توزیع های غلتان چقدر اینترنت مصرف میکنند؟مثل اوپن سوزه

توزیع های غلتان چقدر اینترنت مصرف میکنند؟مثل اوپن سوزه
حدودا؟
و بر چه اساس و کی به کی؟

اولا که خود openSuSE غلتان نیست.
دو مدل رلیز داره. یکیش leap هست که معمولیه و پایدار (و نرم‌افزارهای قدیمی داره)، یکی دیگش tumbleweed که این غلتان هست (و آخرین نسخه‌ی همه‌ی نرم‌افزارها رو داره).

خود توضیع که اینترنتی مصرف نمیکنه بجز وقتی که برای کرنل آپدیت میاد (حدود ۱۰۰مگابایت هر هفته یا دو هفته یک بار)
مساله‌ی اصلی نرم‌افزارهایی هستن که روی سیستم نصبن. هر بار برای فایرفاکس آپدیت بیاد، ۵۰مگابایت. هربار برای libreoffice آپدیت بیاد، ۱۰۰-۲۰۰مگابایت. اگه کسی libreoffice نصب نداشته باشه، خوب حجم کمتری مصرف میشه!
من الآن ArchLinux دارم، از دیروز بعد از ظهر تا الآن ۶۶مگابایت، شامل:

alembic-1.7.11-1
chromium-74.0.3729.169-2
libimagequant-2.12.3-1
mesa-19.0.5-1
mkinitcpio-25-2
rustup-1.18.3-1
thunar-1.8.6-2
vulkan-intel-19.0.5-1

شما اگه chromium و rustup و vulkan-intel و mesa و thunar نصب نداشته باشید، مسلما حجمش کمتره.
برعکس، اگه نرم‌افزارهای زیادی نصب کنید حجمش بیشتر میشه. (منظورم نرم‌افزارهاییه که واقعا مورد نیاز نیست. در کل بهتره آدم نرم‌افزارهایی که لازمش نمیشه رو پاک کنه. مخصوصا توی rolling release ها)

این از قضیه‌ی میزان آپدیتها.
یه مساله‌ی دیگه هم هست. زمانی که شما کرنل رو آپدیت میکنید، باید (بهتره که) سیستم ریبوت بشه (وگرنه درمورد pc من، استفاده از USBهای سیستم با مشکل رو‌به‌رو میشه). یعنی آپتایم‌های حدودا ۲هفته‌ای خواهید داشت. اینم یه مساله‌ایه که فکر کردم باید بگم.

1 پسندیده

یه مساله‌ی دیگه هم بگم.
من یه pc دارم که روش arch نصبه و یه لپتاپ که debian داره.

یه وقتایی میشه که ۱ماه به pc سر نمیزنم یا خیلی کم کار میکنم و آپدیتش نمیکنم.
حجم آپدیتی که بعد از یک ماه برام میاد، بین ۷۰۰مگابایت تا ۱.۵گیگابایت بوده. این در حالیه که مطمئنم اگه هرروز آپدیت میکردم، در طول یک‌ماه بیشتر از ۱.۵گیگ میشد.
این قضیه به خاطر اینه که توی اون یک ماه شاید فایرفاکس ۳تا ورژن داده باشه که وقتی من بعد از ۱ماه آپدیت میکنم، فقط یکی از اون ۳تا فایل ۶۰مگابایتی رو دانلود میکنم (فایل آخر).

البته آدم rolling release نصب نمیکنه که ماهی یک بار آپدیت کنه! کسی که rolling release نصب میکنه، دنبال آخرین ورژن نرم‌افزارهاست.

1 پسندیده

نمیشه نرم افزار های جدید رو روی نسخه leap نصب کرد؟

چرا که نشه؟!
روی هر لینوکسی میشه چندتا نرم‌افزاری که به نسخه‌ی آخرشون نیاز داریم رو به صورت دستی نصب کنیم.
مثلا بریم توی گیتهاب، آخرین نسخه‌ی تحت develop نرم‌افزار gimp که ۲۲ساعت پیش کامیت خورده و نسخه‌ی تستینگ به حساب میاد (جدیدتر از ورژنی که الآن من توی arch دارم) رو دانلود و کامپایل و نصب کنیم روی سیستم!
این مطلب مربوط به همه‌ی نرم‌افزارها میشه. میتونیم به صورت دستی ورژن آخر یا ورژن ناپایدارش رو نصب کنیم.

در حقیقت این کاریه که همه انجام میدن!
مثلا pgsql توی نسخه‌ی alpha (که مسلما پکیجهای هیچ توضیع لینوکسی هنوز وجود نداره) داره یه ویژگی جدید توسعه میده و ما میخوایم توی پروژه‌ای که داریم میسازیم داشته باشیمش و پروژه‌ی ما قراره ۶ماه دیگه لانچ بشه (و تا اونموقع این ورژن به صورت پایدار ارائه میشه). میریم نسخه‌ی تستینگ pgsql رو دانلود و نصب میکنیم روی سیستممون.

ولی توی اینجور موارد، آپدیتها رو باید به صورت دستی انجام بدیم (همونطور که نصب رو انجام دادیم)

یادم میاد که چند سال همینطوری نرم‌افزار blender رو روی ubuntu نصب میکردم و استفاده میکردم.