مسیر درست برای افراد کم سن

با سلام خدمت دوستان عزیز
دو نفر که در سن ها 12 و 14 سال هستن می خواهند وارد حورزه کامپیوتر بشوند
خودشان هم نمی دانند که فعلا چی می خواهند , فقط یه کمی در مورد طراحی سایت شنیدن شاید درست باشه که بگم والدین این بچه ها در مورد طراحی سایت شنیدن
این بچه ها چه مسیری را طی کنند براشون خوبه , به فرض مثال سیستم عامل یاد بگیرند یا مفاهیمی در مورد طراحی سایت یا یک زبان برنامه نویسی یا … می خوام کمکم کنید این بچه ها را به راهی درست راهنمایی کنم
ممنون

1 Like

سلام
پیشنهاد من برای این سن: روبوتیک

برای انتخاب مسیر فقط روی دانش فنی تمرکز نشه. توی کار حرفه ای مهارت هایی مورد نیازه که توی آموزش های موجود کمتر پیدا میشه. مواردی مثل روحیه کار تیمی، حوصله به خرج دادن و تلاش، مهارت های مطالعه و مستندسازی و…
روبوتیک به دلایل زیر مناسبه:

• جذابیت محتوا : مخصوصا برای سن پایین
  • ملموس و تجسمی بودن : فعالیت صرفا ذهنی چیز خوبی نیست
  • دانش فنی : خوبی این حوزه اینه که مجموعه ای از اطلاعات پایه ای مربوط به نرم افزار و سخت افزار و الکترونیک و مکانیک به فرد میده که بهش کمک میکنه زمینه تخصصی خودش رو با توجه به استعداد و علاقه ای که داره انتخاب کنه
  • کار تیمی : اهمیت این موضوع فکر نمیکنم نیاز به توضیح داشته باشه
  • و…

البته مطمئنا آموزشگاه و استاد باید درست انتخاب بشه.

3 Likes

زبان برنامه‌نویسی اسکرچ مخصوص کودکان 8 تا 16 ساله منبع فارسی

آموزش طراحی سایت به کودکان منبع

از سایت code.org هم شاید بتونین استفاده هایی بکنین

با همین عنواین آموزش برنامه نویسی به کودکان میتونین منابع خوبی رو پیدا کنید ولی متاسفانه منابع فارسی خیلی کمن

2 Likes

من چند ماه به بچه‌های این سن تدریس کردم.
یادگیریشون بالاست ولی محدودیتهای زیادی دارن از جمله زبان انگلیسی.

من با scratch شروع میکردم و الگوریتم رو بهشون یاد میدادم (خورد کردن مسائل پیچیده به قطعات ساده تر) و بعد یه سری کلمات انگلیسی که توی کد نویسی لازم داشتن رو بهشون میدادم که حفظ کنن (کلمه و معنی و تلفظ)
بعد میشستیم پای C++ و واقعا کد میزدیم. کدهای خیلی ساده.

بعد از اینکه با یه سری مفاهیم آشنا میشدن، میرفتن سراغ برنامه نویسی C روی میکروکنترلر و ربات میساختن. البته کلاسهای دیگه‌ای هم داشتن برای یادگیری الکترونیک و مکانیک.

به نظر من درمورد طراحی وب، میتونن یه کم با scratch کار کنن و بعدش که راه افتادن برن سراغ یادگیری پایتون.
راحته، سادست، قابلیتها و فریموورکهای زیادی داره از جمله فریموورکهای وب.

اشکالی نداره اگه زیاد از این شاخه به اون شاخه بپرن. طبیعیه و لازمه که با چیزهای زیادی آشنا بشن و زمان خیلی زیادی طول بکشه تا روی یه چیز تمرکز کنن و یه کاری واقعا انجام بدن. پس سعی کنید با چیزهای زیاد و مختلف آشناشون کنید. تمرکز روی یه چیز خاص یه کم اذیت میکنه، حتی آدم بزرگها رو و کامپیوتر کلا چیزیه که شاخه‌های زیادی داره و از این شاخه به اون شاخه پریدن اصلا مضر نیست (حداقل برای چند سال اول)

5 Likes

اپل هم یادمه یک بازی برای ios زده بود که مراحل رو باید با انجام قطعه کد های swift می رفتی . مثلا یک جایی رو باید پرش می کردی یا باید می گفتی چند پله باید جلوتر بره لینکشو پیدا نکردم اینجا پیوست کنم

2 Likes

بازیهای باحالی ساخته شده برای این منظور. البته اینکه مثل اسکرچ باشه یا اونی که شما گفتید ندیدم ولی برای درک logic این بازی باحاله:

قدیما یه سری بازی داشتم که باید مدار منطقی‌های ساده میساختیم یا یه مدار منطقی بهمون نشون میداد باید حدث میزدیم خروجیش چیه.
بازی مورد علاقم یه جور پازله که باید با روشن و خاموش کردن یه سری کلید، اعداد باینری که گفته شده بود رو درست کنیم. تا مرحله آخرش رفتم :sunglasses:

4 Likes

سلام دوستان
به عنوان یک نوجوان چهارده ساله، فکر میکنم زمانی که فرد یک پروژه رو انجام میده و نتیجه اش رو می بینه واقعا لذت میبره و به همین دلیل، من به html و css و js خیلی علاقه داشتم چون زبان خط به خط اجرا میشد و نتیجه رو میدیدم(برعکس خیلی سال قبل که میخواستم شروع کنم به برنامه نویسی رفتم سراغ c++ و بخاطر کامپالری بودنش و اینکه هی ارور میداد کلا از برنامه نویسی زده شدم و رفتم سراغ فتوشاپ - البته اون زمان، دانش زبان کمی داشتم و الان شرایط خیلی عوض شده)
اما به طور کلی فکر میکنم برای یادگیری برنامه نویسی نوجوان باید پروژه به پروژه جلو رفت چون لذت نتیجه دادن یک تلاش انگیزه زیادی برای ادامه راه به آدم میده(مخصوصا نوجوان کم حوصله الان)

3 Likes