سوال:چگونه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی بیاموزیم؟؟؟

چگونه یادگیری ماشین و هوش مصنوعی بیاموزیم؟
راهنمایی برای ورود به مباحث هوش مصنوعی پیشنهاد بدید: برای کسی که هیچ چیز نمی دونه

منم ی زمان زیادی درگیرش بودم.
راه آسون بگم اول با الگوریتم و ساختمان داده آشنا شو
بعد شروع کن پایتون یاد بگیر (دوره جادی مقدماتی و پیشرفته)
بعد از درمورد هوش مصنوعی و بخش های مختلفش تحقیق کن
برای یادگیری ماشین (دوره یادگیری ماشین با پایتون فرادرس و pythonchallenge پیشنهاد میکنم بعد از اونها هم دوره زبان انگلیسی Andrew NG)

برای شبکه های عصبی هم سعی کن Neupy رو یاد بگیری

بخش یادگیری عمیق هم (یادگیری عمیق سایت فرادرس (TensorFlow و Keras) و دوره های سایت deeplearning.ai و fast.ai خوب و کاربردیه.

امیدوارم کمکت کنه
اینم بگم مسیر خیلی سختیه جا نزن به هیچ وجه!

از کجا یاد بگیرم؟

بستگی داره به پاسخی که به این سوال میدید:

• برای چی میخواید یاد بگیرید و چقدر عمیق؟

اگه عمق مساله براتون اهمیت داره، خوندن تاپیکهایی مثل این (که اصلا ساده نیستن) میتونه برای شروع کمک کنه (البته این فقط درمورد neural network هست):
http://neuralnetworksanddeeplearning.com/
(۶تا فصله ولی pagination درست حسابی نداره. باید url رو تغییر بدید)

برای آشنایی با پارادایمهای دیگه (بجز neural network) میتونید به این کتاب مراجعه کنید (سال 1991 نگارش و چاپ شده):

این یکی کتاب رو خودم نخوندم ولی به نظر خوب میاد:

درکل، هوش مصنوعی چیز دشواریه.
خیلی راحت میشه با پایتون و یه لایبرری (یا هر زبان دیگه و یه لایبرری) یه شبکه‌ی عصبی درست کرد. حتی میشه توی ۱۱خط کد پایتون بدون لایبرری شبکه‌ی عصبی ساخت. ولی تفاوت زیادی هست بین یه شبکه‌ی عصبی ساده و چیزی که قراره با جون آدمها بازی کنه.
از طرف دیگه، مبحث «شبکه‌های عصبی» الآن خیلی پررنگ شده (به خاطر اینکه یه نفر با کمترین دانش برنامه نویسی میتونه با همین لایبرریها شبکه‌ی عصبی بسازه) ولی نه تنها کامل (و کافی) نیست، بلکه شاید اصلا اشتباه باشه. پس خودتون رو محدود به یک سیستم خاص و یک سری لایبرری خاص نکنید. باید مطالعه‌ی زیادی در زمینه‌های زیاد داشته باشید. (از حق نگذریم، به نظر میرسه درحال حاضر، شبکه‌های عصبی بهترین چیزی باشه که داریم)

از قدیمیترین هوش مصنوعی دروغین دنیا «ترک مکانیکی» تا (احتمالا) اولین هوش مصنوعی واقعی دنیا «General Problem Solver» (یا به اصطلاح GPS ساخته شده در 1959) تا روشهای جدید و احتمالا نگاهی به آینده (شاید در آینده بتونیم یه ماشین تورینگ واقعی (طراحی شده در 1936) بسازیم)

3 پسندیده

میخوام یک دستیار صوتی رو توسعه بدم:‌حالا چطور؟

احتمالا خیلی راحت میشه از روی آموزشهای توی اینترنت و دیتاست موزیلا، یه دستیار صوتی تعلیم داد ولی مسلما نمیتونه خیلی خفن باشه.
لایبرریهای زیادی هم وجود داره. مثلا تنسورفلو برای پایتون.

البته تا حالا از تنسورفلو استفاده نکردم و تا حالا دستیار صوتی نساختم، البته دیتاستهای صوتی زیادی دانلود کردم و دارم، یکیش دیتاست موزیلاست.

برای ساخت یک دستیار صوتی فارسی چطور؟

تا جایی که من میدونم دیتاستی براش نداریم.
ساختن دیتاست هم اصلا کار ساده‌ای نیست و زمان خیلی زیادی میبره.

تنها امیدمون میتونه این باشه که موزیلا دلش به حالمون بسوزه و زبان فارسی رو هم اضافه کنه (هدفش اینه که اینکار رو انجام بده برای تمام زبانها و لحجه‌ها ولی فکر نمیکنم ما تو اولویت باشیم)

ویرایش:
مثل اینکه زبان فارسی هم بهش اضافه شده.

ولی با ۱۲۰۹ نفر و ۶۶ ساعت صدای ولیدیت شده (از هزار و دویست ساعت) زیاد نمیشه روش حساب باز کرد.
تنها کاری که میتونیم انجام بدیم اینه که بهش کمک کنیم و از اطرافیانمون بخوایم بهش کمک کنن.

5 پسندیده

برای توسعه دستیار صوتی aiml رو یاد بگیر و بکارش ببر

نمونشم همین دستیار صوتی خودمه کداش از چند جا کپی شدس ولی کارو راه میندازه :slight_smile: