اشتراک رایگان خلاصه ی کتابهای کپی‌رایت دار

سلام دوستان.
یک فارسی زبان توی اینترنت به نام رامین زارع (ramin zare) میاد کتاب میخونه (مثلا کتاب از انتشارات orelly) و توی چند تا پادکست میاد خلاصشو میگه.

میخواسم بدونم این کارش لایسنسی رو نقص نمیکنه؟

با اجازه عنوان تاپیک رو تغییر دادم که گویا‌تر باشه.

نه. تا جایی که میدونم اشکالی نداره اگه برداشت خودمون رو از اون منابع بیان کنیم.
نباید کد کپی کنیم. نباید متن کپی کنیم. نباید عکس کپی کنیم. غیر از این مشکلی نیست.

و اینطور که شما توضیح دادید، فکر کنم منبع رو اعلام میکنه. اصولا وقتی منبع اعلام بشه، حتی اگه کپیرایت هم داشته باشه اشکالی نداره. (باز باید ببینیم لایسنس اون کتاب چی بوده)
بعضی از کتابها فقط لایسنسشون مربوط به «چاپ و نشر الکترونیکی» اون کتاب هست. یعنی حتی اگه از روش بخونه هم مشکلی نداره :grin:

1 Like

لایسنس کتب رو از کجا ببینیم؟
خیلی دوست دارم کتاب صوتی درست کنم :grin:

1 Like

نمیدونم. وبسایت رسمیش باید درمورد لایسنس و مسائل حقوقی مطلب نوشته باشه.
البته اینم بگم که درمورد کتابهایی (یا هر چیز دیگه‌ای) که DRM دارن (مثل تقریبا همه‌ی کتابهایی که گیر میاد!) شما اجازه‌ی هیچ‌کاری رو ندارید. سیستم DRM اینطوریه که شما حتی صاحب اون چیز هم نیستید و سازندش هروقت بخواد میتونه از روی کامپیوتر شما پاکش کنه (یا قفل کنه که دسترسی نداشته باشید)

کتابهایی که از آمازون تهیه میشه همشون DRM دارن.
منابع دیگه هم اصولا DRM دارن. خیلی کم پیدا میشه انتشاراتی که بدون DRM ارائه بده. برای لیست انتشارات‌هایی که drm-free ارائه میدن میتونید به این آدرس مراجعه کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد دیدگاه طرفداران آزادی نرم‌افزار نسبت به drm، یه کم داخل همون وبسایت بگردید.

توضیح بیشتر:

کمپانی‌هایی که طرفدار DRM هستن اونو به صورت Digital Rights Management معنی میکنن و میگن چیز خوبیه چون حقوق سازنده حفظ میشه و کسی نمیتونه کپی کنه یا به اشتراک بذاره.
طرفداران آزادی نرم‌افزار DRM رو به صورت Digital Restrictions Management معنی میکنن و میگن چیز بدیه چون حقوق مصرف‌کننده رو زیر سوال میبره و در حقیقت مصرف کننده، صاحب اون چیز نیست. همونطور که من کتاب کاغذی میخرم و حق دارم اونو به دوستم قرض بدم، باید بتونم کتاب الکترونیکی هم به دوستم قرض بدم و از اون مهمتر، وقتی چیزی رو میخرم (چه فیزیکال و چه مجازی) من باید صاحب اون چیز باشم، نه اینکه شرکت سازنده هروقت بخواد بتونه اون چیز رو ازم بگیره.

1 Like

در مورد کتب چاپی چطور؟ آیا خوندن اونها و انتشار رایگانش حقی از انتشارات یا نویسنده رو زیرپا میزاره؟
کتب فارسی؟ یا انگلیسی؟

نمیدونم. خوندنش به شکل کتاب صوتی احتمالا مشکل داشته باشه، به هر حال انتشارات پول دوست داره و مشکلی با شکایت کردن از یه نفر نداره!
ولی مسلما قرض دادنش نمیتونه مشکل قانونی داشته باشه.