تیم فیسبوک و جامعه دارن خیلی اکتیو روش کار میکنن ( البته که به شدت نیاز به وابستگی ها و پکیج های زیاد داره) ولی فلاتر یادمه آخرین بار گیت هابشو دیدم هزارن issue رفع نشده داره گوگلم عشق اینه همش یه چیزی رو زور چپون بده دسته دولپرا مثل زبان دارت! که با وجود js واقعا چه نیازی بهش هست؟

ضمن اینکه قبرستان پروژه ها گوگل رو فراموش نکن. نظر شخصیم اینه فرانت اند رو با ری اکت یاد بگیر و انقدری جلو بیا که با طراحی موبایل اشنا بشی در هردو پلتفرم ios و anroid و بعد سوییچ کن روی یکی تخصصی

گوگل هزارتا سنگ میندازه بالاخره یکی میگیره و همیشه باید منتظر اون سنگی موند که میگیره . بقیه سنگ ها رد میشن میگذرن

1 Like