تا حالا لینوکس استفاده کردی؟کدوم توزیع؟ و نظرت چیه؟

محدودیت حجمی دارم در اکثر مواقع و نمیتونم خیلی از توزیع ها رو امتحان کنم.
از غیر دبیان بیس ها پیشنهادتون چیه؟

این سوال رو من نباید جواب بدم. چون می گم فقط دبیان بیس ها. ولی باز تجربه کنی یه چیز دیگست

من اوبنتو، دبیان، کالی, بک باکس، پرروت, فدورا ،پاپی و چند توزیع دیگه رو استفاده کردم.برای کارهای امنیتی کالی و به عنوان سیستم عامل شخصی ابونتو رو پیشنهاد میکنم.برای سرور هم اوبونتو و دبیان عالی هستن👍

برای سرور centos7 رو پیشنهاد میکنم.
برای دسکتاپ هم اگه میخواید چیزی بجز debian based امتحان کنید، شاید fedora رو دوست داشته باشید.

1 پسندیده

با کمال احترام به پویا عزیز. اصلا سمت centos نرو از استفاندارد های اولیه لینوکس پشتیبانی نمی کنه مثل LSB و جز دردسر چیزی نخواهد داشت

1 پسندیده

manjaro برای دسکتاپ که برپایه آرچ لینوکس هست

2 پسندیده

اینو گفتم صرفا به خاطر اینکه سرویس دهنده‌های زیادی داره. حس کردم جزء چیزاییه که لازم میشه. از طرف دیگه مثلا direct-admin فقط روی centos درست کار میکنه.
وگرنه خودم زخم خورده‌ی دردسرهاش هستم ولی یه وقتایی چاره‌ای نیست.

هیجوقت توزیعهای این مدلی رو درک نکردم. وقتی آرچ هست، چرا بر پایه‌ی آرچ؟
یعنی تنها نکته‌ی مثبت آرچ، پکیج منیجرشه؟

مانجارو توزیعی از آرچ برای newbie هاست :face_with_raised_eyebrow: شاید استفاده مستقیم از آرچ برای من سخت باشه پس مانجارو گزینه خوبی نمیشه؟

1 پسندیده

خوب واقعا سخت نیست.
درسته که نصبش رو به صورت دستی انجام میدیم، ولی واقعا کامندهای پیچیده‌ای زده نمیشه و کسی نمیتونه این مراحل رو واقعا حفظ کنه و به ترتیب و درست انجام بده پس همه از روی یه لیستی (یا آموزشهای آنلاین نصب آرچ یا لیستی که خودشون تهیه کردن) مراحل رو انجام میدن.
اصلا تمام فان قضیه اینه که آدم خودش سر‌هم کنه.

1 پسندیده

مطمعنن دبیان . عشقه بی پایان :grin: تو همه چیز تکه .

و به نظرم میگفتی گنو/لینوکس بهتر بود تا لینوکس

1 پسندیده

برام جالب شد ! من تو لینوکس اکسپرت نیستم از ابونتو ۱۶.۰۴ به بعد رفتم رو دبیان اونم چون دنبال یه چیز استیبل میگشتم.و اینکه هیچ تنظیمات پیشفرضی نداره یعنی چی ؟اون یکی دیسترو ها چه تنظیماتی دارن و ست کردن که تو دبیان پیش فرض نیست؟
جهت افزایش اگاهی خودم میپرسما سمیر جان:wink::wink:

با اجازه من جواب بدم.
یکی از قشنگیهای دنیای یونیکس اینه که نرم‌افزارها (سازندگان نرم‌افزارها) برای ما (به جای ما) تصمیم نمیگیرن. قشنگی دیگش اینه که هر چیزی همون کاری رو میکنه که باید بکنه و نه بیشتر! (ربطی به مطلب نداره ولی به‌هرحال قشنگه!)

دبیان به جای ما تصمیم نمیگیره که فلان فایروال نصب باشه و بهمون حق انتخاب میده در صورتی که اگثر دیستروهای دیگه یا seLinux دارن یا AppArmor و به طور دیفالت نصب و کانفیگ شدست! (البته iptable اتوماتیک نصب میشه. چون زیادی واجبه! ولی کانفیگ نشدست.)
دبیان حتی ssh و http server هم نصب نمیکنه مگر اینکه توی مراحل install خودمون بهش بگیم.

من دارم درمورد دنیایی حرف میزنم که اوبونتو نصب میکنیم و همه‌ی تصمیمها رو از قبل برامون گرفته و حتی تغییر دادنشون هم یه کم سختتر از چیزیه که باید باشه! (سعی کنید به جای unity سویچ کنید به i3wm تا متوجه منظورم بشید)
و درمورد دنیایی حرف میزنم که ویندوز نصب میکنیم و وقتی میخوایم فایرفاکس باز کنیم پیغام میده «You still use firefox? Microsoft Edge is here!» یا یه همچین چرندیاتی.
ولی توی لینوکس وقتی میخوایم curl بزنیم پیغام نمیاد «You still use CURL? Why don’t you upgrade to Wget or Aria2?»
حالا یه سری fanboy میان میگن این فیچر ویندوزه و خیلی هم به درد میخوره :no_mouth: ولی از سیستم عاملی که توی منوی انتخاب نرم‌افزارها تبلیغ نشون میده نمیشه انتظار عقل و منطق داشت.
سیستم عاملی که واسه آپدیت کردن هم به نظر کاربرش اهمیت نمیده، هیچوقت به کاربر اهمیت نمیده.

