چطوری به‌سرعت یک گنو/لینوکس شخصی سازی شده نصب کنیم؟

سلام

من با سیستم های مختلفی کار میکنم و حداقل برای کارای شخصی‌ام یک لپتاپ ایسوس/ویندوز و یک لپتاپ دل/لینوکس دارم. اغلب کار توسعه را با لپتاپ قدیمی و خوش دستم (دل/لینوکس) انجام می‌دهم که نسبتا سخت افزار ضعیفی داره بعلاوه یک اوبونتو با محیط دسکتاپ XFCE و یک کالی dual boot شده.

داشتم فکر می‌کردم به زمان‌هایی که تنها لپتاپ ویندوزم همراه است و به یک محیط توسعه لینوکس نیاز دارم چیکار کنم؟(یک محیط توسعه برای ویندوزم هم دارم)
خب یک سری چیزا را با گیت و دراپ باکس و بوکمارک‌های فایرفاکس ام sync نگه می‌دارم که همیشه در دسترس باشند. البته چندتا سیستم عامل دیگر روی VMware ایسوس/ویندوزم دارم که شخصی سازی نشدن.
اخیرا هم میخواستم روی یک لپتاپ ضعیف دیگه که کنار افتاده بود Xubuntu بریزم. اما یک مشکلی اینجا هست.
و این مسئله زمان بر بودن شخصی سازی یک لینوکس جدید است! حتی موقعی که روی اوبونتو ام xfce ریختم چون باید از یونیتی کوچ می‌کردم و از گنوم هم بدم میومد، کلی زمان برای شخصی سازی محیط دسکتاپ و حتی shortcut هایی که یونیتی داشت و روی xfce نداشت و جایگزین‌هاش صرف کردم که تجربه خوبی نبود.

حالا با فرض debian base بودن سیستم عامل مقصد، شما چه راهی را میشناسید یا استفاده می کنید؟
برای پاسخ دادن هم پکیج‌های debianای را در نظر بگیرد، هم راه اندازی محیط توسعه خودتون، هم تنظیمات سطحی محیط دسکتاپ. خوب است که توی پاسخ سیستم‌‌عامل های ۳۲ بیتی هم در نظر بگیرید(مثلا اسکریپتی که برای دو محیط بشه استفاده کرد).

یکی از راه‌هایی که هست shell script نوشتن است که فکر کنم بهترین گزینه با توجه به نیازها نیست، ضمن اینکه می‌تواند توسعه‌اش طولانی باشد (البته من توی این زمینه تازه کارم). یا محیط توسعه قابل حمل مثل vagrant. راه حل‌های پیش ساخته؟

ممنون

شاید منظور شما رو درست متوجه نشده باشم ولی آیا کپی کردن تمام فایلهای داخل /home/<username> مشکل رو حل نمیکنه؟ منظورم dotfileها هست.
بعضیها یه ریپازیتوری توی گیتهاب/گیتلب میسازن به نام dotfiles و فایلهای کانفیگ vim و emacs و فونتها و کانفیگهای desktop environment و اینطور چیزهاشون رو میریزن اونجا و هروقت بخوان از اونجا clone میگیرن روی ستاپ جدیدشون.

تمام کانفیگها توی همین detfile ها ذخیره میشه توی دایرکتوری مربوط به خود کاربر.

1 Like

می تونی یه بار یه لینوکس به جا نصب کنی و سخصی سازیش کنی بعد پارتیشن root رو dd کنی تو یه فایل و فایل رو با خودت این ور اون ور ببری.
راه دیگه اینه که از یه سری از ابزار های debian استفاده کنی و یه دبیان سخصی سازی شده لایو برای خودت بسازی.
ابزارهایی مثل

https://wiki.debian.org/Debootstrap

البته ابزار زیاده

1 Like

خیلی ممنون.
و برای نصب پکیج‌ها و نرم افزارهای دیگه مثل مثلا ide و text editorتون نصب بصورت دستی را پیشنهاد می کنید؟
و همینطور پیشنهادتون برای وقتی که قرار نیست سیستم جدید clone سیستم قبلیتون باشه چیه؟ مثلا برفرض توی شرکت بهتون یک سیستم دادند که شما میخواین محیط توسعه ای که راحت هستین را فقط setup کنید.

سپاس فراوان.
فکر خوبیه. راه مطمئنی برای clone image گرفتن از سیستم خودت وجود داره که درست کار کنه؟ یا پیشنهاد نمیشه.

یه سری ابزار هست که از روی سیستم فعلی براتون image می سازن clone نمی کنن. اسمش یادم نیست یه سرچ می کنم. پیدا کردم لینک می زارم.

1 Like

خوب به شخصه مشکلی توی این قضیه ندارم یه vim میخوام با کانفیگهاش (که توی dotfileها هست) و یه سری نرم‌افزار تحت ترمینال سبک که همیشه نصبشون میکنم. گرافیکی هم یه فایرفاکس لازم دارم، بقیش آپشناله واقعا!
حداقل برای من نیازی به اسکریپت یا همچین چیزی نیست، پای هر لینوکسی بشینم با پکیج منیجر خودش چندتا نرم‌افزار (حدودا ۲۰-۳۰تا که سنگین‌ترینشون فایرفاکسه) نصب میکنم و تقریبا همه‌ی چیزاییه که میخوام.

کلا دوست ندارم از سیستمم کلون بگیرم. سیستم شرکت هم هر توزیعی باشه، با پکیج منیجر خودش نرم‌افزارهای مورد نیازمو نصب میکنم.

هیچوقت با نرم‌افزار یا ideهای خاص کار نمیکنم که احتمالا توی پکیج‌منیجر یه سیستم عامل نباشه، پس مشکلی از این نظر نداشتم. ولی حتی اگه همچین مشکلی هم باشه، کلا یک یا دو نرم‌افزار هست که باید از روی tar.gz نصب بشه، اونم میشه دستی نصب کرد توی چند دقیقه.

درمورد کلون گرفتن از / یه نکته هست. اگه نتیجه‌ی خوندن input file رو پایپ کنید به gzip حجم نهایی فایل خیلی کمتر میشه:

dd if=/dev/sda1 bs=10M status=progress | gzip > sda1.img.gz

و البته اگه از ابزارهای کاملتر استفاده کنید، مسلما خودشون این کارها رو انجام میدن.

1 Like