تا حالا لینوکس استفاده کردی؟کدوم توزیع؟ و نظرت چیه؟

تا حالا لینوکس استفاده کردی؟کدوم توزیع؟ و نظرت چیه؟

1 Like

لطفا عنوان پست رو اصلاح کنین. سوال هم خیلی قابل فهم نیست

1 Like

هدف جمع آوری نظرات افراد درباره توزیع هایی هستش که استفاده کردن

چه متنی پیشنهاد میدید؟برای سوال؟

من حدود ۱۶ سال هست لینوکس استفاده می کنم. و مدت ۱۴ سال هست که دبیان رو به عنوان توزیع اصلیم استفاده می کنم.
تا حالا ubuntu, redhat, fedora, opensuse, arch, Gentoo, mint و یه سری توزیع دیگه رو یا از روی اجبار با کنجکاوی استفاده کردم. برای یه تازه کار ubuntu و یا mint رو پیشنهاد می کنم و برای یه حرفه ای دبیان رو

اولین بار ۱۰سال پیش با لینوکس کار کردم. openSuSE
ولی چون اونموقع اینترنت نداشتم و درایورهای غیر اوپن‌سورس درست حسابی نداشت (حتی کارت گرافیک و کارت صدا نداشتم)، نتونستم زیاد استفاده کنم (چند ماه، کمتر از ۱سال استفاده کردم)
دقیقا نمیدونم چندسال بعدش (شاید ۳ یا ۴ سال بعد) رفتم سراغ اوبونتو و بعد ubuntu studio و از همون موقع ازش متنفرم.
توضیعهای زیادی رو از روی کنجکاوی تست کردم و فکر میکنم ۵ساله روی کامپیوتر ArchLinux نصب کردم (و کمتر از ۱سال اوبونتو خراب شده و نیاز به فیکس پیدا کرده) روی سیستمهای شرکت هم Arch نصب میکردم.
حدود ۱ساله که لپتاپ خریدم و روش دبیان نصب کردم و الآن در کنار arch دارم استفاده میکنم.

برای آینده امیدوارم redox به نسخه‌ی پایدار برسه، شاید جایگزین arch یا debian کنم.
همچنین هنوز openSuSE رو دوست دارم. مخصوصا بخش مربوط به yast :star_struck: (جاش توی توضیعهای دیگه خالیه)

1 Like

چرا برای حرفه‌ای دبیان؟
معمولا حرفه‌ای‌ها میرن سراغ آرچ.

من اولین بار با اوبونتو وارد دنیای لینوکس شدم (حدودا ۸ یا ۹ سال پیش).
بعد از اون خیلی توزیع بازی کردم بطوری که هر چند هفته یکبار میرفتم سراغ توزیع دیگه، این روند تا دو سال ادامه داشت تا اینکه در لینوکس مینت به آرامش رسیدم.
الان برای سرورهای پروژم از ابونتو سرور استفاده میکنم و برای دسکتاپ هم لینوکس مینت با میزکار سینامون. البته میخام سر فرصت اوبونتو نصب کنم.
از فانتزی‌هامم اینه که بشینم آرچ یاد بگیرم و آرچ خام رو نصب و کانفیگ کنم (اما وقت نمیشه)
پ.ن: من در کنار لینوکس، ویندوز هم نصب دارم.

Arch توزیع بدی نیست. Debian فرضش بر اینه که کاربر می دونه داره چه کار می کنه واسه همین پیشفرض تنظیمات پیشفرض چندانی نداره و این بر عهده کاربر هست تا اینکار رو انجام بده. بر خلاف Arch به شدت پایدار و backward compatible هست.

از تجربه های اوپن سوزه ای هم بگید

از من می شونوی سراغ توزیع های RPM base نرو. جز رنج و درد سر چیزی برات نداره

1 Like

چطور؟
من به خاطر امکانات اوپن سوزه میخواستم که امتحانش کنم

چه امکاناتی مثلا ؟

کلا استاندارد خاصی ندارن و خیلی هرکی هرکی هستند

اما زیاد بروز نیست. آپدیت نرم افزارها دیر براش میاد. و کسانی که استفاده کردند از کند بودنش ابراز نارضایتی میکردند. درضمن حجمش نسبت به سایر توزیع‌ها خیلی زیاده.

1 Like

یاست و …

حالا دردسرش چطور است؟

بله نسخه پایدارش چون عموما سالی یه بار منتشر می شه می تونه از نسخه های به روز نرم افزار ها استفاده نکنه. اما دبیان نسخه های دیگه هم داره که rolling هستند. مثلا testing و sid. من خیلی سال هست که از sid استفاده می کنم.

کند بودنش رو که به نظر من کاملا اشتباه هست و اون دوستانی که این حرف رو زدن باید یه چیزی برای اثباتش بیارن. نمی شه رو هوا گفت فلان چیز کنده. کلا دبیان برای افرادی هست که می دونن دارن چه کار می کنن. اگر کاربر ندونه و نشناسه خیلی راحت می تونه سیستم خودش رو بترکونه.

در مورد حجم هم دبیان installer در حجم های مختلف منتشر می شه. شما می تونین network install رو بگیرید و نصب کنین که 180 مگ اینتوریاست و یا netboot بگیرید که 30 مگ بیشتر نیست یا هم می تونین DVD رو بگیرین که خوب زیاده حجمش.

اما در کل برای دبیان باید اینترنت داشته باشید که از رو نت نصب کنین بسته ها رو.

درد سرش اینه که ساختار خاصی نداره مخازن و مخازن رسمی و غیر رسمی خیلی به هم dependency دارن و این داستان خیلی دردسر ساز هست. مثلا برای نصب کردن بسته XYZ نیاز به python 3.6.7 دارید که توی مخزن اصلی نیست و فقط پایتون 3.4.4 هست بعد باید خودتون بگردید و یه مخزن پیدا کنین که اون ورژن پایتون رو داشته باشه. و از این جور درد سر ها.

اما توی دبیان یه مخزن دارید که همه بسته های توش باهم، همخوانی دارن و از این داستان ها نخواهید داشت

توزیع بی دردسر داریم جز اوبونتو و مینت؟

تو این زمینه زیاد نمی تونم کمک کنم. اما نگفتید چه قابلیت هایی از opensuse رو می خواین استفاده کنین؟

تا اونجا که فهمیدم یاست یک کنترل سنتر گرافیکیه که همه چی رو میشه باهاش کنترل کرد و فقط در سوزه وجود داره ضمنا اشکالاتی رو در اوبونتو میبینم و میخوام توزیع خودمو عوض کنم

خیلی از توزیع ها یه چیزی شبیه yast دارن. ولی در کل بد نیست توزیع ها مختلف رو استفاده کنی