راهنمای شروع برنامه نویسی با زبان روبی برای تازه‌کاران

newbie

واسه همینه که من عاشق دیسکورسم :sweat_smile:

سلام بر بزرگواران.
railscast.com تقریبا منقرض شده و ویدیو هاش تاریخ گذشته است. من gorails.com را خیلی بیشتر توصیه میکنم.

درباره آموزش هم باید بگم من هم ویدیو لیندا از آقای Kevin Skoglund دیدم (قبلا phpهاشون رو دیده بودم و راحت بودم) هم کتاب آقای Michael Hartl (که Screencast هم داره اگر با کتاب راحت نیستید) خواندم. باید بگم بهترینه، توی ویدیو های لیندا احساس میکردی یه php کار داره روبی می نویسه اما کتاب آقای Michael Hartl خیلی چیز های لازم و خیلی از Best practice هارو به شما میگه. کتاب ایشون پروژه محور هست و سومین پروژه ای که استارت میزنند، یک توئیتر کوچک اما بی نقص هستش.
دنیای من را که عوض کرد ایشون. فراتر از انتظارات من را ارضا کرد چون من خیلی وسواس به پیاده سازی صحیح دارم.
لینک رایگان و آنلاین کتاب: railstutorial.org/book

دوره ای که پارس کلیک گذاشته از روی همون آموزش لیندا آقای Kevin Skoglund ترجمه و اجرا شده پس میشه گفت بدترین گزینه نیست. یکی از دوستان من هم این آموزش را دیده بود چون خیلی با انگلیسی میونه ای نداشت. الانم پیشرفت هم کرده، کارش خیلی خوبه.
شرکت هایی که با روبی آن ریلز کار میکنند خیلی زیاد شدند. هم استارتاپ ها هم پروژه بزن ها. من چندتاشون هم دیدم. ما خودمون هم با ریلز کار میکنیم

دوره regex اش فوق العاده اس

دوستان انتشارات پندارپارس کتاب learn ruby the hard way ترجمه کرده من روبی رو از نسخه انگلیسی همین کتاب یاد گرفتم البته دقیقا نمیدونم ترجمه اش مثل خودش خوب شده یا نه
http://www.pendarepars.com/book/کتاب-فارسي-روش-سخت-يادگيري-روبي-Ruby/?p=4

با یک بازخوانی سطحی باید گفت که حتی یک خط از بین قسمتهایی که من دیدم بدون اشکالات عجیب نیست, امیدوارم در نسخه های بعدی بهتر باشه

از همون خط اول مشخصه قارتی زدن رفتن جلو .

(یاد گیری روبی به روش سخت) فکر کنم خیلی بهتر از( روش سخت یادگیری روبی) هست :neutral_face:

از این حرف ها گذشته سایتشون چقدر درب و داغونه :hushed:
این دوستان که برنامه نویسی رو آموزش میدن اول از همه نباید یک سایت درست و حسابی داشته باشند!؟!

یکمی بیشتر کتاب رو مطالعه کردم، متاسفانه باید بگم ارزش وقت گذاشتن و خوندن نداره.
گاهی فراموش میشه که ترجمه یک حرفه کاملا تکنیکی هست و باید بوسیله متحصص انجام بگیره، یا اگر امکانش نیست و افراد لازم برای این کار وجود ندارندبه خواننده اطلاع داده بشه

سایت آقای جعفر نژاد قمی رو نگاه کردم بسیار برام عجیب بود که ایشون برای Ruby کتاب ننوشتند :face_with_raised_eyebrow::open_mouth: البته قطعا به روبی تسلط 100% دارند ولی ننوشتند که ریا نشه!
اولین بار کتاب هوش مصنوعی ایشون رو در کتابخونه دیدم و بعد از خوندن چند صفحه از اون, تصمیم گرفتم هیچ وقت به سمت هوش مصنوعی نرم… :hugs:

کتاب پایتون ایشون رو من خوندم, فاجعست

توی دانشگاه ما کلا هر منبعی معرفی میشه مال ایشونه!!
اکثریتشون هم قبل از تولد من نوشته یا ترجمه شده :smile: