ادامه راه برنامه نویسی

سلام خدمت دوستان…
اول از همه یک تشکر بکنم بابت سایت خیلی خوبی که ایجاد کردید …
با توجه به اینکه اکثر دوستانی که در این انجمن هستن افراد باتجربه ای هستن در زمینه برنامه نویسی ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنند در این مورد …
من در حال حاضر ۲ سالی هستش که لاراول رو به صورت حرفه ای کار میکنم وتا حد خوبی هم مسلط هستم، ولی خب با توجه به شرایطی که وجود داره از لحاظ کاری چه داخل ایران و به خصوص در خارج از ایران نیاز به این دارم که خب قطعا یک زبان دیگه یاد بگیرم و با اون ادامه بدم …
من خودم به شخصه دوست دارم پایتون و جنگو رو یاد بگیرم ولی خب یکسری از دوستان میگن که وقتی یک زبان interpreter بلد هستی دیگه کار بیهوده ای هستش که بری سراغ یه زبان interpreter دیگه… در مورد این به نظرم این زمانی صدق میکنه که مثلا من پایتون بلد بودم و میخواستم برم PHP یاد بگیرم ولی در مورد بالعکسش با توجه به این که PHP خیلی ساختار خوبی نداره به نظرم صدق نمیکنه ( نظر شخصی ) … و یا یکسری میگن که بهتره کلا بری سراغ یک پارادایم دیگه یا زبان هایی که multi paradigm هستن مثل golang …
من در مورد فرصت های شغلی هم سرچ کردم شاید در ایران PHP و پایتون در یک سطح باشن ولی در خارج از کشور خیلی با هم تفاوت دارند و پایتون بیشتر هستش و PHP خیلی بازار کار خوبی نداره …
البته این رو هم بگم که پایتون یک گزینه هستش برای بنده … ممنون میشم اگه دوستان نظراتشون رو اعلام کنند و یا زبانهای دیگه ای که فکر میکنند بهتره و آینده خوبی داره رو پیشنهاد بدن …ببخشید اگه یه مقدار طولانی شد…

2 Likes

با این پیش انگاره که زبان ها فقط یک ابزار هستند بریم جلو باید بگم.شما بسته به پروژه ابزار را باید انتخاب کنید.ولی این بحث برای مدیر پروژه س نه بازار کار.شما به عنوان برنامه نویس هم دوست دارید چیز های جدید جالب یاد بگیرد وهم دوست دارید از اون چیز جدید پول در بیاورید.حالا من با اون حرف که وقتی یه زبون سمت سرور interpreter رو باهاش حرفه ای داری پول در میاری و بلدی و بعد دوباره بری یکی دیگه این اون یاد بگیری رو موافقم و به نظرم درست نیست این کار.در مورد ساختار بد php باید ریز شویم ؟منظورتان چیست.فریمورک لاراول و رو از ریلز زدن و واقعا فیچرهای خوبی داره و قطعا اگه ریلز کار میکردین بهتر بود ولی حالا که با لاراول اوکی هستید دیگه چرا برید سراغ ریلز ؟مگر اینکه پروژه ای چیزی ایجاب کنه که ریلز باشه سیستم و شما برید تو کارش.در مورد بازار کار هم تو ایران php خوبه و در اروپا و امریکا برای هر زبونی کار هست واقعا.به نظر من هم برای افزایش علم خودتون برید سراغ یک زبان فانکشنال تا دید جدید رو کسب کنید.
من اینجا از @samdvr و @lxsameer و @yottanami و @toomaj عزیز دعوت میکنم که به این تاپیک سر بزنن و دیدگاه خودشو اعلام کنن

4 Likes

در مورد این که توی این انجمن برنامه نویس های با تجربه ای هستن شکی توش نیست اما من یکی از اون افراد با تجربه نیستم و تقریبا از نظر میزان کار مثل شمام با این تفاوت که من جنگو کار کردم
چون اون قدر تجربه ندارم نمیتونم شخصا نظر بدم اما چند وقت پیش تصمیم گرفتم RoR یاد بگیرم(RoR -> Roby on Rails) و گفتم یه سرچ بزنم ببینم حالا که جنگو کار کردم منطقی هست برم سراغ RoR یا نه؟؟؟ توی چند تا فروم خارجی مثل reddit و Quora خیلا این سوالو پرسیده بودن (django بهتره یا RoR) و کلی آدم با تجربه که جفتشو کار کرده بودن اتفاق نظر داشتن که RoR بهتره و هرکدوم هم دلایل خودشونو داشتن که تا بخشیشو من متوجه میشدم و بخش زیادی رو هم نه :smile:
برای همین اگر تصمیم به یادگیری یه زبان تفسیری دیگه برای back-end گرفتین پیشنهاد میکنم ruby و RoR یاد بگیرید
من یه مدت خیلی کوتاهی با php و لاراول کار کردم بعد اومدم سراغ جنگو و به نظرم جنگو خیلی خیلی معقول تر و قابل درک تر اومد اما در مورد RoR نمیتونم اینو بگم چون کار نکردم.
توی سایت indeed همون موقع سرچ کردم توی آمریکا درخواست کار زیادی برای RoR هست.

2 Likes

یعنی چی؟ یعنی کلا دو دسته زبان داریم، کامپایلی vs مفصری؟ :neutral_face:
اصلا این دسته بندی درمورد زبونهای برنامه نویسی اشتباهه. شما باید به پارادایمهای زبانها دقت کنید.

