شغل آینده

سلام دوستان من یک جوان ۱۸ ساله هستم مُحَصّل رشته تجربی که علاقه زیادی به برنامه نویسی دارم و میخوام کنکور ریاضی بدم و مهندسی کامپیوتر(نرم افزار) بخونم سوال اولم اینه که این کارو انجام بدم یا همون تجربی رو برم …سوال دومم اینه که کدوم زبانو یاد بگیرم که در کشور خودمون یا ترکیه حقوق بالایی داشته باشه اولویت اولم ترکیه است بعد قطر بعد امارات بعد ایران میشه مشاوره بدید ممنون.
عارف نظری⚘

مسیر شما یه مقدار شبیه منه.
منم تجربی خوندم و کنکور ریاضی دادم (کلاس کنکور ریاضی رفتم) و الآن دانشجوی IT هستم، گرایش نرم‌افزار. فقط تفاوت اینه که من از ۱۵سالگی برنامه نویسی رو شروع کردم.

توی دانشگاه چیز خاص و خفنی آموزش نمیدن. مدرکش هم تاثیر خاصی توی استخدام نداره.
مساله‌ی اصلی توانایی خودتون و تجربه و رزومه‌ای هست که ارائه میدید. پس اصلا به دانشگاه اکتفا نکنید. چیزهایی برای یادگیری در دانشگاه وجود داره ولی چیزهای به‌درد‌بخوری نیستن. (اصلا چیزهایی نیست که توی بازار کار به درد بخوره)

شاید یادگیری پایتون برای شروع خوب باشه.
تا قبل به دست آوردن ۱۰سال تجربه‌ی برنامه نویسی، انتظار کارهای خفن نداشته باشید.
درضمن، اینطور نیست که «من برم یه زبان یاد بگیرم برم سر کار و موفق باشم» خیلی سختتر از این حرفاست و نیاز به دونستن خیلی چیزهای دیگه دارید.

4 Likes

سلام وقت بخیر.
بنظرم مطالعه و پیاده سازی رو موازی پیش ببر.
مثلا اگه درباره Django مطالعه میکنی که فریم ورک تحت وب Python هست پروژه دست گرمی باهاش بزن که مفاهیمش رو لمس کنی

1 Like

خیلی ممنون از راهنماییت واقعا ممنون …حالا من دانشگاه واسه برنامه نویسی باید چه رشته ای بخونم؟۱_مهندسی کامپیوتر؟۲_علوم کامپیوتر؟۳_فناوری اطلاعات

وباز هم ممنون❤

تفاوت چندانی با هم ندارن. واحد‌هایی که باید پاس بشه تقریبا یکیه.
تعداد واحد‌های تخصصی هم خیلی کمتر از چیزیه که فکر میکنید. شاید ۳۰تا واحد از ۱۵۰تا! بقیش همون ریاضی و فیزیکه که تو رشته‌های دیگه هم هست.
البته رشته‌ی it گرایشهای مختلف داره. گرایش نرم‌افزارش بیشتر به کدنویسی ربط داره. گرایش مخابراتش برنامه نویسی کمتری داره.

باز هم با دیگران مشورت کنید. من اطلاعات زیادی ندارم.

2 Likes

@lxsameer سلام آقای رحمانی از اونجایی که من حدث شما فعال ترین عضو این سایت هستید میشه بهم کمک کنید :heart:

والا من کامپیوتر نخوندم دانشگاه که بتونم نظر بدم اما در کل مدرک به هیچ دردی نمی خوره.
در مورد زبان هم مطمئن هستم که نیاز به بیش از یک زبان خواهید داشت. بهتره که با هر چیزی که حس می کنین ساده تر هست شروع کنین. و عجله نداشته باشید

2 Likes

آسون ترین زبان واسه یه تازه کار html هست؟

البته الان دیگه اینطوری نیست
الان برای کارشناسی فقط یه رشته کامپیوتر وجود داره که سه تا گرایش داره
نرم‌افزار
سخت‌افزار
فناوری اطلاعات
که به ترتیب مخصوص مهندسی نرم‌افزار، برنامه‌نویسی سیستم‌های امبدد و تیپ‌های سخت‌افزاری و مسائل مدیریتی و امنیتی ان.

وابسته به علاقه‌ی خودته، یعنی اگه عاشق کامپیوتر باشی شک نکن که میتونی بری کنکور ریاضی بدی
و البته سخته چون مباحث جدیدی رو باید یاد بگیری

به نظرم حالا زوده فکر کردن به همچین چیزی، ترم اول که سی رو یاد بگیری خودت یواش یواش میفهمی چیکارا باید بکنی، اینجا هر کسی بر اساس علایق و تجربه خودش ممکنه نظر بده، من خودم عاشق الیکسیرم و شاید اونو پیشنهاد بدم ولی چیزی که هیچکدوممون نمیدونیم اینه که شما اصلا به چه سمتی از کامپیوتر علاقه داری!
شاید گیم، شاید هوش مصنوعی، شاید وب و سرور، شاید دوآپس یا چیزای دیگه، یکی از مزایای دانشگاه (خوب) اینه که آدمو با تمام گرایش‌ها و سمت‌های این رشته آشنا میکنه و مسائل پایه‌ای رو آموزش میده (که تو صنعت کاربرد مستقیم ندارن ولی کاربرد غیرمستقیم بسیار دارن)
اصلا برنامه‌نویسی ابزاره و اصل چیز دیگه‌ایه :smile:

علاقه که داشته باشی خوب یاد میگیری، خوب یاد بگیری مهارت پیدا میکنی، مهارت که داشته باشی و یه ذره زرنگ باشی، همه میخوانت!

