تفاوت رنگ ها در مک و لینوکس

درود خدمت دوستان. واقعیت امر اینکه چند وقتی هست مجبورم روی لینوکس ویدیو بگیرم بخاطر اینکه مک من قدیمی شده و رم کم می یاد همزمان چندین نرم افزار و چندین تب درست کنم ولی یک مشکلی من پیدا کردم اینکه به عنوان مثال یک باکس در مک در قالب یک سایت در مروگر کروم با رنگ خوب و کامل شفاف ولی در همون مروگر در لینوکس که قطعات گرافیکی رم چندین برابر داره و همینطور مانیتور با کیفیت بالا کم رنگ دیده می شه.

البته در جریان هستم که کیفیت مانیتور ها و … همه بحث هست ولی فکر کنید سایت دی جی کالا رو در مک بسیار خوشرنگ می بنیم ولی در لینوکسم کم رنگ . خیلی تنظیمات مانیتور دست زدم ولی حل نشد گفتم شاید شما راه حلی داشته باشید حداقل نزدکشون کرد یا من چیزی رو دارم اشتباه انجام می دم

من از ابونتو استفاده می کنم راستی من این مشکل رو روی ویندوز هم دارم. ( مک بنده مک بوک ایر ۲۰۱۴ هست و صفحه ریتانا نیست)

با تشکر

فرق مانیتور مکبوک و اونی که روی لینوکس داری احتمالا دلیل اصلی این تفاوت باشه حتی اگر رتینا نیست. مانیتوری که داری چیه + مدلش؟
درضمن چک کن ببین مانیتور توی لینوکس درست شناسایی شده یا نه،
کار بعدی اینه که مکبوک رو به اون مانیتور وصل کنی و ببینی که نتیجه چیه، احتمالا نیاز به mDP-to-HDMI/DVI داشته باشی

1 پسندیده

اینا رو باید سرچ کنم بلد نیستم .

متاسفانه فیشش یاد در بازار نیست یا بسیار گرونه تبدیل تاندر بلت به …

مانیتور هایی که تست کردم

مانیتور خودم : مانیتور سامسونگ خمیده C24F390

روی مانیتور دوستم که Asus PA238QR Monitor 23 Inch هست هم تست کردم هیچ تفاوتی نداره.

به عنوان مثال اگر روی لینوکس نشناسه روی ویندوز که می شناسه متاسفانه همون حالته . از این اپ های گیمینگ خود کارت گرافیک هم تنظیم کردم ولی زیاد تفاوتی حاصل نشد

یک مثال بزنم کامل بگم چیجوری می ببینم:

این عکس تو مک اون دایره های خاکستری دور دایره قرمز می بنیم ولی روی pc خودم نمی بینمش

همم اینکه می گی رو لینوکس و ویندوز یه جوره ولی رو مک نه قضیه رو از لینوکس جدا می کنه. اگر ویندوز و لینوکس رو روی یه سخت افزار امتحان کردی و سخت افزار مک جدا هست. فکر می کنم مشکل از سخت افزارت باید باشه.

1 پسندیده

سمیر عزیز ممنونم عزت اصلا تیتر بنده تخریبی نبوده یعنی تیتری به نظرم نیومد به همین منظور به این صورت تیتر زدم. ( میدونم طرفدار سرسخت لینوکس هستید :sweat_smile:)

واقعیت امر دیگه نمی دونم چقدر دیگه باید پول داد تا بشه اون دایره های رو دید چون قالب زیاد طراحی می کنم یک مشکل بسیار اساسی برام شده.

این کل اطلاعات سخت افزارمه

فکر می کنید از کجا می تونم شروع کنم دیباگ کردن رو ببنیم مشکل از چی هست دقیقا

:laughing: می دونم. منم منظورم این نبود که بخوام الکی دفاع کنم یا چیزی. فقط منظورم اینه که اگه دوتا سیستم عامل مختلف رو یه سخت فزار این مشکل رو دارن مشکل نرم افزاری بنظر نمیاد.

شهریار جان مانیتوری که داریو منم داشتم و متاسفانه از بی کیفیت ترین ها در بازاره و اصلا به درد کاری که میکنی نمیخوره :cold_face:

1 پسندیده

فکر می کنم بد نیست یه تستی رو کارت گرافیکیت انجام بدی. در ضمن اگه می تونی از هر دوتا مانیتورت با گوشی عکس بگیر ببینیم فرق رو

2 پسندیده

آخه مانیتور دوستم تست کردم با تاکسی آوردیم چه بد بختی باز تفاوت نداشت .به نظرم توماج جان شما نظر اینکه مانیتورم کیفیت نداره درسته ؟ اگر اینجوری باشه دیگه باید سوخت و ساخت دیگه نمی شه در ایران مانیتور خرید :smiley:

همینشم دو سه تا پروژه برامون هزینه داشت :rofl:

1 پسندیده

کلا بجز همه موارد دیگه که گفتی، چند روز پیش توی یه فروشگاهی بودم و دیدم یه نفر داره مدل مشابهی یا شاید یکم جدیدتر همون مانیتورو میخره، پریدم جلوش و گفتم نهههههههههه، این کارو نکن، خلاصه جونشو نجات دادم :joy:

حالا جالبه که تو هم همون مانیتورو داری :hugs:

الان مشخصات Asus PA238QR Monitor 23 Inch رو هم چک کردم، بنظر چیز جالبی نمیاد

1 پسندیده

با این حال ممکنه مشکل شما از کارت گرافیک یا چیزای دیگه باشه، اما من روی یک مانیتور اپل و همچنین یک مانیتور مدل Dell U2719D لینوکس دارم و تصویری که میگیرم خیلی از خروجی مک بهتره

دیگه بی خیال شدم با این بررسی دیگه انگار سیستم بهم گفت همینکه هست می خوای بخواه نمی خوای نخواه :smiley:

چند ماه سیستم گرفتم تو بازی اینا خوبه خیلی ولی صفحات وب و فتوشاپ و … خیلی بده!!

