رمزنگاری

سلام. تشکر میکنم بخاطر سایت خوبتون.
مدت زیادی نیست با رمزنگاری و رمزارزها آشنا شدم. سوالم اینه که اگر در آینده به الگوریتمهای معروف رمزنگاری و پیاده کردن یک سیستم بلاک چین تسلط پپیدا کنم امید به پیدا کردن کار در این حوزه رو خواهم داشت یا نه؟ اصلاً شغلهای مربوط به حوزۀ رمزنگاری و بلاکچین چی هستن؟ به غیر از خرید و فروش رمزارز و سرمایه گذاری در این بخش منظورمه.

1 Like

سلام. خوش اومدید.

برای مطالعه و افزایش اطلاعات، مسیر خوبیه. ولی برای شغل خیر.
شغلهای این زمینه به ۲ دسته تقسیم میشن.

• شرکتهایی که فکر میکنن blockchain هدف نهایی دنیای دیجیتاله و همه چیزو باید با بلاک‌چین پیاده سازی کنن. این شرکتها قبل از رسیدن به یک سال ورشکست میشن. بلاک‌چین بد نیست، کسانی که فکر میکنن بلاک‌چین جواب همه‌ی سوالهاست، احمق هستن و شرکت رو به بدبختی میکشن.
  • شغلهایی که واقعا با رمزنگاری سروکار داره. اینا بیشتر از برنامه نویسی، بخشهای ریاضی داره و شما توش الگوریتمهای رمزنگاری میسازید. این مسیر خیلی سخته و کاملا جداست از چیزی که بهش فکر میکنید.
  • (گفتم ۲ دسته ولی این موقعیت هم ممکنه پیش بیاد) پروژه‌ای پیاده سازی میکنید و برای بخشی از کار نیاز به پیاده سازی بلاک‌چین پیدا میکنید. در این صورت هزارتا لایبرری و فریموورک و ویدیو‌های آموزشی وجود داره برای پیاده‌سازیش. اصلا هم سخت نیست. مثل یادگرفتن لایبرری image processing هست (از لحاظ سختی و پیچیدگی پیاده‌سازی)

بنابر این، به نظر من نیازی نیست به صورت تخصصی دنبالش کنید و روش هدف‌گذاری کنید.
در حد کنجکاوی و مطالعه سراغش برید (و مثلا یه پروژه‌ی شخصی که توی گیتهاب/گیتلب قرار بدید) و بقیش رو بذارید برای وقتی که لازم داشتید.

1 Like

خوب شد گفتیدچون تبلیغ بلاکچین زیاد تو اینترنت به چشمم خورده و حدس میزدم اغراق آمیز باشه.
یادمه تو یک ویدئو آموزشی مدرس میگفت اهمیت بلاکچین برای انتقال و تراکنش داده ها، قابل مقایسه هست با اهمیت اینترنت برای انفورماتیک.

یه وقتایی نیاز داریم دیتابیسمون واحد نباشه و یک منبع نداشته باشه. یه وقتایی لازم داریم دیتامون immutable باشه و در طول زمان چیزی توش تغییر نکنه (وضعیت تغییر کنه، ولی دیتای قدیمی سر جاش بمونه). یه وقتایی لازم داریم دیتامون خودش بتونه خودشو validate کنه.
توی این مواقع، بلاک‌چین میتونه یکی از گزینه‌ها باشه. (بازم جواب همه‌ی مشکلاتمون توی این زمنیه نیست)

من الآن یه پروژه پیش رو دارم که تقریبا شرایطی که گفتم رو داره (بجز نیاز به validation) و واقعا نیاز هست که سیستم distributed باشه ولی باز هم بلاک‌چین استفاده نمیکنم. حس میکنم نیاز بهش نیست مخصوصا به خاطر حجم خیلی زیاد دیتا (احتمالا cassandra کارمو راه بندازه)

1 Like