اگر دنبال یادگرفتن پارادایمهای برنامه نویسی هستید، بهتره دنبال زبانهای multi-paradigm نرید و هر پارادایم رو با زبانی روی اون پارادایم تمرکز کرده یاد بگیرید.
وقتی با یه زبان multi-paradigm کار میکنید، خیلی سخته که هر پارادایم رو به صورت خالص پیاده‌سازی کنید. حتی اگه اون پارادایم رو واقعا از قبل بشناسید.

من از روبی خوشم نمیاد و در حد یه پروژه‌ی خیلی کوچیک با RoR کار کردم.
به عنوان کسی که چند سال برنامه نویس پایتون بوده، باید بگم RoR بهتر از python+django هست ولی من python+flask رو ترجیه میدم.
اگه بخوام یه کم عمیقتر بهش نگاه کنم، Ruby فقط در rails معنای واقعیشو پیدا کرده و مثل پایتون نمیشه کارهای متفاوت زیادی باهاش انجام داد. (به نظرم تنها نقطه ضعف روبی همین باشه)

یه کم سوال سختیه و خیلی جوابهای شخصی میشه بهش داد.
من الآن یک ساله از همه‌ی زبونها ناامید شدم و رفتم سراغ Clojure و یه مقدار هم با Rust کار کردم.
این دوتا زبون به نظر من آینده دارن ولی با توجه به گذشته‌ی زبانهای برنامه نویسی، هیچکدوم از زبونهای پر استفاده‌ای که امروزه میبینیم، قرار نیست در آینده‌ی نزدیک از بین برن.

برای ادامه‌ي مسیر،‌ پیشنهاد میکنم سراغ زبونهای جدید برید ولی نمیتونم دقیقا بگم چه زبانی.
پایتون خوبه، موارد استفاده‌ی زیادی داره، لایبرریهای زیادی داره. شاید بهتر باشه با همین پایتون شروع کنید. (درمورد golang اطلاعات زیادی ندارم)

4 Likes

python و Rust به عقیده من آینده خوبی خواهند داشت
روبی خیلی زبان خوبیه و من از python بیشتر روبی را دوست دارم اما فکر میکنم روبی در محیط وب فقط محدود خواهد بود
پس از یاد گرفتن هر کدوم از این زبان ها یاد گرفتن یک زبان functional پیشنهاد میکنم

5 Likes

Suse یک مثال خوب برای استفاده غیر وب از روبیه. YaST

4 Likes

هنوز کسی suse استفاده میکنه (شوخی ) :smile:
روبی جاهای دیگه هست اما به اندازه python کارایی نداره

5 Likes

خود شما میگفتین جزو اون کامیونیتی نشیم که میگن پایتون برای همه چی یا جاوا برای همه چی یا یا یا… (حالا شما گفتین بیشتر جاها نه همه جا)
اینکه روبی فقط روی وب داره قدرتشو نشون میده این دلیل بدی نباید باشه.

1 Like

منظورم نیست Python برای هرکاری خوبه… فقط از نظر سرمایه گذاری زمان و مقدار کار از روبی بهتره

2 Likes

در مورد بازار کار PHP باید بگم در خارج از ایران خیلی بازار کار جدی نداره … با توجه به جستجوهایی که بنده در سایت stack و indeed کردم … یکی از دلایلی که من پایتون رو مثال زدم به این خاطر بود که یادگیریش برای بنده به همراه جنگو شاید ۳ ماه باشه ولی در آینده خیلی بهتر از PHP میتونم ازش پول دربیارم … و همچنین به جز وب میتونم مثلا تو زمینه Data mining هم کار بکنم …

مرسی از راهنماییتون … اتفاقا یکی از دوستان بنده هم سابقه کار با RoR رو داره و خیلی از این زبان تعریف میکنه ولی
واقعیت موضوعی که وجود داره اینه که RoR داخل ایران خیلی بازار کار نداره …مگر اینکه قصدم کلا برای خارج از کشور باشه که خب اونجا بازار کار خوبی برای این فریمورک وجود داره …

خیر … من زبان هارو دسته بندی نکردم و اصلا هم بحثم دسته بندی نیست … من با توجه به شرایطی که دارم میخواستم یک زبان دیگه انتخاب کنم و خواستم از دوستانی که تجربه دارن در این موارد مثل شما کمک بگیرم … و تفاوتی هم برای بنده نمیکنه که این زبان جدید چه پارادایمی داره و یا مفسری هست و یا کامپایلری و خیلی موضوعات دیگه …

مرسی از پیشنهادتون … فکر میکنم باید همین پایتون رو شروع کنم …

بله دقیقا من خودم هم همچین نظری دارم که پایتون رو شروع کنم به یادگیری و بعدش هم یک زبان فانکشنال رو یاد بگیرم …

1 Like

بله. همچنان میگم تعصب چیز بدیه.
ولی دلیل نمیشه کلا سراغ اون زبان نریم.

دلیل بدی نیست. ولی دامنه‌ی استفادش رو کم میکنه. اگه پایتون یاد بگیرید کارهای بیشتری میتونید باهاش انجام بدید.

فقط مشکل اینجاست که پایتون یه کم آدم رو تنبل میکنه :wink:

2 Likes

روبی برای کارهای امنیتی و برنامه نویسی شبکه و کارهای مخابراتی عالیه.همچنین برای سوکت نویسی بسیار قویتر از پایتون هست برای همینه که بزرگترین پلتفرم تست نفوذ عالم یعنی متااسپلویت رو با روبی نوشتن نه با پایتون و اکسپلویتهای متااسپلویت همه به زبان روبی هستن.تعصب روی یک زبان خاص رو نمیپسندم ولی دوستان فکر کنم در حق روبی بی انصافی کردن

1 Like