خارج ایران دقیقا چطوریه+ چند سوال دیگر

سلام دوستان عزیز من یه مدتی بود دیگه فعالیتی نداشتم اینجا (نه که نداشتم بیشتر سر میزدم و موضوعات و پست های جدیدو میخوندم) یه مدتی بود که تصمیم گرفته بودم برنامه نویسی وب را شروع کنم… که کردم و تا الان هم دارم یادمیگیرم و تمرین میکنم ممنون از تمام کسانی کا در این مسیر راهنمایی کرده بودند

سوال اصلی من اینه که دقیقا باید چه چیزایی رو پشت سر بزارم برای این مسیر من تا الان خوب دارم تو بخش فرانت تخصص پیدا میکنم و الان بخش جاوااسکریپت هستم و دارم سعی میکنم اصولی یادبگیرمش و فعلا با dom تمرین میکنم میخواستم بدونم مهارت هایی که باید داشته باشم (فعلا برای یک Frontend Developer) دقیقا چی هست react رو باید یادبگیرم و حتی ui و ux یا ui ux مربوط نمیشه و به frontend designer مربوط میشه؟
در کل کهارت های لازم باید دقیقا چی باشه هم درحد خود کشورمون و هم درحد خارج از کشور… و بیشتر میخواستم با خارج کشور هم آشنا بشم چطوری یکی رو برمی‌گزینند و استخدام‌ش میکنن؟ با روزمه؟ با نمونه کار ها؟ با سابقه یا با مدرک دانشگاهی (که بعید بدونم)

سوال دیگرم این هست خوب من خیلی جاها شنیدم ادم وقتشو بزاره روی برنامه نویسی فایده ای که داره تو کل دانشگاه هرچیزی که یادمیگیری رو نداره و فایده این داره دانشگاه و درس صرغا برای اطلاعات عمومی(اونم اگه علاقه مند باشیم) آیا این عقیده درسته اینکه متکی به برنامه نویسی و تخصص و دانش برنامه نویسی مون باشیم
من رشته ام رو ریاضی انتخاب کردم و میخوام برم نرم افزار ولی بهش متکی نکردم فقط صرف اینکه تمرکزم بیشتر بشه… کار درستی هست؟ ؟

و یه چیز دیگه اینکه سربازی رو باید چی کار کرد :)… بهترین راه چیه؟ چون دوسال خیلی هست و امکان فراموشی بعضی مباحث در برنامه نویسی هم نسبتا زیاد هست

درود

تا حدی که من متوجه شدم شما می خوای روی front end کار کنی و مشغولم هستی در اول بگم اگر سوالت پیرامون استارت و درک عمیق برنامه نویسی بود به شخصه موارد دیگه رو مطرح می کردم چون به نظر حقیر برای وارد شدن به حوزه برنامه نویسی باید اصول و گام های درستش رو پیمود تا در نهایت در آینده محدود به یه سمت یا پلت فرم نشد چون ممکنه شخصی بخواد تغییر رویه بده بره سراغ بک اند یا برنامه نویسی یه پلت فرم دیگه از این رو به نظرم و تجربه ای که داشتم از اول بهتره برنامه نویسی رو با زبانی استارت زد که ریز و درشت مفاهیمش رو درک کرد

اما در مورد سوال اصلیتون ببینید بحث فرونت اند دو قسمت هستش یکی اصول طراحی و دیگری ابزارهای طراحی و دیزاین یک وب

اصول طراحی همون شامل ui/ux میشه که برای هر پروژه ای با موضوعی که داره ممکنه متفاوت باشه در واقع منظور از ui/ux میشه گفت همون قضیه تجزیه و تحلیل پروژه برای طرح اون پروژه هست

ابزارهای طراحی هم شامل زبان ها مثل جاوا اسکریپت و فریم ورک هایی که برای این زبان ارایه شده مثل (angularjs, reactjs, vuejs, … ) و همچنین فریم ورک هایی بر پایه css , html با عنوان bootstrap . همچنین روال های جدید css مثل sass , less در کنار این ها می شه به نرم افزارهای xd , sketch برای طراحی رابط کاربری هم اشاره کرد

اما بحث استخدام در شرکت ها بیشتر به رزومه و نمونه کارهایی که ارایه کردی بستگی داره چون سطح فنی برنامه نویسی رو مشخص می کنه اکثرا همه یه مدرک دانشگاهی دارن ولی مهم اون رزومه و سطح فنی برنامه نویس هست که سنجیده میشه در کنارش مسلط بودن به زبان انگلیسی یا زبان اون کشور خیلی مهمه

اما در مورد دانشگاه متاسفانه در ایران به خاطر سیستم آموزشی اشتباه خیلی از دانشجوها در رشته های فنی و مهندسی قربانی این قضیه می شن در دانشگاه های ایران عموما مباحث تیوریک ارایه میشه و حتی اگر کاربردی هم باشه زمان خیلی کمی بهش می پردازن بنابراین افرادی که فارغ التحصیل می شن از نظر فنی و تخصصی فوق العاده ضعیف هستن به نظر وابسته به دانشگاه نباش و تمرکز اصلی خودت رو بزار روی مباحث تخصصی و کاربردی در کنارش درست رو هم حداقل تا کارشناسی ادامه بده

در مورد سربازی هم محدود نیستی می تونی در حین سربازی کتاب های برنامه نویسی مطالعه کنی موقع مرخصی هر چند ماه بیای یکم خودتو بروز کنی من خودم یادمه دوران سربازی کتاب می خوندم