در مورد دانشگاه یه چیز خوب دیگه‌ای هم که هست ارتباطات و دوستا هستن که در آینده خیلی به درد میخورن. دیگه اینکه با خوندن یه رشته‌ی تجربی مثلا پزشکی هم میشه مهندس کامپیوتر شد، تا جایی که یادمه سایت ۱پزشک با همچین روشی ساخته شد! ولی بازم میگم که برنامه‌نویسی همه‌چیز کامپیوتر نیست و انقدر مسائل مهمی وجود داره که به نظرم وقت برای همه‌شون وجود نداره :slight_smile:

2 Likes

بهترین زبن برای شروع سی هست
html اولا زبان نیست :joy: دوما مخصوص وبه و اگه گرایش به هوش مصنوعی داشته باشی به دردت نمیخوره!

1 Like

زبان هست ولی زبان برنامه نویسی نیست

1 Like

با کمال احترام به نظر دوست عزیزم، فکر می کنم C برای شروع پیچیدگی زیادی داره. فکر می کنم javascript انتخاب بهتری باشه.

عرضم به حضورتون که markup هست.

2 Likes

نشانه گذاری مناسب تره باشه( به هر حال داریم فارسی حرف میزنیم)

2 Likes

خب markup دقیقتره.

• وقتی یه نفر یه تکنولوژی میسازه، کمترین حقش اینه که براش اسم انتخاب کنه. ما حق نداریم اسمشو عوض کنیم.
  • وقتی اسمهای انگلیسی رو فارسی میکنید، فهمیدن اینکه اون اسم واقعا به چی اشاره میکنه، کار سختی میشه برای خاننده یا شنونده.
  • ما همه داریم از منابع انگلیسی یاد میگیریم، متنهای داخل پروژه هامون (کامنتهای کد و کامیتهای گیت) رو انگلیسی میزنیم، چون این چیزها انگلیسی هستن. یا توسط انگلیسی زبانها ساخته شدن، یا سازندش اسم انگلیسی روش گذاشته. شما اگه اسم فارسی برای تکنولوژیها میخواید، تکنولوژی جدید بسازید و اسمشو فارسی بذارید. در غیر این صورت، رسوندن منظور و مفهوم مهمتر از پاسداری از زبان فارسیه.
  • اگه انگلیسی بیگانست و باید از زبانمون حذف بشه، عربی هم بیگانست. اگه عربی بیگانه نیست، پس کلمات انگلیسی هم وقتی ۱۰۰۰سال گفته بشن، دیگه بیگانه به نظر نمیان.

پ.ن: همه ی مردم دنیا کامنتها و کامیتها رو انگلیسی میزنن. همه ی مردم دنیا اسم هر چیزی رو به زبان سازنده ی اون چیز بیان میکنن و حتی سعی میکنن لحجه ی سازنده رو حفظ کنن.

2 Likes

من حتی با فارسی نویسی کلمات انگلیسی (مثلا «استک اوور فلو» به جای «stackoverflow» یا «ورک فلو» به جای «workflow») هم مخالفم. خوندن و فهمیدنش سخته😐

1 Like

باهات موافقم…
:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

1 Like

نه چینیا کلا چینی مینویسن :))

2 Likes

اونا خودشون نصف جمعیت دنیا رو تشکیل میدن. نمیشه بهشون زور گفت :joy:

3 Likes

سی در حد فهم نه خیلی حرفه‌ای
به نظرم چیزایی مثل pointer و structure همون اول فهمیده بشن بهتره و اینکه مفاهیم شیءگرایی رو داخل خودش نداره پس از خیلی از زبان‌ها مثل پایتون بهتره
بعد جاوااسکریپت میتونه ادمو از کامپیوتر بزنه :smile: و سینتکسشم شبیه سی عه :thinking:

1 Like

اگه برای کسب درآمد هست که پزشکی بهتره.در ایران وضعیت عموم برنامه نویسا رو با پزشکان مقایسه کنید. درسته گفتید سعی دارید برید خارج ولی اکثرا همه این موضوع رو در نظر دارند ولی خیلی مشکلات بعدا پیش میاد که افراد کمی می تونند برند. یه مورد دیگه اینکه در پزشکی شما مواردی که از طریق دانشگاه یاد میگیری تا آخر رندگی با همونا ادامه میدی ولی برنامه نویسی دائم باید در حال یادگیری باشی.
باید خیلی علاقه داشته باشید که برنامه نویسی رو به پزشکی ترجیح بدید