زبان برنامه نویسی برای آینده

سلام
به عنوان یک نوجوان 14 ساله تصمیم گرفتم که این تابستون یک زبان برنامه نویسی رو به شکل حرفه ای کار کنم.
متاسفانه بسیار گمراه شدم و از این جمع راه نمایی میخوام: علاقه زیادی به هم به طراحی وب و اپ نویسی و کلا کار های نرم افزاری دارم اما تعداد زیاد زبان ها و ترس از از بین رفتن ارزش زبان ها در 30 سال آینده هنوز تصمیم نگرفتم.
البته میخوام که از زبان پول دربیارم در زمان دبیرستان
مشکلی هم با زبان انگلیسی ندارم
تا بحال پایتون رو کار کردم با مجموعه آموزشی استاد جادی ولی به هر حال لطفا راهنمایی کنید.
@lxsameer

نکته اول اینکه اگر شما زبانی رو انتخاب می‌کنید قرار نیست توی ۳۰ سال آینده فقط با اون زبان کار کنید.
شما اگر اصول برنامه‌نویسی و همچنین الگوریتم‌های پایه‌ای رو خوب یاد بگیرید می‌تونید به راحتی زبان‌های برنامه‌نویسی جدید رو تجربه کنید.

نکته بعد اینکه توی این مرحله اولویتتون چه نوع کاربردیه؟

زبان‌هایی مثل پایتون برای شروع عالی هستند و من پیشنهاد می‌کنم برای شروع خیلی روی زبان وسواس نداشته باشید و سعی کنید اصول رو یاد بگیرید و پروژه واقعی داشته باشید و به مرور زبان‌های مختلف رو امتحان کنید و از امتحان کردن نترسید.

جواب به این سوالات می‌تونه کمک کنه تا یه زبان برنامه‌نویسی خوب انتخاب کنید:

• آیا این زبان یک زبان برنامه‌نویسی آزاد هست؟
  • آیا به میزان کافی منابع یادگیری و مستندات وجود داره؟
  • آیا در حال حاضر به میزان کافی از این زبان استفاده می‌شه؟
  • آیا این زبان پاسخگوی نیاز شما برای اجرای پروژه‌های مد نظرتون هست؟
  • آیا زبان مورد نظرتون اجتماعات کاربری مناسبی داره؟
7 پسندیده

بله

خب من میخوام شروع کنم قطعا باید تا حدود راه افتادن باشه

من هدفم آینده هستش و زبان برنامه نویسی که بصورت تخصصی روش کار کنم.

خب در مرحله اول دوست دارم طراجی وب و وب اپلیکیشن کنم تا الان هم گرافیک کار میکردم

از چه نظر؟ پاسخگویی یا گستردگی و یا…

1 پسندیده

جدا از مواردی که بهتام اشاره کرد. یادگیری زبان انگلیسی رو به عنوان اصلی ترین هدف کوتاه مدت قرار بدید.

4 پسندیده

در حال حاضر که کانون زبان می رم سطح pre2

والبته تقریبا میتونم مطالب انگلیسی در حوضه فناوری رو مطالعه کنم.

نظر شما درباره زبان برنامه نویسی چیه؟

من از سطوح کلاسهای زبان چیزی نمی دونم. هدف اینه که بتونه کتاب انگلیسی بخونین

2 پسندیده

این کتاب رو دارم تموم میکنم
مجموعه ای از داستان های کوتاه انگلیسی هستش و بعد از داستان ها سوال می پرسه

1 پسندیده

مساله زبان که سمیر گفت یکی از اصلی‌ترین‌هاست من برای این اشاره نکردم که شما خودت گفتی اوکی هستی.
با توجه به پاسخ‌هات باید بگم:

• نگران آینده نباش به فکر امروز باش برای آینده زبان برنامه‌نویسی آینده رو انتخاب می‌کنی اونم در کوتاهترین زمانی که بتونی فکرشو کنی
  • در خصوص اجتماعات کاربری منظورم از هر نظره.

با توضیحاتی که دادی من پیشنهاد می‌کنم یک مقدار روی تکنولوژی‌های وب و مواردی مثل HTML و CSS وقت بزاری
با اینکه از جاوااستکریپت خوشم نمیاد اما تو دنیای وب پرکاربرده و حتی روی موبایل هم می‌تونی از این‌هایی که گفتم استفاده کنی.
زبان‌هایی مثل پایتون و روبی هم برای برنامه‌نویسی سمت سرور و Back-end گزینه‌های خوبی هستند.

البته این‌ها پیشنهاد هست و شاید به این نتیجه برسی گزینه‌های دیگه‌ای مثل خانواده جاوا برات جذابترن!

3 پسندیده

به جز جاوااسکریپت زبانی وجود نداره که علاوه بر بکند فرانتند رو هم پشتیبانی کنه؟و البته کد های ساده و تمیز مثل پایتون داشته باشه؟

پیشنهاد میکنم اولویت شما اصلا این نباشه که «یه زبان یاد بگیرم همه جا استفاده کنم.» (این یه اشتباه بزرگه. فرقی نمیکنه درمورد چه زبانی)
درضمن جاوااسکریپت برای فرانت-اند هم زیادیه. فعلا مجبوریم ازش استفاده کنیم.

پیشنهاد میکنم با چندتا زبون آشنا بشید و سعی کنید مفاهیم رو درک کنید. وقتی طرز فکر زبان رو درک کنید، سینتکس چیز خاصی نیست.
برای وب، مسلما html و css و js لازم هستن. برای بک-اند میتونید با هر زبانی کار کنید و پیشنهاد من اینه که کلا از js و php دوری کنید. همچنین زبانهای مایکروسافتی.
پایتون برای بک-اند خیلی خوبه، روبی هم که بهش اشاره شد. فعلا اینا صدرنشین هستن. هم به خاطر سادگی و هم به خاطر قدرت زیاد. طرفدارهای زیادی هم دارن. یعنی کامیونیتی بزرگ و لایبرری و سوال و جوابهای زیاد.

به دیتابیس هم نیاز دارید (مسلما) دیتابیس mysql پرطرفداره (حداقل بین phpکارها)، postgresql قویتره. پیشنهاد میکنم هیچوقت سراغ no-sql ها نرید مگر اینکه واقعا بدونید دنبال چی هستید.

این بخش صرفا پیشنهاد منه:
بعد از یادگیری زبانهای برنامه نویسی، باید با چندتا لایبرری کار خودتون رو ادامه بدید، اگه میخواید با پایتون کار کنید، پیشنهاد من flask هست. البته شاید از django بیشتر خوشتون بیاد.
برای فرانت-اند و جاوااسکریپت، اگه قصدتون ساختن SPA هست، احتمالا react بهترین انتخابه. (js تنها چیزی که زیاد داره فریموورکه. هر ماه چندتا فریموورک جدید ساخته میشه. حیف که خود js آشغاله)
برای دیتابیس (اگه با پایتون کار میکنید) ابزارهایی مثل sqlalchemy هست برای راحتتر شدن کار با دیتابیس (ابزارهای ORM) استفاده ازشون زیاد بد نیست ولی بهتره sql query یاد بگیرید و فقط متکی به ormها نباشید. (پرفرمنس کمتری دارن و انعطاف پذیری کمتری دارن نسبت به کوئری نوشتن)

حتی اگه بخواید برای front-end از زبانی بجز js استفاده کنید هم لازمه جاوااسکریپت بلد باشید.
گزینه‌های جایگزین برای js هست. زبانهایی که در نهایت کدهاشون transpile میشه به js، چون browserها چیزی بجز js نمیفهمن!

1 پسندیده