مشورت گرفتن برای ادامه تحصیل

سلام به همگی ، خواهشا اگه میشه کمکم کنین :
من امسال انتخاب رشته نهم دارم ؛ اول از خودم بگم :
معدلم 20 و در مدرسه نمونه دولتی درس میخونم و علاقه و استعدادم در زمینه برنامه نویسی و به طور کلی در کامپیوتر هست …
و حالا چندین سوال :

1. آیا رشته کامپیوتر خوبه و بازار کار خوبی داره؟
  2. از هنرستان بهتره یا ریاضی؟
  3. در هنرستان برنامه نویسی بهتر یاد میدن یا کلاسهای ازاد؟
  4. به نظرتون بهتره که یه هنرستان عالی برم بهتره یا اینکه یا هنرستان متوسط همراه با دوره های بیرون از مدرسه

ببینید شرایط من اینه و اینکه الان اگه بخوام هنرستان عالی برم باید روزی نزدیک سه ساعت در اتوبوس باشم! ارزشش رو داره؟ یا اینکه برم هنرستان نزدیک متوسط همراه با دوره های بیرون از مدرسه؟ شهریه هنرستان عالی 3 میلیون ، میتونم این هزینه رو برم کلاس اما خب با شخصیتهای سرشناسی اشنا میشم درش : ببخشید پیچیده شد اما خواهشا نظرتونو با دلیل بگین …

1 Like

سلام دوست خوبم
چه جالب که یکی همسن خودم هم در این جمع پیدا کردم.
منم پارسا هستم و امسال نهم رو تموم کردم با معدل 19.56 تیزهوشان
البته من رشتم رو انتخاب کردم اما خودم هم مدتی به این مسئله فکر می کردم که بصورت رسمی پی کامپیوتر رو بگیرم و خب متعاقبا تحقیقاتی رو در این زمینه انجام دادم:
تا اونجا که فهمیدم، در ایران رشته هایی که از قبل بوده(مثل توسعه نرم افزار) ارزش درس خوندن در دانشگاه رو نداره چون بیشتر دانشگاه های ایران بر اساس الگو های قدیمی خودشون پیش میرن و اکثرا به مسائلی همچون بازار کار و بروز بودن زبان و … اهمیت خاصی نمیدن(امیدوارم که این روند اصلا بشه) اما رشته های جدید وضعیت نسبتا بهتری داره(مثل هوش مصنوعی که پسرخاله ام داره میخونه)
برای اثبات همچین چیزی میتونی وقتی اسنپ میگیری یا رستوران می ری از راننده یا پیشخدمت بپرسی که رشته چی خونده و اکثرا رفتن سراغ رشته کامپیوتر
شاید با خودت بگی خب خودش تلاش نکرده(گرچه میتونه درست باشه) اما قطعا یک جایی در این سیستم آموزشی مشکل داره که تا این حجم بیکار رو بیرون داده

نظر شخصیم اینه که اگه این توانایی رو در خودت میبینی که سختی خیلی زیادی بکشی و مثل خیلی از افراد موفق این حوضه بصورت خودخوان کار کنی و خلاصه رو دانشگاه حساب نکنی برو دنبال این علاقه

راستی به به این انجمن خوش اومدی :rose:

1 Like

بحثهای زیادی درمورد این مسائل توی انجمن شده. یه سریاشو خودم شروع کردم :joy:
قبل از هر چیزی بگم که بهو احساس پیر شدن بهم دست داد :joy: یادش به خیر منم یه زمان هم سن شما بودم :sweat_smile: (الآن بحران ۲۵سالگی رو پشت سر میذارم)

مسلما کامپیوتر خوبه و بازار خوبی داره. خود کامپیوتر. نه رشته‌ی دانشگاهیش.
شما به صرف اینکه مدرک کامپیوتر دارید نمیتونید توی بازارکار وارد بشید. مگر شرکتهای دولتی که اونم حتما نیاز به پارتی داره.

نظری ندارم ولی فکر میکنم ریاضی بهتر باشه.

کلاس‌های آزاد. ولی حتی اونجا هم فقط برای شروع خوبه. فقط برای اینکه یه کم راه بیفتید. وگرنه اونها هم هدفشون یاد دادن به شما نیست. هدفشون پول درآوردن خودشونه.
شاید بهترین کمکی که برای پیشرفت دارید، این وبسایت و انجمنهای مشابه باشه.
و حداقل از نظر من، بهترین مرجع داکیومنت خود زبان یا لایبرری توی وبسایت خودش هست. (در مرحله‌ی بعدی کتابهای انگلیسی که براش نوشته شده)

به نظر من بهتره خودتونو زیاد درگیر درس و دانشگاه نکنید. طوری نباشه که روزی ۵ساعت درگیر درس باشید و ۵ساعت توی کلاس درس.
حتی برای دانشگاه هم پیشنهاد میکنم توی دانشگاههای مجازی ثبت‌نام کنید. مثلا دانشگاه «فاران» اینطوری هزینه‌های شهریه‌ی گرون‌قیمت و رفت‌وآمد و خرید کتابهای به‌درد‌نخور رو میتونید خرج کارهای دیگه کنید. درگیریتون هم خیلی کم میشه.
از اونجایی که حتی توی رشته‌ی تخصصی شما، فقط حدود ۴۰ واحد تخصصی هست و بقیش ریاضی و فیزیکه، همون ۴۰ واحد هم (از نظر من) مضخرف محضه و به هیچ دردی نمیخوره، پس برای کسی که مسیرش مشخصه، بهترین کار اینه که کمتر درگیر این حواشی (درس و دانشگاه) باشه.