2 Likes

ممنون بابت پاسختون👍🏻

درست میگید بهتر بود با یه زبان پیچیده تر مثل ++c کار میکردم که قشنگ مباحث رو بفهمم ولی دیر فهمیدم و پایتون رو شروع کرده بودم… ارزششو داره برگردم ++c رو یادبگیرم؟

از دیدگاه من خیلیا این اشتباه رو تو استارت برنامه نویسی انجام می دن و یه شروع سریع رو به یه شروع قدرتمندانه ترجیح می دن متاسفانه خیلی از افراد هم مشاوره اشتباه می دن چون درکی که از برنامه نویسی دارن رو صرفا تو نوشتن برنامه دنبال می کنن نه درک مفاهیم پایه ای که در زبان هایی مثل سی و سی پلاس و … می شه فهمید بستگی به خودتون داره من دقیقا به شما تو کامنت قبلیم توضیح دادم که اگر از پایه می خوایید قوی شروع کنید از نظر من اول سیستم عاملتون رو به لینوکس تغییر بدید که بسیار مهمه از نظرم یادگیری لینوکس و تفکراتی که بهتون القا می کنه بعدش می تونید برید سراغ سی یا سی پلاس

2 Likes
1 Like

خیلی ممنون
راستش من Ubuntu رو نصب کرده بودم کنار ویندوز شاید چون مبتدی هستم توش حرفم مقداری غیر منطقی باشه ولی دقیقا چه کاری میشه باهاش کرد که با ویندوز نمیشه؟ فقط bash terminal هستش؟ چون تفاوت خاصی ندیدم اگه میشه یه مقدار درموردش توضیح بدید ممنون :pray:t2:

نمیدونم چند سالته ولی فکر میکنم زیاد سنی نداشته باشی :slight_smile: ولی آفرین بر تو با این سوال قشنگ و مهم بودن آیندت و امیدوارم موفق باشی.

سعی کن پرش نداشته باشی مثلا از front end بپری c++ و. اصلا کار اشتباهی نکردی که ای کاش بری c++ و… base برنامه نویسی دقیقا مثل هم هستند . یک سری دستورات مثل حلقه و … هست که شامل همه زبان ها هستش.یک سری شی گرا هستند و… شما همین راه front end رو ادامه بده.و سعی کن وقت استراحت یا بیکار هستی از علم تکنولوژی عقب نمونی. سیستم عامل لینوکس رو هم در کنار ویندوزت نصب کن . که البته ابونتو داری خیلی خوبه… تفاوت لینوکس با ویندوز اینه شما بیشتر دستت بازه. فرایندها یا پروسه ها رو بهتر میدونی مدیریت کنی. یا بهتر میتونی چک کنی و… ویندوز هم قابلیت های خوب خودش رو داره. شما میتونی bash رو روی ویندوز هم نصب کنی.پس به این خاتمه پیدا نمیکنه.
میتونی تو اینترنت سرچ کنی difference between linux and windows تا ببینی… بازم تاکید میکنم خودتو سرگردون نکن یک راه رو ادامه بده. و از همه مهتر سعی کن دوستانی پیدا کنی پروژه ای راه بندازید و… به هیچ وجه انفرادی یا فردی کار نکن چون تا یکجا تنهایی میتونی پیش بری.داخل دانشگاه میشه پیدا کرد…موفق باشی

1 Like

جواب سوالتون تو خود پیامتون هست که گفتید تو لینوکس مبتدی هستید یادگیری لینوکس زمانبره دنیایش اینقدر گستردست که شما شاید تصورشم نتونید بکنید اگر واقعا لینوکس رو مسلط باشید دلیل چرا لینوکس؟ رو خودتون درک خواهید کرد میشه اینجا به خیلی ویژگی های لینوکس اشاره کرد که از اوپن سورس و بودن آزاد بودن و امنیت بالا و … اما در عمل و مسلط شدن بهش واقعا قضیه رو درک می کنید من شخصا حداقل 10 سال روی ویندوز برنامه نویسی کردم اما 4 و 5 سالی هست که روی لینوکس هستم حتی فکر برگشتن روی ویندوز هم
برام شکنجست

3 Likes

ببین در واقع لینوکس به این صورته که شما اگه بلد باشی و تخصص داشته باشی توش هر کاری میتونی باهاش بکنی
همه چی باز و قابل config هست
و در مورد برنامه نویسی، همه چیز خیلی راحت تر و منطقی تر صورت میگیره نسبت به ویندوز

1 Like

خیلی ممنون از همگی بابت پاسخ :heart:
همچنین شما هم موفق باشید
من با خودم گفتم حالا دارم با بخش dom در Javascript تمرین میکنم کنارش مقداری ++C یادبگیرم اینجوری هم باز روش خوبی نیست؟
چون فعلا فقط دارم page های ساده درست میکنم
چون مباحثی تو javascript بود (مثل Prototype ها) که من مقداری تو درکشون به مشکل خورده بودم گفتم شاید پایه ام مشکل داشته باشه

نه اصلا روش خوبی نیست (به نظر من) شما سعی کن تو ی چیز استاد بشی . شما همچنان به چیزهایی که به front end ربط داره برو جلو. جای c++ مثلا میتونی بری bootstrap و یا چیزهای دیگه بخونی .

1 Like