چطور بوت لودر گراب رو با بوت لودر ویندوز عوض کنم؟ یا گراب رو حذف کنم؟

سلام
الان میخوام که اوبونتو رو حذف کنم و از ویندوز و سایر توزیع ها استفاده کنم.
یک بار درایو اوبونتو رو از طریق ویندوز خالی کردم و کلش رو پاک کردم ولی بعد از ری استارت با صفحه ای مثل صفحه زیر روبرو شدم:

دوباره اوبونتو رو نصب کردم و درست شد ولی الان میخوام از طریق ویندوز به گونه اوبونتو رو پاک کنم که مشکل گراب رو نداشته باشم.
لپتابم هم uefi هستش

شاید هم درست باشه سوال رو اینطور مطرح کنم:
چطور بوت لودر گراب رو با بوت لودر ویندوز عوض کنم؟

ویندوز نصب کن

نصبه
میخوام گراب رو پاک کنم تا بتونم اوبونتو رو راحت پاک کنم و از اول اوپن سوزه نصب کنم(جا ندارم که سه سیستم عامله کنمش)

تو نصاب سوزه هم یه سری زدم جای فایلای اوبونتو بیاد ولی بازم همین مشکل گراب پیش اومد

موقع نصب opensuse پارتیشنی که روش ابونتو بوده رو فرمت کن و روش opensuse نصب کن

کرده بودم بازم مشکله گراب اومد

شما نباید گراب رو پاک کنید. شما باید سیستم عامل بعدی (لینوکس بعدی) که نصب میکنید، گرابش جایگزین گراب قبلی بشه. (اگه روی همون پارتیش که لینوکس قبلی بوده، جدیده رو نصب کنید، اتوماتیک انجام میشه)

به هر حال لینوکس بعدی هم (به احتمال خیلی زیاد) از گراب استفاده میکنه برای مدیریت بوت.

اگر اون تصویری که فرستادین رو می بینین بعد از نصب معنیش اینه که گراب رو درست نصب نکردید

راه حلش چیه؟

تنظیمات گراب رو درست انجام بده. گراب رو کجا نصب کردی ؟ نمی تونه دیسکی که روش تنظیمات گراب هست رو پیدا کنه.

من دست به گراب نزدم
نصاب توزیع ها خودش نصب میکنتش

پس یا نصب توزیعت مشکل داشته یا تغییری ایجاد کردی رو پارتیشن هات. یه لینوکس لایو لود کن و گراب رو دوباره نصب کن.

الان این کار رو کردم فقط میخوام کلا گراب رو پاک کنم و بوت لودر ویندوز رو بیارم.
سی دی ویندوز هم ندارم

بوت لودر ویندوز رو فقط با ویندوز می تونین نصب کنین. خیلی پیشنهاد می کنم در مورد گراب مطالعه کنین این که چند بار نصب کردید و کار نمی کنه نشون می ده مشکل از تنظیمات و نحوه نصب هست.
برای نصب چه دستوراتی می زنید؟

ببینید برای نصب گراب من دستوری نمی زنم خود نصاب اوبونتو این کار رو میکنه به همراه تنظیمات و…

من این رو عرض کردم. شما فرمودید:

وقتی این مشکل رو دارید grub رو خودتون نصب کنین. برای اینکه گراب کار کنه شما حتما یه لینوکس باید داشته باشید برای کانفیگش. لینوکس رو لایو لود کنین بعد باید گراب رو خودتون نصب کنین.

برای مثال این لینک رو ببینین:

https://help.ubuntu.com/community/Grub2/Installing

با بوت ریپیر درستش کردم

1 Like

بسیار عالی

الان مشکل حذف گرابه

برای حذفش نیاز دارید که یا یه چیزی جایگزینش کنین. بوت لودر ویندوز یا چیزه دیگه ای. برای نصب بوت لودر ویندوز باید از CD ویندوز استفاده کنین. عموما با نصب مجدد ویندوز درست می شه. شاید راه دیگه ای باشه اما من ویندوز نمی دونم که بیش از این بتونم کمک کنم.