درمورد شخصیتهای سرشناس هم اصلا روش حساب باز نکنید. توی جمع‌های برنامه نویسی (مثل همینجا یا کنفرانسهای برنامه نویسی) شانس بهتری دارید.
احتمال پیدا کردن اساتید برجسته خیلی کمه و احتمال پیدا کردن اساتیدی که هیچی بلد نیستن خیلی زیاد.

1 Like

من هم هم سن شما هستم… خیلی وقت بود یکی از معلمان خیلی خوبم بود اولین بار در مدرسمون به چیزی گفت… گفت درس… همع میتونن مدرک بگیرن کار سختی کلی جا هست میرین بدون کنکور مدرک میگیرین… چیزی که میمونه کارتونه پس برید سراغ یادگیری یه مهارت… مهم نیست چی میخواد باشه… از خیاطی و ارایش گری گرفته تا تعمیر لوازم و غیره… گفت یا شما باید یه حرفه ای رو بلد باشید یا خییلی بدجوری درستونو بخوری جوری که حداقل وقتی که میزاری 12 ساعت باشه… اینم نوعی موفقیته… بستگی به این خودتون داره… از هفتن اینو گفت تا نهم…هشتمو تموم کردم با معدل 18.5 همین حدود پدر مادرم که میگفتن از 19 به پایی اصلا خوب نیست کلی بحث شد تو تابستون که اینجوری بدرد نمیخونه نخوای بخونی… فایده انداره و غیره دیدم مشوق یادگیری یه حرفه درواقع دوست صمیمی ام بود… اون هروز تابستون با باباش میرفت شرکت هنوزم میره… میگفت اونجا برق کار زیاده منم میرم اونجا کار بگیرم… یروز اینو که گفت من رفتم تو فکر… چرا من نه… مگه من چی کم دارم ازون… بعد اتفاقات زیادی افتاد کلی مشاوره و اینا گرفتم ولی این سایت موقعی که پرسیدم دیگه از کسی مشاوره نگرفتم بنظر افراد واقعا با سوادی اینجا هستن… فعلا به جایی نرسیدم ولی دارم تمام تلاشمو میکنم و از برنامه نویسی لذت میبرم واقعا… ایشالا که خودشون هم در کارشون موفق باشن…(دلیلی که این سایتو دوست دارم اینه که اینجا کسی تعصبی نظر نمیده همه بروی تجربه هست… خیلی شده شخص php کار می‌کرده تا امدم بگم اقا چی کنم میگفت بیا من اموزش php میدم هرینه داره عالیه پولش همین…)

در ضمن تازه کار هستم درحدی نیستم فقط خواستم به عنوان همسن نظرمو بگم

سلام @Engh0617 عزیز
اول از همه اینکه خوش اومدی :bouquet:

اما درباره سؤالات:

بدون شک، مخصوصا برای کسی که استعداد رو همراه با صبر و حوصله داشته باشه

اگه ریاضی رو دوست داری ادامه ش بده. مغزت رو باز میکنه برای تجزیه و تحلیل مسائل و پیدا کردن راه های بهینه.
شاید بتونه رشته دانشگاهیت باشه در کنار جوابی که به سؤال بعدیت دادم :point_down:

هیچ کدوم! بهترینش از کاره! یه شرکت خوب پیدا کن که افرادی مثل بچه های کاردرست این انجمن توش باشن، بعنوان کارآموز مشغول شو. این بهترین دانشگاه دنیاست!
اونجا میتونی آینده خودتو انتخاب کنی. برای حرکت به سمت اون آینده، بر اساس نیازهایی که توی مسیر پیدا میشه، دوره های آموزشی رو توی بهترین آموزشگاه و بهترین استاد ممکن بگذرون. اینجوری فقط برای چیزی که واقعا نیاز داری وقت و هزینه گذاشتی.

البته این نظر منه، شاید شما راهی بتونی پیدا کنی که برای خودت مناسب تر باشه. شاید مطالعه این هم بد نباشه، ممکنه ببینی با علایق یا شرایطت بیشتر جور درمیاد:

امیدوارم توی مسیری که انتخاب می کنی بهترینِ خودت باشی

1 Like

میتویند کتاب های هنرستان کامپیوتر رو از سایت آموزش پرورش دانلود کنید.
فقط سال یازدهم برنامه نویسی دارن که خیلی مقدماتیه…

دوستم رفته هنرستان کامپیوتر میگه پتو میاریم میخوابیم :grin:

بهش میگم معلم سر کلاس بهتون گیر نمیدن؟ میگه مگه جرأت میکنه به 30 نفر گیر بده؟ :joy:

یکی دیگه از دوستام هم رشته ی رشته نظری بود و دوره دوم دبیرستانش رشتشو عوض کرد رفت هنرستان. میگفت که هنرستان وضعیت بچه ها خیلی خرابه (از نظر فرهنگ و تربیت). الان هم 25 سالشه.

این چیزایی بود که من میدونستم.
شاید اگر هنرستان خوب ثبت نام کنی اوضاع بهتر باشه.

سه ساعت وقتتو تو راه میخوای تلف کنی؟ فکرش هم نکن.