تامین امنیت ارتباط موبایل با سرور

سلام دوستان
می خواستم بدونم برای برقراری امنیت ارتباط موبایل با سرور از چه راهکاری استفاده می کنید ؟
خب من تا الان برای دریافت دیتا از سرور یک توکن از سرور می گرفتم و در هدر تمام درخواست هایی که از سرور داشتم اون رو میفرستادم !
میخوام بدونم آیا این روش کفایت می کنه یا نه باید از مباحث دیگه ای هم در کنار این روش استفاده کنم مثلاً TLS
شما دوستان به عنوان بک اند کار یا سرور ادمین چه راهکاری رو پیشنهاد میدید
با تشکر

من و شما یه سری خاطرات مشترک داریم. از همونا استفاده کنی کارت راه میفته :joy:

قدم اول اینه که ssl بگیری برای سرور! از sslforfree.com میتونی استفاده کنی. ssl رایگان میده حتی برای دامنه‌های .ir ولی هر ۳ماه باید تمدید بشه. cloudflare هم که خودت در جریان سیستم sslهاش هستی. فقط داستان اینه که به .ir و دامنه‌هایی که کلمه‌ی iran توشون باشه ssl نمیده.

اگه از token استفاده میکنی، همین‌که برای جنریت کردنش از یه الگوریتم امن استفاده کنی که collision نداشته باشه (مثلا uuid بسازی) کفایت میکنه.
برای بالابردن امنیت، اگه هر چندوقت یکبار (مثلا هر ساعت) توکن عوض بشه و یه توکن دیگه جایگزین بشه خوبه.

چیز دیگه‌ای به ذهنم نمیرسه.

البته اگه یادت باشه من برای اون پروژه (که خودت میدونی کدومو میگم :wink:) ssl نگرفته بودم، به خاطر این بود که api از داخل سرور به خودش زده میشد و واقعا داشت به 127.0.0.1 ریکوئست میزد. اگر بنا بود اون ۲تا دامنه روی ۲تا سرور مجزا باشن، حتما باید ssl میگرفتم.
و البته tocken نداشتیم چون read only بود و حس کردم نیازی بهش نیست.

دمت گرم آره یادمه :sweat_smile::sweat_smile:
خب من از توکن استفاده می کنم تایمش رو هم معمولاً نیم ساعت میذارم
روی سرور هم tls ست هست همین میخوام بدونم اینا کفایت میکنه برای امنیت ارتباط با سرور یا نه باید کانفیگ دیگه ای انجام بدم ! که از طرف کلاینت (موبایل ) مشکلی برای امنیت سرور به وجود نیاد.

خب فکر نمیکنم چیز دیگه‌ای باشه.
فقط شاید دلت بخواد تعداد ریکوئستها رو محدود کنی. مثلا هر توکن در هر دقیقه بیشتر از ۶۰تا ریکوئست نتونه بزنه. یا فاصله‌ی بین ۲تا ریکوئست کمتر از ۱ثانیه نباشه و اگه بود یک ثانیه delay بیفته بعد پاسخ بدی یا همچین چیزایی.

دیگه بیشتر از این امنیت میخوای باید بادیگارد بگیری واسه سرورت :joy:

1 Like

:joy::joy::joy::joy:
مرسی بابت راهنمایی
پویا دمت گرم

1 Like