چرا پسوردها هش نمیشن؟

دیگه رسیدیم به ۲۰۲۰. واقعا باید با وبسایتهایی که پسوردهامون رو هش نمیکنن چیکار کرد؟
الآن برای دانشگاه باید میرفتم یه جا ثبت نام میکردم که همه‌چیزشون خیلی اصولی و البته زیادی اصولی بود. یعنی حتی توی صفحه‌ها ورژن اون صفحه و سال ویرایش صفحه رو ثبت کرده بودن. portal[dot]saorg[dot]ir
و جالبه که ssl هم دارن.
اونوقت موقع ثبت نام اجازه‌ی وارد کردن پسورد طولانیتر از ۸کاراکتر رو نمیدن (همین باعث شد شک کنم که اینا پسورد رو توی دیتابیس ذخیره میکنن. برای همین محدودیت تعداد کاراکتر گذاشتن) و وقتی ثبت نام تموم شد، یوزرنیم و پسوردم رو برام ایمیل کردن :neutral_face:

اونوقت مسائل امنیتیشون در حدی قویه (بخونید دست‌و‌پا‌گیر) که به شماره شناسنامه و ارسال کد به شماره موبایل اکتفا نمیکنن. باید تصویر پشت‌و‌روی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه هم آپلود بشه.

کاش بروزرها همینطور که وقتی میخوایم یه چیزی رو توی صفحه‌های http سابمیت کنیم پیغام میدن که این صفحه امن نیست، همونطور هم میتونستن دیتابیس سرورها رو چک کنن ببینن چیزی اونجا هش میشه یا نه :grinning:

5 Likes

احتمالا اعتقادی به این بچه بازی ها ندارند :innocent:

3 Likes

تا جایی که فهمیدم به ریست پسورد و حتی تغییر پسورد هم اعتقادی ندارن. همونی که یه بار ثبت کردی رو نگه میدارن هروقت خواستی برات sms و ایمیل میکنن :neutral_face:

باز خدا پدرشونو بیامرزه با bootstrap و jquery کار کردن. نمیگن «برای نمایش بهتر وبسایت، از مرورگر internet explorer استفاده کنید»
به همین برکت قسم سایت دانشگاه یکی از همکارهام فقط با ie باز میشد. بدبخت یه virtualbox ویندوز همیشه با خودش اینور اونور میبرد :joy:

3 Likes

شما داری تو سایت دانشگاهی می ری که ریسپانسیو هست بعد اینجا دارید ناراحتی خودتون رو اعلام می کنید؟ عزیز من دوره کارشناسیم توی پیام نور سیستم گلستان بود با ie ارور می داد می گفت نسخه قبلی باید استفاده کنی این نسخه خیلی جدیده به همین کیبورد قسم

5 Likes

اتفاقا منم چند روز پیش توی این سایت ثبت نام کردم و دقیقا همینجوری برام پسوردم رو فرستادن :smile:

1 Like

خب پس احتمالا وضعیت شما هم مثل منه.
توی متن درخواست چی بنویسم که دلشون بسوزه؟ :sweat_smile: بنویسم «کار میکنم وقت نمیکنم درس بخونم»؟ :joy:

یعنی چی دقیقا :thinking::thinking::thinking:

من مشروط شدم. برای اینکه بتونم دوباره انتخاب واحد کنم باید توی این سامانه ثبت نام کنم و بگم که به خاطر چه مشکلی (طلاق، مشکلات روانی، بیماری و…) نتونستم درس بخونم و مشروط شدم. باید مدرک هم ارائه بدم.
فکر کردم شما هم به خاطر مشروطی توی این سامانه ثبت نام کردید.

2 Likes

سیستم گلستان نمونه همین حرف شما هستش. واقعا بد هستش :slight_smile:
ولی در کنار این بحث ها ی کمی هم در دل کنم
سال ها هستش که دارم با اینترنت کار میکنم. ولی تا به حال چیزی از هم وطنی خودم ندیدم ذوق کنم.احساس میکنم برنامه نویسی خوب خیلی کم هستش و اگر هم هستش اصلا فعالیتی من ازشون ندیدم. تنها فرد باسوادی که میشناسم و خیلی خوب bold شده جادی هستش واقعا خودم شخصا خیلی مدیونش هستم به خاطر آموزش هایی که میزاره.
چرا ما هر چیزی رو که میخوایم باید انگلیسی سرچ کنیم؟ چرا نباید خودمون منبع های خوبی داشته باشیم
این به نظر من نشون میده برنامه نویس خوب نداریم و یا چیزهای دیگه…
سرتون درد نیارم

2 Likes

سلام
نه حقیقتش من برای آزمون تافل msrt ثبت نام کردم توی این سایت
آزمونش فقط توی ایران معتبره و به درد من هم نمیخوره ولی چون آزمون های تافل و IELTS اصلی خیلی گرونه (حدود 3 ملیون) تصمیم گرفتم یه بار این آزمون رو بدم و عملکردم رو توی شرایط آزمون بسنجم

1 Like

برنامه نویس خوب داریم ولی اولا درصدشون کمه، دوما فعالیت اصلیشون توی کد زدن هست، نه وبلاگ نویسی و ساخت پادکست و ویدیوکست.
جادی برنامه نویس خیلی خفنی نیست! صرفا بیشتر از دیگران شناخته شده به خاطر فعالیتهاش.

این چیزی هم که گفتم فقط مربوط به ایران نیست. همه جای دنیا همین مشکل رو دارن. افراد باسواد خیلی کمی هستن که فعالیت جانبی هم داشته باشن. بیشتر سرشون توی کدهای خودشون هست و شما فقط زمان اونها رو میشناسی که از لایبرری یا نرم‌افزارشون اسفتاده کنی.

مشکل اصلی هم از اونجایی شروع میشه که برنامه نویس شدن راحت شده. هرکسی که چند ترم کلاس رفته باشه یا از دانشگاه بیرون اومده باشه به خودش میگه برنامه نویس. البته برنامه هم مینویسه ولی این کجا و آن کجا!
تعداد برنامه نویسهای lisp از سال ۱۹۷۰ تا حالا کم نشده. فقط برنامه نویسهای پایتون و جاوااسکریپت زیاد شدن و لیسپ توی لیست زبانهای پرمصرف پایین رفته. وگرنه هنوزم برنامه نویسهای زیادی لیسپ کار میکنن و همشون هم خیلی حرفه‌ای هستن.

به نظرم باید یه تکونی به خودمون بدیم. یه کم بیشتر وبلاگ نویسی کنیم. یه کم بیشتر ویدیوکست بسازیم و چیزهایی که بلدیم رو به اشتراک بذاریم.

3 Likes