حالا وقتی توی ترمینال یا هر جای دیگه تکست ها رو کوچیک میکنی مشکل اصلی مشخص میشه، نوشته ها به پیکسل تبدیل میشن🤕

1 پسندیده

من PA248QR دارم.
یکی از بهترینهای بازاره. با ۱۰۰٪ SRGB و اختلاف رنگ کمتر از ۵٪ (زمانی که اومد رکورد دار بود تا اینکه PA249 اومد با اختلاف رنگ کمتر از ۳٪). جعبه‌ی مانیتور رو که باز میکنی، کاغذ ریپورت تست رنگ همین مانیتوری که توی جعبه هست رو برات گذاشتن :sunglasses:
البته pa238 رو ندیدم ولی از اونجایی که توی همین سریه، نباید بد باشه.

مساله اینه که تنظیمات خیلی زیادی داره این سری مانیتورها. اینا سری دیزاین هستن. مخصوص کارهای طراحی. قطعا کیفیت رنگ بالایی دارن.
من روی مانیتورم تفاوت بین #000 و #111 رو به طور کاملا واضح میتونم تشخیص بدم. (مسلما هر مانیتوری باید اینطور باشه)
این عکس توی مانیتور من واقعا ۴تا رنگ دیده میشه. تشخیصش سخته ولی مشخصه که روی کدوم پیکسل رنگ عوض میشه:
monitor-test

کیفیت کابل پایین نیست(احتمالا کابل vga کنار سیم برق!)؟
اگه از hdmi استفاده کنید میتونید مطمئن باشید که تصویر سالمه و مشکلی نداره. (سیستم hdmi به این صورته که اگه حتی یک پیکسل خراب باشه کلا تصویر نشون داده نمیشه)
تنظیمات مانیتور رو تست کردید؟ به نظر میاد کنتراست تصویر خیلی بالاست (با توجه به اینکه گفتید خاکستری کمرنگ مثل سفید دیده میشه) البته از خود مانیتور هم میتونه باشه (مانیتورهایی که پنل TN دارن کیفیت رنگشون پایینه و سرعت ریفرش تصویرشون بالاست. ولی فکر نمیکنم در این حد کیفیت رنگشون پایین باشه). بعضی مانیتورها واقعا داغونن ولی اگه توی pa238 هم اینطوری بوده، احتمالا مشکل از جای دیگست.

3 پسندیده

اتفاقا سیم جدید گرفتم . امروز تنظیمات رو ریست کردم دوباره زدم یکمی اندازه یک مورچه بهتر شده :smiley: فکر کنم باید پول جمع کنم یک مانیتور اندازه کل سیستمم بخرم وگرنه نمی تونم روش قالب بزنم

1 پسندیده

من این مانیتور رو یک ملیون و هفتصد گرفتم. الآن (اینطور که میگن) شده پنج و نیم.
خدا برام نگهش داره :grinning:

راستی دسکتاپهایی مثل kde و gnome اگه استفاده میکنید، تنظیمات خیلی زیادی برای تغییر رنگ و کنتراست و… دارن.
شاید اینم کمک کنه.

1 پسندیده

احتمالا با مانیتور بهتری مقایسه نشده، نه راستش دوباره چک کردم Asus PA238QR هم مثل Samsung C24F390 فقط برای کارای خیلی ساده بکار میاد و برای کار حرفه ای مناسب نیست.
متاسفانه بالا رفتن قیمت دلار باعث این همه اختلاف قیمت میشه وگرنه فکر نمیکنم بیشتر از ۲۰۰ دلار ارزش داشته باشه، اما انگار ASUS VG278Q گزینه خیلی بهتریه

2 پسندیده

سری PA پنل IPS دارن و برای کارهای گرافیکی هستن. (Pro Art)
سری VG پنل TN دارن و برای بازی مناسب هستن. به خاطر refrash rate بالا.

اصلا IPS و TN از نظر کیفیت رنگ قابل مقایسه نیستن. کاری که سازنده‌های مانیتورهای TN انجام میدن اینه که یه کم رنگ آبی رو بیشتر میکنن که همه‌چی قشنگتر به نظر برسه. درمورد VG278q مطمئن نیستم ولی من قبل از خرید، مانیتور خودم رو با یه مانیتور گیمری شبیه vg278 مقایسه کردم (چون قیمتشون یکی بود و توی ویترین کنار هم بودن) نتیجه این شد که اینو خریدم.

1 پسندیده

بحث ما هم سر رنگ بود