چطور بوت لودر گراب رو با بوت لودر ویندوز عوض کنم؟ یا گراب رو حذف کنم؟

یک سری که فقط گراب رو حذف کردم سیستم بالا نیومد
و متاسفانه سی دی ویندوز هم ندارم سپاس

برای چی می خواین گراب رو پاک کنین ؟ می خواین ویندوز بوت کنین ؟

شما مگه نمیخواید یه لینوکس دیگه جایگزین لینوکس فعلی کنید؟
خوب وقتی لینوکس جدید رو نصب کنید، اتوماتیک گراب جدید نصب و کانفیگ میشه. فقط حواستون باشه که درایو /boot رو اگه انتخاب میکنید، همون درایوی رو انتخاب کنید که دفعه‌ی قبل انتخاب کردید. اگر هم کلا لینوکس رو روی یک پارتیشن نصب میکنید که دیگه مشکلی نیست.

حتی اگه نمیخواید دیگه لینوکس داشته باشید، ۲تا راه دارید. یکیش اینه که با یه لینوکس لایو، گراب رو نصب و کانفیگ کنید ولی لینوکسی نصب نکنید (که گراب فقط ویندوز رو بشناسه و بوت کنه از این به بعد) یا یه بار دیگه ویندوزتون رو نصب کنید که کلا همه چیز توی هارد جایگزین ویندوز جدید بشه. راه دیگه‌ای نمیشناسم.

الان اوپن سوزه رو در یک بخش جداگانه از هاردم نصب کردم اما گراب اونو نمیشناسه چی کار کنم؟

اولا که قضیه این نیست که گراب قدیمی باید اینو بشناسه.
قضیه اینه که گراب جدید (که opensuse نصب میکنه) باید جای قبلی بشینه و همه‌ی سیستم عاملها رو بشناسه.

شما باید با یه لینوکس live سیستم رو بوت کنید و یه گراب رو کانفیگ کنید. یا اگر rescue بلد نیستید، دوباره سیستم عامل رو نصب کنید، ولی اینبار باید توی انتخاب پارتیشنها دقت کنید که گراب جدید جایگزین قبلی بشه.

1 Like

چند تا دیستک داری و گراب رو رو کدوم نصب هست‌؟ ویندوز کجاست ؟ لینوکس رو کدوم پارتیشن هست ؟

1 Like

یک آموزش انگلیسی یا فارسی پیشنهاد میدید؟

خوب منطقی هست گه بتکره grub کانفیگش رو روی یه دیسک external گزاشتین ؟

متوجه نشدم

توضیح میدید؟

به نظرتون همه درایو های غیرویندوز رو پاک کنم و اوپن سوزه رو نصب کنم مشکل حل میشه؟
یا تو نصاب اوپن سوزه بزنم که خودش درایو های اوبونتو رو پاک کنه؟

در کل تنظیمات گراب نباید روی به هارد اکسترنال باشه. البته مانعی وجود نداره اما اگر هارد وصل نباشه یا boot order عوض شه گراب کار نخواهد کرد.
پارتیشن هایی که نیاز ندارید رو پاک کنین و لینوکس رو روی همون دیسکی که ویندوز هم دارید نصب کنین.

ببخشید من درست متوجه نشدم الان میگید که لینوکس رو مثلا در درایو c نصب کنم؟خب ویندوز رو پاک میکنه؟(فکرنکنم منظورتون این باشه)
جدا از اون من هارداکسترنال ندارم

نه منظورم اینه که روی همون هاردی که ویندوز داری لینوکس هم نصب کن مثلا روی درایو F ( این حرف اشتباه هست اما برای اینکه متوجه شید می گم ).

دوتا هارد دارید که ویندوز دومی رو removable می شناسه که اگر external نیست پس احتمالا SATA هست

یعنی برای درایو اسم بزارم به گونه ای که ویندوز اون ها رو بشناسه؟

نه. موقع نصب لینوکس اون رو روی دیسک اول کنار ویندوز نصب کنین.

متوجه نمی شم

امکانش هست توضیح بدید؟

روی یه پارتیشن دیگه ای از هاردی که روش ویندوز داری نصب کن. بهتره در مورد این چیزا یه مقدار مطالعه کنی که کارت آسون شه.