اضافه کردن هارد به ابونتو

ubuntu

سلام دو هارد روی لپ تاپ دارم یکی از این دو هارد ssd می باشد که روش اوبنتو نصبه و در دیگر ویندوز حال بعد از چندین ماه فضا برای انجام کارهام در اوبنتو کم آوردم سوال اینجاست آیا می شود قسمتی از هارد که ویندوز رویش نصب است را خالی کرد و پیوست کرد به ابونتو؟ اگر جواب آره است آیا سرعت ابونتو کاهش پیدا می کند؟
سپاس گذارم

سلام و به جمع ما خوش‌اومدید.

معمولا روی سیستمهایی که ssdهای کم حجم قرار داره، درایو / رو روی ssd قرار میدن و /home رو روی هارد دیسک.
میتونید اینکار رو انجام بدید و سرعت لینوکس و نرم‌افزارهاش کم نمیشه. فقط سرعت خوندن و نوشتن فایلهای شخصی یوزرها (کلا هرچیزی که توی /home/username باشه) کمتر میشه. اونقدری نیست که چیزی حس کنید. به هر حال هارد‌دیسک هم ۱۰۰ تا ۱۵۰مگابایت بر ثانیه سرعت داره!

از طرف دیگه میتونید بدون دستکاری filesystem، صرفا یه درایو (پارتیشن) از هارد دیسک رو خالی کنید و توی لینوکس روش دیتا بریزید.
برای اینکار لازمه هربار که به اون درایو نیاز دارید (یا هر بار که سیستم رو روشن میکنید) درایو رو mount کنید. همونطور که وقتی فلش وصل میشه به سیستم نیاز به mount شدن داره.
با اینکار، هیچ چیزی روی اون هارد ریخته نمیشه بجز چیزهایی که خودتون کپی میکنید داخلش. (تو حالت قبلی به طور اتوماتیک تمام دیتاهای /home روی هارد ریخته میشد) با این روش میتونید فایلهای حجیم رو move کنید اونجا تا ssd خالی بشه.

توی روش دوم، همونطور که گفتم نیازی به کانفیگ نیست. فقط یه پارتیشن از هارد رو فرمت کنید. اگه به fat32 یا ntfs فرمت کنید، هم از داخل لینوکس و هم از داخل ویندوز قابل دسترسی هست ولی ext4 انتخاب مناسبتریه و فقط از داخل لینوکس میشه بهش دسترسی داشت.

سپاس از پاسخگویی عالی روش دوم صد در صد اعمال می کنم و راهکار خوبیه
ولی در جواب روش اول برایم جذاب شد آیا می شود همین الان با توجه به فرمایشات شما اعمال کرد؟
بدون اینکه دیتایی از بین برود در ابونتو

نمیدونم دقیقا باید توی اوبونتو چه کارهایی انجام داد، ولی یه سری آموزش برای اینکار هست توی اینترنت.

این آموزش برای زمانیه که درایو مخصوص برای /home وجود نداره و میخواید یه درایو برای /home بسازید و از / جداش کنید.

https://help.ubuntu.com/community/Partitioning/Home/Moving
این هم یه تاپیک حرفه‌ای تره که همه‌ی دستورها توی ترمینال زده میشه.

ولی از اونجایی حس میکنم توی دنیای لینوکس زیاد حرفه‌ای نیستید و این کار ممکنه باعث خراب شدن سیستم بشه یا پاک شدن اطلاعات بشه، پیشنهاد میکنم فعلا همون روش دوم رو انجام بدید.

نکته‌ی دیگه اینه که باید این کارها (روش اول) زمانی انجام بشه که اوبونتو خاموش هست و با یه cd یا فلش live با سیستم کار میکنید.
نباید (و نمیشه) زمانی که سیستم داره از یه درایو استفاده میکنه، تغییراتی روش اعمال کنیم.