3 پسندیده

عجب! :thinking:

1 پسندیده

برای دسکتاپ مانجارو خیلی خوبه
اذیت‌های آرچ رو نداره ولی مزایای اون رو داره.

وقتی خودتون آرج رو نصب نکنید و به installerهایی مثل مانجارو متکی باشید، اذیت میشید.
من فکر کنم ۵سال آرچ داشتم (شاید یه کم بیشتر یا کمتر) روی چندتا سیستم هم نصب کردم (خونه و دفتر و لپتاپم و سیستم خونه ۵سال روش آرچ بود) و هیچ مشکلی نداشتم (خیلی‌هم دستکاریش میکردم) بجز درایور nvidia که همیشه و همه‌جا باهاش مشکل داشتم حتی الآن که روی دبیان هستم. ربطی به خود سیستم‌عامل نداره.

تنها مشکلی که با آرچ داشتم و باعث شد سویچ کنم وقتی بود که لپتاپ گرفتم و نگهداری ۲تا سیستم rolling release برام سخت بود. سویچ کردم به دبیان. روی لپتاپ sid دارم روی pc نسخه‌ی stable (که آپدیت کمتری بخواد) البته روی لپتاپ هم یه سری از نرم‌افزارها مثل libreoffice و gimp و inkscape رو hold کردم که حجم آپدیتهام کمتر باشه.
بدبختیهایی داریم با اینترنت ایران :frowning:

برای کسانی که فکر میکنن rolling release پایدار نیست هم پیشنهاد میکنم این توییت رو ببینن:

1 پسندیده

اخ اخ منم دبیان دارم استفاده میکنم دوساله به ۱۷ روش فلیپینی خواستم این انویدیا لامصب و هندل کنم نشد که نشد.راه حل شما چی بوده؟

1 پسندیده

والا خودم هر دفعه و روی هر سیستم یه درگیری بزرگ دارم.
آخرین بار (از روی history میگم) اینها رو نصب کردم:

nvidia-driver
nvidia-kernel-support
nvidia-kernel-dkms
nvidia-modprobe

البته قبلش nvidia-detect رو نصب کردم و بهم گفت که nvidia-driver به سخت‌افزارم میخوره. (nvidia-driver در حقیقت یه meta-package هست که آخرین نسخه‌ی درایور رو نصب میکنه)
در کنارشون اینا رو هم نصب کردم که فکر میکنم واجب نباشه ولی بودنش بهتره. یه سریاش برای استفاده از opnegl و opnecl لازمه یه سریاش هم مربوط به vulkan میشن که یه جایگزین برای opnegl هست:

nvidia-settings
nvidia-opencl-common
nvidia-opencl-dev
nvidia-vulkan-common
nvidia-xconfig
vulkan-utils
nvidia-cuda-mps
libvdpau-dev
libnvcuvid1
libgl1-mesa-dev
libcuda1

بعد از این، تونستم توی بلندر با GPU رندر بگیرم.
روی یکی از سیستمها (یه لپتاپ گیمری با کارت گرافیک GTX1050) نصب پکیج nvidia-kernel-dkms تقریبا سیستم رو به طور کامل از کار میندازه! نمیدونم چرا.

1 پسندیده

واسه نصب درایور nvidia اگر فقط یک کارت گرافیک دارین. هدر های کرنل و dkms کفایت می کنه. درایور رسمیش رو دانلود کنین و فقط اجراش کنین بدون X . خودش راهنمایی می کنه چه کار کنین و خیلی ساده نصب می شه. اگر دوتا کارت دارین داستان فرق می کنه و یا باید از bumblebee استفاده کنین یا یکیشو غیر فعل کنین.

1 پسندیده

اولین بار با ردهت شروع کردم که خیلی خیلی سخت بود برا یه تازه کار تقریبا سال 84 اینا. بعدش رفتم سراغ فدورا.
ولی چندسالی میشه اومدم سمت توزیع اوبونتو که خداروشکر کم نیاورده تا حالا.البته پیشنهاد دوستان رو هم پذیرا هستم از گفته ها برداشت خوبی بکنم حتما دلم میخواد سوییچ کنم رو توزیع جدید. کار اصلیمم برنامه نویسی و شبکه س . زوبونتو رو هم وقتی سیستمم ضعیف بود استفاده کردم. الان هم رو کوبونتو هستم و راضی هستم. هم محیط خوبی داره هم روونه . من عاشق اون ویجت ها هستم که بهش میگن کانکی ولی هیچ وقت نتونستم راش بندازم خخخخخ.(راش انداختما ولی تم نتونستم بدم بهش) اگه یکی منت بزاره سرم برام اینکارو انجام بده قدردانش میشم.

رو لبتابمه دو کارت گرافیکم انویدیا و اینتل از بامبل بی هم استفاده کردم نشد که نشد.